mobile

Antykwariat "Płyty Gramofonowe" zmienił lokalizację

Po ponad 3 latach na Placu Zbawiciela sklep z płytami winylowymi przeniósł się na Pragę. W sobotę 2 grudnia na ul. Ząbkowskiej 11, nieopodal kamienicy będącej niegdyś siedzibą legendarnej „Dziupli” Andrzeja Ujczaka, historia zatoczyła koło.

Adam Kutryba
Antykwariat "Płyty Gramofonowe" zmienił lokalizację

Słynna „Dziupla” Andrzeja Ujczaka powstała w 1979 roku i skupiała młodych, długowłosych ludzi zakochanych w muzyce heavymetalowej i hardrockowej. Sklep zajmował się sprzedażą wydawnictw i materiałów muzycznych, a z czasem w ofercie znalazły się T-shirty, rozmaite gadżety oraz bilety na koncerty. Po zamknięciu sklepu w 2007 roku na Pradze nie było sklepu płytowego z prawdziwego zdarzenia.

W czasach, w których fizyczne nośniki są wypierane przez postępującą cyfryzację, teoretycznie nie ma miejsca na archaiczne płyty winylowe. Mimo to czarny krążek wraca do łask, a jego popularność wykracza poza przejściowy trend. Z jednej strony może decydować o tym głęboki dźwięk winyla, wychwalany przez audiofili, z drugiej zaś to oznaka nostalgii, tęsknoty za całym ceremoniałem odtwarzania i dawnymi czasami.

Niezależnie z jakiego powodu miłośnicy winyli wracają do starego nośnika, powinni ucieszyć się z nowego otwarcia sklepu „Płyty gramofonowe”. Na słuchaczy czeka aż 4 tysiące płyt winylowych! Poza czarnymi krążkami swoją muzyczną kolekcję można uzupełnić również o kasety magnetofonowe.

Sklep tworzą Krzysztof Dąbroś oraz Wojciech Kapelko, stali bywalcy giełd winylowych, na których wyszukują winylowe białe (chociaż bardziej adekwatne byłoby określenie „czarne”) kruki. Dzięki ich wiedzy na Ząbkowskiej można dowiedzieć się wiele o starych i nowych wydaniach, a poza tym miło spędzić czas. Pomagają w tym stojące w sklepie gramofony, na których można odsłuchać płyty.

Klimat sklepu „Płyty gramofonowe” sprawia, że odnajdą się w nim zarówno doświadczeni kolekcjonerzy, jak i ci, którzy rozpoczynają swoją przygodę z winylem. Bez wątpienia Praga zyskała kolejne niezwykle klimatyczne miejsce, które warto odwiedzić.

Adam Kutryba

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko