mobile
REKLAMA

Bądź bezpieczny na Mokotowie

Na spotkanie z dzielnicowymi z Komendy Policji przy ulicy Wita Stwosza zaprosiła mieszkańców Fundacja Kreatywne Popołudnia do swojej siedziby przy ulicy Blacharskiej 1. W środę 16 września odbyło się drugie spotkanie zorganizowane przez Fundację.

Bądź bezpieczny na Mokotowie

Tematem spotkania dzielnicowych z mieszkańcami było bezpieczeństwo. Policjanci zwracali uwagę, że metoda działania oszustów na tak zwanego wnuczka, jeszcze kilka lat temu tak popularna wśród przestępców, zmieniła się w metodę „na policjanta”, „funkcjonariusza CBŚ”. Oszuści, próbując wyłudzić pieniądze od seniorów mogą podać się też za prokuratora, informując telefonicznie, że miał miejsce wypadek i należy wpłacić kaucję.

Pomimo apelu i spotkań organizowanych przez policję, we wtorek 15 września oszuści wyłudzili pieniądze na ulicy Czerniakowskiej. Dzielnicowi mł. asp. Mariusz Krupa i mł. asp. Łukasz Kozieł apelowali do zebranych, żeby każdą próbę wyłudzenia zgłaszać, a każde zgłoszenie nie zostanie przez policjantów zlekceważone.

Zainteresowanie zebranych budziło także bezpieczeństwo w sieci. Policjanci informowali o metodach działania cyberprzestępców, przestrzegając przed otwieraniem podejrzanych maili albo ponownym logowaniem się – w przypadku, gdy już jest się zalogowanym - na strony internetowe banków.

Omawiając poszczególne zagrożenia, policjanci Krupa i Kozieł popierali przykładami wziętymi z życia. I tak jedna z poszkodowanych, pieniądze i kosztowności straciła po wizycie fałszywej pielęgniarki. Zbiegiem okoliczności było, że starsza pani chwilę wcześniej wróciła z przychodni zdrowia. W innym przypadku oszuści podali się za pracowników wodociągów. Do mieszkania starszej osoby weszli pod pretekstem zmierzenia ciśnienia wody w kranie, w łazience.

Spotkanie w Fundacji Kreatywne Popołudnia miało charakter wymiany zdań. Na pytanie jednego z uczestników, odpowiadali nie tylko policjanci, ale również inni zebrani na miejscu mieszkańcy Mokotowa, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą.

- Od samego początku funkcjonowania Fundacji Kreatywne Popołudnia, w trakcie wielu bezpłatnych spotkań organizowanych dla osób w wieku 55+ oraz jeszcze za czasów Osiedlowego Klubu Seniora, który za początkował istnienie Fundacji, bardzo często spotykaliśmy się z prośbami uczestników o spotkania z Policją i możliwość rozmowy dotyczącej bezpieczeństwa na Mokotowie - mówi Michał Wiśniewski z Fundacji Kreatywne Popołudnia - Widząc bardzo często zaniepokojenie osób starszych z powodu zagrożenia życia, oszczędności, zdrowia postanowiliśmy skontaktować się z Rejonową Komendą Policji Warszawa II przy ulicy Wita Stwosza i zorganizować spotkanie z Funkcjonariuszami Dzielnicowymi, którzy mogli by przestrzegać i pouczać o czyhających niebezpieczeństwach, podpowiedzieć, w jaki reagować w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia przestępstwem, seniorów, którzy sami nie potrafią radzić sobie w podobnych sytuacjach, są zagubione i przestraszone - dodaje. 

Plagą okolicy są włamania do mieszkań. Dzielnicowi zwrócili uwagę, że włamania do mieszkań nie są przypadkowe. Przestępcy obserwują lokale, które później okradają. Dlatego też zaprzyjaźniony sąsiad jest najlepszym stróżem podczas kilkudniowej nieobecności. Wystarczy, że raz dziennie wejdzie do pozostawionego na czas wyjazdu mieszkania, podleje kwiaty i zapali światło. Dla przestępców będzie to sygnał, że jednak ktoś jest w mieszkaniu.

Kolejnym tematem poruszonym na spotkaniu było bezpieczeństwo na ulicy. Część mieszkańców boi się chodzić w okolicach ulicy Blacharskiej po zmroku. Problem stanowią też klienci sklepów monopolowych. Grupy pijanych ludzi, wulgaryzmy i rozbite szkło butelek, sprawiają, że poczucie bezpieczeństwa mieszkańców jest małe. Dzielnicowi prosili, żeby każdą niepokojącą mieszkańców sytuację zgłaszać na policję. Tylko wspólne działanie może zwiększyć bezpieczeństwo w okolicy.

To, że takie spotkania są potrzebne, obrazuje sytuacja – po oficjalnym zakończeniu, kilku mieszkańców podeszło do dzielnicowych, żeby jeszcze porozmawiać.

Michał Wiśniewski z Fundacji Kreatywne Popołudnia zapewnia, że spotkania będą kontynuowane.

- Zgodnie z zapewnieniami Policjantów, którzy odwiedzili 16 września po raz drugi Seniorów Fundacji Kreatywne Popołudnia, spotkania pod hasłem "Bądź bezpieczny na Mokotowie" zaczynają mieć charakter cykliczny i na stałe wpiszą się w ofertę bezpłatnych zajęć oferowanych przez Fundację. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w siedzibie Fundacji Kreatywne Popołudnia przy ulicy Blacharskiej 1 - dodaje Michał Wiśniewski

 

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda