mobile

Będzie więcej zieleni w ścisłym centrum miasta

Stołeczni urzędnicy ogłosili konkurs na zagospodarowanie ścisłego centrum stolicy. Projektanci, którzy wezmę w nim udział muszą przedstawić koncepcję modernizacji oraz aranżacji terenów znajdujących się po południowej stronie Pałacu Kultury i Nauki

Marcin Kalicki
Będzie więcej zieleni w ścisłym centrum miasta

– Zmieniamy teren, który roboczo określiliśmy aortą Warszawy. To serce miasta, które łączy tętniącą życiem patelnię obok stacji metra Centrum i kolejowy Dworzec Centralny. Zagospodarowanie tego terenu to element porządkowania przestrzeni wokół PKiN w nawiązaniu do tradycji, współczesnych potrzeb i przyszłych wizji – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Projekt powinien obejmować teren ograniczony ulicami Marszałkowską i Emilii Plater oraz Alejami Jerozolimskimi. – W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, do czasu zabudowy zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, chcemy stworzyć dodatkowy teren wypoczynkowy w centrum miasta. To wyjątkowa przestrzeń publiczna, którą powinna ubogacić mała architektura czy np. miejsce do ekspozycji rzeźbiarskich – powiedział Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, organizator konkursu. – Nasze działania planujemy już na lato tego roku, ale oczekujemy od projektantów również koncepcji ukwieceń na kolejne lata – dodał.

Jest to bardzo istotne miejsce na mapie Warszawy. – Teren ten to jedna z wizytówek stolicy, codziennie użytkowany przez tysiące osób. Jego wygląd musi odpowiadać funkcji, jaką pełni. Dotychczasowy sposób urządzenia przestrzeni chcemy zastąpić spójną wizją,tak jak ma to miejsce od wschodniej strony Pałacu Kultury i Nauki – zaznaczyła Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m. st. Warszawy.

Wnioski dopuszczające do udziału w konkursie można było składać do 7 marca. Zakwalifikowani projektanci zostaną powiadomieni o tym do dzisiejszego dnia (14 marca), a następnie do 16 kwietnia będzie można składać prace konkursowe. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 30 000 złotych.  
 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko