mobile
REKLAMA

Będzie więcej aktywnych przejść dla pieszych

Zarząd Dróg Miejskich zapowiedział budowę kolejnych aktywnych przejść dla pieszych. Dzięki nim przekraczanie ruchliwych jezdni ma być bezpieczniejsze. Przejścia takie powstaną w 17 miejscach, w różnych dzielnicach, między innymi w Śródmieściu, na Bielanach oraz na Żoliborzu.

Róża Paszkowska
TAGI
Będzie więcej aktywnych przejść dla pieszych

Pierwsze aktywne przejście dla pieszych powstało w ubiegłym roku na ul. Kondratowicza, przy Parku Bródnowskim. Nowatorskie działanie instalacji polega na wykorzystaniu czujników ruchu. Gdy pieszy zbliża się do przejścia, uruchamia dodatkowe funkcje, takie jak na przykład migająca żółta lampa, ostrzegająca kierowców. Dodatkowo po zmroku aktywowane zostaje oświetlenie, dzięki któremu nie tylko pieszy staje się lepiej widoczny, ale także sam lepiej widzi otoczenie. Kolejnym elementem aktywnego przejścia dla pieszych są migające punkty odblaskowe zainstalowane w nawierzchni. Biało-czerwone pasy są dobrze widoczne także za dnia, a ich antypoślizgowa powierzchnia podnosi bezpieczeństwo użytkowania przy każdej pogodzie. Warto podkreślić, że koszt wykonania jednego takiego nowoczesnego przejścia jest znacznie niższy niż koszt montażu sygnalizacji świetlnej. Aktywne przejście to wydatek rzędu 60 tysięcy zł, podczas gdy sygnalizacja świetlna kosztuje kilkaset tysięcy.
Pilotażowe aktywne przejście dla pieszych na Bródnie sprawdziło się na tyle dobrze, że ZDM podjął decyzję o stworzeniu kolejnych tego typu instalacji na terenie całego miasta. Do połowy października bieżącego roku ma powstać aż 17 aktywnych przejść. Spodziewać się ich możemy w następujących lokalizacjach: na ul. Grzybowskiej przed Ciepłą, na skrzyżowaniu Modlińskiej i Drogowej, ks. J. Popiełuszki i P. Gojawiczyńskiej, Z. Krasińskiego i S. Czarnieckiego, A. Mickiewicza i L. Mierosławskiego, Powstańców Śląskich i Pirenejskiej, Wybrzeża Helskiego i mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Grochowskiej i Mińskiej, J. Waszyngtona i Niekłańskiej, J. Waszyngtona i Modrzewiowej, Marszałkowskiej i Senatorskiej, L. Kruczkowskiego i 3. Maja od strony północnej i południowej, Ludnej i Okrąg, Al. Jerozolimskich i Spiskiej, al. Niepodległości i T. Lenartowicza oraz al. KEN i P. Telekiego.
Aktywne przejścia dla pieszych to nie jedyna nowość, mająca zapewnić Warszawiakom bezpieczeństwo i komfort poruszania się po mieście. ZDM zajmuje się także kontrolą stołecznych ulic pod kątem obecności barier architektonicznych, utrudniających korzystanie z chodników osobom o ograniczonej mobilności. Poprawianie dostępności infrastruktury to jeden z priorytetów Zarządu Dróg Miejskich na 2017 rok.
Róża Paszkowska

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda