mobile

5. edycja budżetu partycypacyjnego

Przestrzeń Warszawy zmienia się dzięki aktywności mieszkańców i ich pomysłom. W ostatnich 4 edycjach budżetu partycypacyjnego mieszkańcy stolicy zdecydowali o przeznaczeniu prawie 200 mln zł z budżetu miasta. W tegorocznej edycji warszawiacy zdecydują o przeznaczeniu ponad 64 mln zł.


 

Redakcja/ fot. Wikimedia
5. edycja budżetu partycypacyjnego

W każdej dzielnicy powołano zespół ds. budżetu partycypacyjnego - ponad 300 osób pracuje nad szczegółowymi zasadami budżetu partycypacyjnego, które będą obowiązywały w tegorocznej edycji, w poszczególnych dzielnicach. Zespoły odgrywają znaczącą rolę w przebiegu budżetu partycypacyjnego, gdyż przygotowują rekomendacje dotyczące wyznaczenia obszarów oraz wydzielenia kwot przeznaczonych na realizację pomysłów mieszkańców. Opracowują również zasady ogólnodostępności, które będą musiały spełniać zgłaszane pomysły. Wypracowane zasady będą znane do końca listopada br.

W skład każdego zespołu wchodzi: do 6 mieszkańców, do 5 przedstawicieli organizacji pozarządowych, radni dzielnicy (po 1 z każdego klubu oraz 1 przedstawiciel radnych nienależący do żadnego z klubów), do 5 radnych osiedlowych, od 4 do 5 urzędników dzielnicowych, przedstawiciel młodzieżowej rady dzielnicy, przedstawiciel dzielnicowej rady seniorów.

Co nowego w piątej edycji?

  • Spotkania otwarcia przed rozpoczęciem zgłaszania pomysłów. W każdej dzielnicy, 30 listopada 2017 roku, odbędą się spotkania, na których pracownicy urzędu wyjaśnią zasady budżetu partycypacyjnego oraz przedstawią plany inwestycyjne dzielnicy na najbliższe lata.

  • Przyjazne papierowe formularze. Formularz zgłaszania projektu i karta do głosowania zawierają instrukcje oraz podpowiedzi dotyczące wypełniania poszczególnych pól.

  • Zmiany dotyczące popierania zgłaszanych projektów. Na liście poparcia projektu nadal trzeba zebrać 30 podpisów mieszkańców Warszawy, ale co najmniej 15 osób musi być mieszkańcami danego obszaru dzielnicy (w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze lokalnym) lub danej dzielnicy (w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze ogólnodzielnicowym).

  • Możliwość wyznaczenia osoby do kontaktu. Projektodawca może wyznaczyć do kontaktu z pracownikami urzędu jedną osobę spośród pozostałych projektodawców. Z tą osobą będą uzgadniane wszelkie kwestie dotyczące zgłoszonego projektu.

  • Wprowadzanie zmian wspólnie z pracownikami urzędu. Na etapie dyskusji o pomysłach, projektodawcy będą mogli wprowadzać zmiany w zgłoszonych pomysłach razem z urzędnikiem odpowiedzialnym za weryfikację danego projektu.

  • Dodatkowe kryterium wyboru projektów - wymóg uzyskania co najmniej 30 głosów w głosowaniu. Realizowane będą tylko te projekty, na które zagłosowało co najmniej 30 osób, które oddały ważny głos w danym obszarze.


Kwoty przeznaczone na realizację pomysłów w piątej edycji budżetu partycypacyjnego, w poszczególnych dzielnicach.

Dzielnica m.st. Warszawy

Kwota na rok 2019

Bemowo

3 910 000 zł

Białołęka

4 000 000 zł

Bielany

7 527 000 zł

Mokotów

5 900 000 zł

Ochota

2 717 230 zł

Praga-Południe

4 920 000 zł

Praga-Północ

3 000 000 zł

Rembertów

700 000 zł

Śródmieście

6 225 000 zł

Targówek

3 130 000 zł

Ursus

1 655 677 zł

Ursynów

6 500 000 zł

Wawer

2 215 000 zł

Wesoła

730 000 zł

Wilanów

2 000 000 zł

Włochy

2 000 000 zł

Wola

5 500 000 zł

Żoliborz

2 110 000 zł

SUMA

64 739 907 zł


Jak zmieniła się Warszawa

Od roku 2014 warszawiacy zdecydowali o podziale ponad 197 mln zł, wybierając do realizacji 2 631 projektów. W tym roku, w piątej edycji budżetu partycypacyjnego do podziału jest ponad 64 mln zł (blisko 65 mln zł).

Każdy mieszkaniec może zgłosić pomysł i mieć wpływ na to jak będzie się rozwijała stolica. Pomysły zmieniają Warszawę, ale również zmieniają funkcjonowanie urzędu, urzędnicy bardziej słuchają mieszkańców i są otwarci na ich potrzeby. Kolejne edycje budżetu partycypacyjnego pokazują, że mieszkańcy chętnie angażują się w życie miasta. Efekty widać w całej Warszawie – w przestrzeni miejskiej pojawiają się nowe ławki do odpoczynku, chodniki, bezpieczniejsze przejścia dla pieszych, nowe ścieżki rowerowe, siłownie plenerowe. Dokładnie tam, gdzie wskazali mieszkańcy zostały zrealizowane także projekty takie jak: warsztaty w domach kultury, dzielnicowe festiwale, zajęcia sportowe, kursy pierwszej pomocy.


 

 

  

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda