mobile

Ambasador Królestwa Niderlandów odwiedził bielańskie gimnazjum

W dniu 8 marca 2017r. Gimnazjum nr 72 w Warszawie im. A.B. Dobrowolskiego zostało obdarowane niecodziennym prezentem –  Ambasador Królestwa Niderlandów przekazał szkole około 60 roślin z grupy tych, które najlepiej oczyszczają i nawilżają powietrze wewnątrz pomieszczeń. Rośliny te mają zapewnić powietrze odpowiedniej jakości w szkole i w ten sposób służyć uczniom i nauczycielom.

informacje prasowe / fot. Robert Dzięgielewski
TAGI
Ambasador Królestwa Niderlandów odwiedził bielańskie gimnazjum

Do misji propagowania zdrowotnych właściwości roślin zielonych jaką prowadzi Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce chętnie przyłączyli się przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Bielany, którzy wyznaczyli Gimnazjum nr 72 jako najodpowiedniejsze do otrzymania takiego prezentu i krzewienia wiedzy dotyczącej roślin. Uroczystego przekazania na ręce Dyrektora Gimnazjum, Pani Danuty Rozmus, dokonał Ambasador Królestwa Niderlandów Pan Ron van Dartel. Uroczystość otworzył Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany Pan Grzegorz Pietruczuk.Rośliny zostały specjalnie wyselekcjonowane i przywiezione do Polski z hodowli „Air so Pure”. Są to gatunki, które najlepiej nawilżają i oczyszczają powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń, pyłów i toksyn. Sprowadzone zostały przez Ambasadę Królestwa Niderlandów na odbywającą się niedawno konferencję „Zieleń i światło”, podczas której prelegenci dzielili się swoją wiedzą między innymi na temat dobroczynnego wpływu na człowieka właśnie takich roślin. Rośliny te nie tylko świetnie oczyszczają i nawilżają powietrze w pomieszczeniach, ale także w inny sposób pozytywnie oddziałują na ludzi i są korzystne dla ich zdrowia – tworzą naturalne bariery dźwiękowe, a ich zieleń dobrze wpływa na nasz nastrój i samopoczucie.
Mimo, że żyjemy w miastach otoczeni najnowszymi wynalazkami ułatwiającymi nam życie, nie możemy zapominać o zieleni. Obecnie 90% naszego czasu przebywamy we wnętrzach, które są wypełnione różnego rodzaju szkodliwymi substancjami emitowanymi z farb, wykładzin, urządzeń biurowych itp. Warto więc stworzyć w nich dobry, zdrowy klimat i otoczyć się roślinami. Szczególnie korzystne są te, które w podarunku przywiozła Ambasada – oczyszczające i nawilżające powietrze – skrzydłokwiat (spathiphyllum), zanokcica (asplenium) i kalatea (calathea).


Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany powitał wszystkich i poinformował, że z entuzjazmem zdecydował się wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Dzielnica bardzo dba o zielone przestrzenie i szeroko promuje wszelkie akcje ekologiczne. W tym roku ruszyła już czwarta edycja ogólnodzielnicowego konkursu: „Bądź eko na Bielanach” ciesząca dużą popularnością. Na Bielanach organizowanych jest wiele imprez plenerowych popularyzujących ochronę przyrody oraz zachowania proekologiczne. Prowadzonych jest też szereg warsztatów, spotkań tematycznych i pikników ekologicznych w szkołach, przedszkolach i klubach osiedlowych. Pan Grzegorz Pietruczuk podkreślił nadzieję, że dzięki edukacji ekologicznej prowadzonej m. in. w szkołach uczniowie nie tylko teraz, ale także już jako ludzie dorośli będą dalej krzewić te idee i tworzyć środowiska gdzie człowiek żyje w symbiozie z naturą.


Pan Van Dartel podziękował Panu Pietruczukowi za pomoc i zaangażowanie urzędu w tej wyjątkowej misji promowania zieleni, a także za to, że pomógł wybrać szkołę tak bardzo zaangażowaną w ekologię. W ramach akcji promocji roślin zielonych szkoła otrzymała pod opiekę kwiaty doniczkowe, a w kolejnym tygodniu odbędzie się specjalna lekcja, na której Prezes Agencji Promocji Zieleni, pani Agnieszka Żukowska oraz mistrz florystyki pani Karolina Ładyżyńska - Skrzypek, opowiedzą uczniom o pozytywnym działaniu roślin i o ich pielęgnacji, tak by móc się nimi cieszyć jak najdłużej.
Pani Danuta Rozmus, Dyrektor szkoły, podziękowała za to wyróżnienie. Szkoła od wielu lat prowadzi działania mające na celu kształtowanie świadomości proekologicznej. Realizuje Program Ekologiczny, którego celem jest pobudzenie świadomości i ciekawości młodych ludzi wobec zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, konsumpcją i ochroną środowiska. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach, warsztatach, akcjach i zajęciach terenowych. W 2014 roku szkoła po raz trzeci została laureatem Zielonej Flagi – międzynarodowego tytułu przyznawanego szkołom zrównoważonego rozwoju na całym świecie – i otrzymała go na trzy kolejne lata.


Szczególne podziękowania złożyli na ręce Ambasadora uczniowie szkoły. Wspólnie z nauczycielami biologii i rodzicami dokonają inwentaryzacji roślin, a następnie wybiorą najlepsze miejsce sprzyjające ich rozwojowi i takie, aby mogli jak najwięcej korzystać z ich właściwości zdrowotnych. Po lekcji poglądowej klasy przygotują tabliczki z ich nazwami i krótkimi opisami informującymi o ich właściwościach i o tym jak należy się nimi zajmować, aby jak najdłużej były zdrowe i służyły uczniom i nauczycielom tworząc przyjazne środowisko do nauki.Człowiek wywodzi się z natury i od wieków się nią otaczał. Niestety rozwijając cywilizację przyczynił się też w dużej mierze do jej stopniowej degradacji.  Warto przypomnieć sobie, że mimo, że coraz więcej ludzi mieszka w miastach pochodzimy z natury i ta natura jest nam bardzo potrzebna do prawidłowego, zdrowego funkcjonowania. Rośliny dostosowują się do życia w zanieczyszczonych warunkach miejskich i w drodze ewolucji wypracowały sposoby przystosowania się do zanieczyszczeń pomagając człowiekowi w ich usuwaniu. Dlatego warto krzewić ideę powrotu do natury i zaprosić jak najwięcej roślin do naszego otoczenia, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych jak i na zewnątrz, wszędzie tam gdzie to możliwe.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko