mobile

10 nawyków poprawiających bezpieczeństwo

Sprawdź jak poprawić swoje bezpieczeństwo i nie paść ofiarą złodziei. Kilka prostych czynności sprawi, że poczujesz się bezpiecznie.

Rafał Nitychoruk
TAGI
10 nawyków poprawiających bezpieczeństwo

1. Bądź widoczny – także w mieście!
Kierowcy mają ogromny problem z dostrzeżeniem pieszych i rowerzystów. Na tle żywopłotu lub pośród zaparkowanych aut, zwłaszcza zimą, łatwo przegapić pieszego w ciemnej kurtce. Warto zadbać o bezpieczeństwo przypinając odblaski lub jaskrawe elementy ubioru.
2. Przed wypłaceniem pieniędzy sprawdź bankomat
Zanim włożysz kartę do bankomatu sprawdź, czy wygląda tak jak powinien. Czy wszystkie elementy są dobrze spasowane, a kamera skierowana jest w prawidłowym kierunku? Jeśli nie, lepiej zrezygnować z transakcji. W sieci znajdziesz wiele instrukcji, jak rozpoznać fałszywy bankomat lub nakładki skanujące karty. Dobrym nawykiem jest też zasłanianie klawiatury.
3. Nie wkładaj portfela do kieszeni 
Tylna kieszeń spodni lub boczna kieszeń luźnej kurtki to najgorsze miejsca do noszenia portfela. Pamiętaj, luźna i wygodna kieszeń to marzenie kieszonkowca. Im wyżej i bliżej ciała znajdzie się portfel, tym trudniej go ukraść.
4. O pieniądzach nie rozmawiaj na ulicy
Jeśli masz przy sobie większą sumę, nie chwal się tym np. w rozmowie telefonicznej. Utrata gotówki może być najmniej bolesną konsekwencją! Idąc ulicą możesz nawet nie zauważyć śledzącej cię osoby. 
5. Zapisane hasła
Najlepiej nigdy nie korzystaj z obcych komputerów. Jeśli musisz sprawdzić pocztę lub stan konta, zdecydowanie lepiej użyć aplikacji na telefon. Po skorzystaniu z obcej przeglądarki wyloguj się i upewnij, że nie zapisała hasła. Możesz to zrobić podejmując próbę ponownego zalogowania. Jeśli przeglądarka podpowie hasło, wyczyść ustawienia.
6. Zabezpiecz telefon hasłem
Smartfon to kopalnia danych wrażliwych. Zapisane hasła do mediów społecznościowych i poczty, aplikacje bankowe i płatnicze, zdjęcia ważnych dokumentów... Znacznie gorsza od utraty telefonu jest możliwość ich wykorzystania. Zabezpiecz telefon choćby krótkim hasłem. Jeśli to możliwe, włącz też szyfrowanie danych. Podobnie należy postąpić z komputerem. Przechwycone dane cyfrowe przewyższają jego wartość.
7. Nie chwal się wyjazdami i zmień ustawienia FB
Jedziesz na wakacje lub planujesz wyjście do kina? Nie chwal się tym w mediach społecznościowych. Jeśli lubisz oznaczać się w różnych miejscach lub wrzucać zdjęcia na instagram, dopilnuj aby konto miało odpowiednie ustawienia bezpieczeństwa. Potencjalny włamywacz prawdopodobnie skorzysta z informacji jakie znajdzie w internecie na Twój temat. Zdjęcia z domu poinformują go o zabezpieczeniach, wartości sprzętu RTV i rozkładzie pomieszczeń. Wiedząc, że jesteś w kinie wie też, ile ma czasu.
8. Zmieniaj hasła
Wycieki danych zdarzają się nawet najlepszym. Niestety niemal zawsze dowiadujemy się o tym po dłuższym czasie. Sygnałem alarmowym powinno być np. wymuszenie przez usługodawcę zmiany hasła na nowe. Zanim podasz jakiekolwiek dane upewnij się czy to standardowa procedura. Należy także wprowadzić zróżnicowanie haseł i ich okresowa zmianę. Można do tego celu używać generatorów i aplikacji przechowujących dane logowania w szyfrowanej formie. Tak zachowane hasła pozostają bezpieczne nawet po utracie urządzenia.
9. Niszcz dokumenty
Dostajesz pocztą rachunki? Zanim je wyrzucisz zadbaj, by nie były czytelne. Legitymując się rachunkiem za telefon lub prąd, osoby wyspecjalizowane w oszustwach są w stanie ukraść twoją tożsamość. W praktyce oznacza to, że mogą np. przejąć niektóre konta legitymując się skanem dowolnego dokumentu. Wyjątkowo niebezpieczne jest też wyrzucanie informacji o stanie zdrowia lub saldzie konta. Jeśli nie masz dostępu do niszczarki, zawsze możesz poprosić o skorzystanie z niej w najbliższej placówce bankowej.
10. nie zaczynaj rozmów telefonicznych od TAK
To jedno z nowszych zagrożeń. Głuchy telefon ma służyć zdobyciu fikcyjnej zgody na zakup lub aktywację usługi. Nagrane w trakcie połączenia „tak” ma świadczyć o akceptacji warunków. Aby uniknąć problemów najlepiej przedstawiać się imieniem i nazwiskiem, lub prostym „słucham”. 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko