mobile
REKLAMA

ASF wciąż groźny dla trzody chlewnej

Afrykański pomór świń wciąż zagraża dzikom i świniom na Mazowszu. Zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby ma odstrzał sanitarny, którego przeprowadzenie nakazał Powiatowy Lekarz Weterynarii. Do końca kwietnia na terenie Warszawy zastrzelonych zostanie sto dzików.

Informacja prasowa/ Fot.: Lasy Miejskie-Warszawa
ASF wciąż groźny dla trzody chlewnej

Afrykański pomór świń (ASF) jest szybko szerzącą się, zakaźną chorobą wirusową, na którą zapadają świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenia.

W celu minimalizacji ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się choroby Powiatowy Lekarz weterynarii wydał rozporządzenie, w którym nakazał odstrzał 100 dzików z terenu Warszawy. Akcja zostanie przeprowadzona w okresie od końca marca do końca kwietnia.

Zadanie powierzone zostanie pracownikom Lasów Miejskich-Warszawa, którzy posiadają duże doświadczenie w pracy ze zwierzyną dziko żyjącą oraz bardzo dobrze znają teren w którym się poruszają.

Podobna akcja prowadzona była pod koniec 2017 roku, kiedy to Wojewoda Mazowiecki wydał dla m.st. Warszawy nakaz odstrzału 50 dzików, aby ograniczyć ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się chorób.

Dziki w Warszawie
Warszawa, ze względu na dogodne warunki życia dla zwierząt oraz obecność korytarza migracyjnego – jakim jest dolina Wisły – jest miastem w którym przybywa dziko bytujących zwierząt. Zwiększa się m.in. populacja dzików. Ssaki te, m.in. ze względu na działalność ludzi (niezabezpieczone kontenery na śmieci, dokarmianie), a także brak naturalnych wrogów przyzwyczaiły się do życia w naszym mieście. Tylko w 2017 roku na terenie Warszawy odłowiono 744 dziki (o 121 więcej niż w 2016 r. – 623). Najwięcej schwytanych zostało w Wawrze – 201 sztuk, na Białołęce – 186, a także na Mokotowie i Ursynowie – po 127 sztuk.

Odłów w Warszawie prowadzony jest za pomocą specjalistycznych urządzeń – odłowni, które instalowane są w miejscach najczęstszego bytowania zwierząt. Obecnie w stolicy działa 46 tego typu urządzeń, na terenie dziewięciu dzielnic. W 2017 roku zakupiono dwie nowe odłownie dla dzików oraz jedną, mobilną z systemem monitoringu, do prowadzenia odłowu tych ssaków z miejsc dotychczas niedostępnych.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Fot.:Lasy Miejskie-Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda