mobile

400 tysięcy złotych za zniszczenie zabytku. Konserwator Zabytków nie ugiął się przed właścicielem lokalu na placu Zbawiciela

Właściciel pawilonu na Placu Zbawiciela został ukarany przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków za nielegalną zabudowę podcieni. Pawilon ma być zdemontowany, a zabytkowy budynek przywrócony do pierwotnego stanu

Jakub Bielawski
400 tysięcy złotych za zniszczenie zabytku. Konserwator Zabytków nie ugiął się przed właścicielem lokalu na placu Zbawiciela

Pracami bez zezwolenia zainteresował się Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

- Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nałożył na posiadacza zabytku karę w wysokości 400 tys. złotych za prowadzenie bez pozwolenia robót budowlanych w podcieniach budynku przy ul. Mokotowskiej 17 w Warszawie, od strony Placu Zbawiciela i ulicy Nowowiejskiej. Dokonano tam zabudowy poprzez ustawianie i montaż do przegród pionowych paneli drewnianych z oszkleniem – poinformował w mediach społecznościowych Mazowiecki Konserwator Zabytków. Jak podkreślił, decyzja jest ostateczna.

Prace kontunuowano pomimo nakazu

Prace remontowe w zabytkowym budynku przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie zostały zatrzymane przez konserwatora zabytków prof. Jakuba Lewickiego. Powodem były nielegalne ingerencje w konstrukcję i elewację obiektu, które naruszały jego wartość historyczną i architektoniczną. Budynek należy do zespołu urbanistycznego Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, wpisanego do rejestru zabytków w 2017 roku, oraz do założenia urbanistycznego Stanisławowskiego, wpisanego do rejestru zabytków w 1965 roku. Najemca budynku ignorował nakaz wstrzymania prac, który został wydany 28 grudnia 2022 roku, i kontynuował remont pomimo kilku kontroli urzędowych.

- Nakazanie ich wstrzymania MWKZ wydał zaraz po stwierdzeniu wykonania nielegalnych prac 28 grudnia 2022 roku. Najemca nie zastosował się do niego. Stwierdzili to kilkukrotnie, kontrolując obiekt, pracownicy urzędu – dodaje Konserwator.

Historia miejsca

Wbrew prawu i nakazom konserwatora zabytków, pewna restauracja ponownie buduje drewniany pawilon w podcieniach budynku. Według aktywistów z inicjatywy Miasto Jest Nasze, lokal nie ma prawa do zajmowania tej przestrzeni, ponieważ nie wynajmuje żadnej części budynku, a jedynie drewniany pawilon, który został wybudowany bez zgody konserwatora zabytków.

W listopadzie ubiegłego roku pawilon został rozebrany na podstawie prawomocnej decyzji sądu, ale restauracja nie poddała się i zaczęła go odbudowywać w grudniu. Mimo nakazu przerwania prac ze strony konserwatora, lokal kontynuuje zabudowę, niszcząc historyczny charakter podcieni. Sprawa trafiła do prokuratury, która bada możliwość popełnienia przestępstwa przez właścicieli restauracji.

fot.MWKZ

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda