mobile

Barykada Powstańcza na Błoniach Cytadeli

Galeria Brama Bielańska zaprasza na wystawę Bogusława Lustyka Dziś idę walczyć Mamo, połączoną z instalacją artystyczną Barykada. Wernisaż odbędzie się 30 lipca o godzinie 18:00. 

Informacja prasowa/ fot. pxhere
TAGI
Barykada Powstańcza na Błoniach Cytadeli

Bogusław Lustyk urodził się w Warszawie w 1940 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskując dyplom z wyróżnieniem na wydziale malarstwa i grafiki w 1965 roku. Jego wykładowcami byli profesorowie Jerzy Tchórzewski i Józef Mroszczak. Artysta tworzy malarstwo, rzeźbę i grafikę użytkową. Wystawa „Dziś idę walczyć mamo. Rysunki Bogusława Lustyka. Godzina W - Powstanie Warszawskie oczami artysty”. Jest prezentacją cyklu „Exodus”, który powstawał od 2014 roku. Artysta będąc świadkiem tragicznych wydarzeń Powstania Warszawskiego podjął ten temat malując własne wspomnienia.

Na wystawie organizowanej w Bramie Bielańskiej zobaczyć będzie można 12 wybranych wspólnie z autorem rysunków. Są to prace bardzo osobiste, ukazujące cierpienie zwykłych mieszkańców stolicy ale i także bohaterską obronę miasta przez powstańców. Każdy z rysunków charakteryzuje doskonała, kompozycja oraz perfekcyjna kreska, którą podkreśla plama barwna. Treść i ich wyraz są bardzo przejmujące, ukazują ogrom tragedii powstania. Prace pochodzą z lat 2014-2015. Autor od 6 lat bierze czynny udział w obchodach Powstania Warszawskiego, tworząc instalacje przestrzenne na terenie Warszawy – „Barykady” swoisty hommage dla niezłomnego miasta. Barykada w nowej odsłonie zaprezentowana zostanie na „błoniach” Bramy Bielańskiej podczas trwania wystawy.

Wystawa rysunków Bogusława Lustyka oraz instalacja artystyczna Barykada wpisują się w program obchodów 75 rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Niepodległości (30.07–02.10) Na okładce zaproszenia zbiorczego wykorzystany został obraz Macieja Milewskiego Pamięci 150 tysięcy Warszawiaków zaginionych i pomordowanych przez Niemców. Prezentacja obrazu odbędzie się 30.07 o godz. 14:00 w Galerii Jednego Obiektu na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

30.07 – 25.08. Galeria Brama Bielańska, ul Czujna ( Wjazd od Wisłostrady ) Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul Skazańców 25

Wstęp na wernisaż bezpłatny!

 

Źródło: Muzeum Niepodległości w Warszawie

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda