mobile

10 Warszawski Festiwal Piwa

W przedszkolu, jak większość chłopców, chciałem zostać strażakiem. Gdy dorastałem, pojawiło się kolejne, wielkie marzenie: mieć własny browar. I choć wciąż pozostaje dla mnie tylko marzeniem, już nie jest nierealne. Gdy odwiedzam Warszawski Festiwal piwa, widzę, że nie byłem sam. Wchodzę i przybijam piątki z ludźmi, którzy spełnili wielkie marzenia swojej młodości.

Przemysław Iwanek
10 Warszawski Festiwal Piwa

Pasja / Marzenia / Życie

Fala piwnej rewolucji przetacza się przez świat. To nie moda, która wkrótce przeminie, ale istotna zmiana naszego światopoglądu. Nie chcemy już produktów masowych, zunifikowanych, spodni szytych na każdego tą samą miarą. Masowość nie jest już żadną wartością. Liczy się twórca i jego dzieło. Pasjonat, który zmienił swoje życie i ręcznie wykuwa noże. Krawiec, który od dziesiątek lat szyje garnitury na miarę. Piwowar, który od lat próbuje uwarzyć jak najdoskonalsze piwo.

Piwo = Emocje

Piwo rzemieślnicze to emocje. Staje się pasją coraz większej ilości osób. Kraft jest niezwykle dynamiczny i kreatywny. W tym świecie miesiąc przynosi więcej nowości, niż koncerny piwowarskie stworzyły przez dziesiątki lat. W zeszłym roku zadebiutowało 2013 nowych piw1, powstało 68 nowych browarów, 54 piwa w kooperacjach z browarami zagranicznymi, od Kanady po Brazylię.

Przedstawicielka jednego z koncernów na pytanie dziennikarza „Czy w piwnym segmencie można jeszcze zrobić coś nowatorskiego” odpowiada: „Można zmienić opakowanie, można poszukać nowych smaków dla piw smakowych czy radlerów – tu możliwości są nieograniczone. Jeśli spojrzymy na najbardziej innowacyjne kraje, jeśli chodzi o rynek piwa, czyli na Stany Zjednoczone czy Wielką Brytanię, to zobaczymy, że tam też nie ma wielkich innowacji, właściwie wszystko zostało powiedziane2”. W 2018 roku w polskich piwach użyto 799 dodatków, od wszelkich możliwych owoców, przez dębowe beczki po różnych alkoholach, aż po wodorosty, pizzę, bursztyn i jadalny brokat. A dodatki to tylko wierzchołek góry. Zgadza się. Tu możliwości są nieograniczone.

Warszawski Festiwal Piwa

Wszystko, co najciekawsze, najbardziej kolorowe i niezwykłe skupia się w jednym miejscu, jak przy użyciu soczewki. Przez 3 dni na Warszawskim Festiwalu Piwa znajduje się centrum zarządzania piwnym światem. Najgorętsze premiery, najlepsze browary, najlepsi piwowarzy Polski, a wszystko pod jednym dachem.

Nie ma lepszego miejsca, żeby dowiedzieć się, co ciekawego dzieje się w piwie i jakie są najnowsze trendy. Na WFP kreuje się przyszłość i to, czym za chwilę będą żyli wszyscy w świecie piw rzemieślniczych. I nie tylko rzemieślniczych: duże koncerny z uwagą śledzą, co dzieje się w krafcie. A następnie kopiują najlepsze pomysły w swoim własnym, niepowtarzalnym stylu.

Spotkania / Wiedza / Przyjaciele

Warszawski Festiwal Piwa odbędzie się już po raz 10. Ten pociąg nie zwalnia, ale przyśpiesza na każdej stacji. W kwietniu Warszawę odwiedzi ponad 50 najciekawszych browarów, szacujemy 400 kranów i 100 premier. I co najważniejsze, kilkanaście tysięcy osób, które kochają dobre piwo.

WFP od zawsze jest miejscem spotkań. Festiwal odwiedzają fani piwa z całej Polski i wielu zagranicznych turystów, często przemierzając w tym celu setki kilometrów. Jest to dla nich świetna okazja, by spotkać się na żywo i porozmawiać z przyjaciółmi z sieci. Nie mniej ważna jest obecność piwowarów i właścicieli browarów. Nielimitowany dostęp i możliwość wypytania o najdrobniejsze szczegóły – bezcenne.

Dla fanów piwa atrakcji jest jeszcze więcej. Emocje wzbudza scena WFP rozgrzewana przez panele dyskusyjne, blogerów i gwiazdy kraftu. Nie mniej ważna jest wiedza. Festiwal to też cała masa wykładów, prowadzonych degustacji i warsztatów w salach wykładowych. Można m.in. dowiedzieć się, jak pracują sędziowie piwa, poznać tajniki profesjonalnej oceny czy zaawansowanej sensoryki.

Polska, zielona wyspa kraftu

Jeśli jest jakaś branża, w której Polska intensywniej rozwija się, niż nasi zachodni sąsiedzi, to z pewnością jest to piwowarstwo rzemieślnicze. Świat dostrzega polską piwną rewolucję. Nie brakuje osób, które odwiedzają nasz kraj tylko po to, by poznać nasze piwa. To dzieje się tu i teraz. Nie konie z Janowa – teraz piwo rzemieślnicze jest naszą wizytówką.

Warszawski Festiwal Piwa wyrobił sobie renomę najważniejszej imprezy piwnej w Polsce. Co roku odwiedzają go liczni zagraniczni goście. A także znane zagraniczne browary – w każdej edycji inne. Wiosną będą to między innymi niezwykle popularny londyński Brew By Numbers czy serbski browar Dogma.

Magia w praktyce

To wszystko, co zostało tu napisane, to tylko słowa. Niewielki wycinek atrakcji, które czynią Warszawski Festiwal Piwa wydarzeniem niecodziennym. Żeby magia zadziałała, trzeba doświadczyć jej osobiście. Spełnienia waszych marzeń i do zobaczenia na stadionie Legii.


 

10 Warszawski Festiwal Piwa, 4-6 kwietnia 2019 (czwartek / piątek / sobota), Stadion Legii Warszawa

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

 

 

1 Piwna Zwrotnica, Podsumowanie roku 2018 http://www.zwrotnica.com.pl/2018/12/piwne-podsumowanie-2018.html

2 https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/magdalena-rzepka-van-pur-nowelizacja-ustawy-o-wych,50107/3

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda