mobile
REKLAMA

15 lat Polski w UE. Świętujemy grając dla Europy

Ideę i główne założenia, program wydarzeń oraz spot promujący obchody 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej przedstawił podczas konferencji prasowej prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury i jednocześnie Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami tej rocznicy. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele środowiska artystycznego.

Anna Tomasik
15 lat Polski w UE. Świętujemy grając dla Europy

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej jest dobrym momentem świętowania tego wielkiego wspólnego sukcesu. Misją Narodowego Centrum Kultury jest, wychodząc poza teraźniejszość, pielęgnujemy przeszłość, co bezpośrednio koresponduje z tą rocznicą. Staramy się inicjować, pobudzać do refleksji, szukać elementów więziotwórczych i kulturotwórczych, ale jednocześnie pamiętać o wielkich rocznicach i o dziedzictwie. Cieszymy się, że Narodowe Centrum przyczynić się może do budowania wspólnoty, bo idea UE to element wspólnotowy. Dotyczy wszystkich. Ma wymiar społeczny, ekonomiczny, kulturowy, ale również ma charakter indywidualny. To losy, biografie i doświadczenia różnych osób. Takich, którzy urodzili się już w nowej rzeczywistości, w której idea UE jest czymś normalnym, po prostu ona zawsze była. Ale są też takie osoby, które długo czekały, żeby móc spokojnie podróżować, słuchać muzyki, jeździć na koncerty i przede wszystkim doświadczyć czegoś wspaniałego, co prezentuje idea UE – powiedział  podczas spotkania z dziennikarzami w Centrum Prasowym Foksal prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury oraz Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami 15. rocznicy przystąpienia Polski do UE.

W konferencji uczestniczyli również: Andrzej Rogoyski – prezes Polskiego Radia, które jest jednym z partnerów obchodów oraz Paweł Golec z Golec Uorkiestra i Dawid Kwiatkowski.

Program obchodów obfitować będzie w mnóstwo niecodziennych atrakcji.

Widowisko „Gramy dla Europy” (Błonie PGE Stadionu Narodowego, 30 kwietnia, godz. 19.30 – wstęp wolny). Wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in.: Natalia Szroeder, Kamil Bednarek, Dawid Kwiatkowski, Margaret, Sylwia Grzeszczak, Enej, Golec Uorkiestra, Zakopower, Lemon, Daria Zawiałow, Bovska, Kortez, Organek, O.S.T.R., The Dumplings i Muniek Staszczyk. Artyści przygotowali muzyczne duety i nieznane dotąd aranżacje ulubionych przez publiczność utworów z ostatnich 15 lat. Pojawi się także formacja teatralna wykorzystująca perfomance, body painting, taniec - Art Color Ballet w etiudzie opartej o mit Porwanie Europy.

Po północy 1 maja – dokładnie w dniu, kiedy 15 lat temu Polska znalazła się w gronie krajów członkowskich UE – koncert zakończy pokaz pirotechniczny z symbolicznym odliczaniem od 28 do 1. Każda liczba wybrzmi w języku innego kraju Europy i oznaczać będzie kolejność wchodzenia do struktur Unii. W finale koncertu wybrzmi fragment „Ody do Radości”, który wykonają muzycy młodego i starszego pokolenia, artyści reprezentujący różne gatunki i stylistyki muzyczne, chóry, DJ-e, składy rockowe, klasyczne i dęte.

Koncert „Symfonia Europejska(Teatr Wielki – Opera Narodowa, 1 maja, godz. 19.00 – bilety na nck.bilety24.pl). Na jednej scenie wystąpią wspólnie Radzimir Dębski (JIMEK) i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Wśród utworów zabrzmi Polonez Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz, który w piękny sposób nawiązuje do polskiej tradycji tańców narodowych i stanie się swojego rodzaju pomostem pomiędzy IX Symfonią d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena, a kompozycjami Radzimira Dębskiego, które usłyszymy w drugiej części koncertu.

Piknik „Rodzinna Europa” (Muzeum Łazienki Królewskie, 1 maja, godz. 11.00-18.00 – wstęp wolny). Na uczestników czeka wiele atrakcje w strefie edukacyjnej: międzypokoleniowy polsko-unijny quiz, tabu, memory, gry słowne i konkursy. Razem z doświadczonymi animatorami dzieci będą mogły poznać narodowe i unijne symbole, które spróbują wykonać sami podczas warsztatów. A swoje przemyślenia o Unii Europejskiej będą mogły uwiecznić na wielkim płótnie, które na koniec wspólnie pokolorujemy. Będzie też spektakl taneczny i warsztaty kuglarskie. Pokazy umiejętności artystycznych wzbogaci przemarsz orkiestr: policyjnej oraz wojskowej, które wykonają m.in. hymn Unii Europejskiej.

Koncert „Chórem za Europą” (Plac Piłsudskiego, 4 maja, godz. 20.00 – wstęp wolny). „Stacja Warszawa” zespołu Lady Pank, „Wszystko ma swój czas” Perfectu czy „Trójkąty i kwadraty” Dawida Podsiadły. Hity, które w nowych  interpretacjach przypomną znane polskie chóry: Sound’n’Grace, TGD, Chór Agaty Steczkowskiej, Gospel Rain i Kameralny Chór Akademicki UAM w Poznaniu. Natomiast Orkiestra Grzegorza Urbana przygotowała nowe  i zaskakujące aranżacje piosenek z listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia z lat 2004-2019.

Wystawa „Ojcowie Założyciele UE” (ul. Krakowskie Przedmieście, przy Galerii Kordegarda). Od 30 kwietnia do 24 maja prezentowana będzie wystawa przedstawiająca osoby, których czyny, idee i działania przyczyniły się do budowy zjednoczonej Europy. Znajdą się wśród nich takie postacie, jak: Robert Schuman i Konrad Adenauer, Józef Retinger i Karol Wojtyła, Aleksander Kojève i Denis de Rougemont, Jean Monnet i Altiero Spinelli,  Edyta Stein i Simone Veil.

 

Tekst / zdjęcia: Anna Tomasik

 

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda