mobile
REKLAMA

„Beksiński – In hoc signo vinces” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Wystawa „Beksiński – In hoc signo vinces”, która odbyła się w paryskiej Galerii Roi Doré na przełomie 2017 i 2018 roku, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Z tego względu współpracujące z paryską galerią Muzeum Archidiecezji Warszawskiej postanowiło zaprezentować prace Zdzisława Beksińskiego u siebie.

Anna Przerwa
„Beksiński – In hoc signo vinces” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

To już trzecia wystawa prac artysty w murach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Pierwsza odbyła się w roku 1995, a kolejna w 2004. Po czternastu latach Warszawiacy będą znów mogli podziwiać prace tego wybitnego polskiego artysty. Podczas wystawy zaprezentowanych zostanie 20 obrazów oraz 30 zdjęć i rysunków, które pochodzą ze zbiorów prywatnych Państwa Anny i Piotra Dmochowskich. Dwa prezentowane obrazy są własnością Muzeum. Obecna wystawa to kolejna wspólna inicjatywa Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz paryskiej Galerii Roi Dore.

Zdzisław Beksiński (1929-2005), z wykształcenia architekt, malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik, choć pochodził z Sanoka, żył i tworzył w Warszawie. Swoją działalność artystyczną rozpoczął w latach 50. XX w. od fotografii. Następnie zajmował się rysunkiem, malarstwem, a także rzeźbą. Jego prace mają specyficzny, mroczny, fantastyczny i surrealistyczny charakter. Niektóre obrazy budzą lęk i niepokoją. Awangardowe obrazy, które tworzył w tzw. okresie „fantastycznym”, niektórzy uważają za bardzo makabryczne.

Z czasem Beksiński coraz bardziej oddalał się od fantastyki i tajemniczych, pełnych grozy treści, którymi były przepełnione jego prace. Pod koniec życia jego styl ewoluował w kierunku gotyku, jak sam to określał. Malarz zginął śmiercią tragiczną. Został zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie przy ulicy Sonaty 6/314 w nocy z 21 na 22 lutego 2005 roku, na kilka dni przed swymi 76. urodzinami.

Prace Beksińskiego, zarówno obrazy, jak i rysunki, wyróżniają się ogromną precyzją i poczuciem detalu. Na pozór trudne w odbiorze działa artysty trafiają do fanów jego twórczości. – Mamy nadzieję, że wystawa „BEKSIŃSKI In hoc signo vinces” przyczyni się do popularyzacji prac artysty, a jego sympatykom przysporzy kolejnej okazji do „patrzenia i widzenia” tego co niedostrzegalne, tego co w nas samych najgłębiej schowane – żywią nadzieję władze Muzeum.

Wystawę można odwiedzać od 20 maja do 30 września 2018 r. w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 (obok Archikatedry) od wtorku do piątku w godzinach od 12.00 do 18.00, natomiast w weekendy w godz. 12.00-16.00. Bilety na wystawę zakupić można na miejscu.

Więcej informacji na: http://maw.art.pl/?exhibition=beksinski-in-hoc-signo-vinces

Anna Przerwa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko