mobile

Bezpieczeństwo nad wodą – podsumowanie sezonu letniego na Mazowszu

Ocena poziomu bezpieczeństwa nad zbiornikami wodnymi oraz przygotowania służb i instytucji do sezonu zimowego – to główne tematy posiedzenia zespołu ds. utonięć po zakończeniu tegorocznych wakacji. Spotkanie odbyło się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Informacja prasowa
Bezpieczeństwo nad wodą – podsumowanie sezonu letniego na Mazowszu

Posiedzenie dotyczyło podsumowania działań zapewniających bezpieczeństwo nad mazowieckimi akwenami w zakończonym okresie wakacyjnym. Policja, Straż Pożarna oraz pozostałe służby regularnie przeprowadzały profilaktyczne akcje edukacyjne, skierowane głównie do dzieci i młodzieży. Ich cel to uświadomienie zagrożeń występujących podczas spędzania czasu nad otwartymi zbiornikami wodnymi i nauka właściwych zasad postępowania w przypadku niebezpieczeństwa.

W ramach kampanii MSWiA Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą odbyły się pikniki edukacyjne z udziałem służb oraz przedstawicieli Wojewody Mazowieckiego, również sam Wojewoda apelował o bezpieczne korzystanie z kąpielisk.

Służby i instytucje przedstawiły statystyki, z których wynika, że na Mazowszu od początku roku, do 17 września utonęły w sumie 52 osoby. Jest to więcej niż w latach ubiegłych, kiedy odnotowano 49 utonięć w całym roku 2017 oraz 47 w 2016. Gorące tegoroczne lato i poprzedzająca je wiosna sprzyjały częstemu korzystaniu z kąpielisk, a co za tym idzie rosła potencjalna możliwość niebezpiecznych zdarzeń.

Ze statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu wynika, że podczas tegorocznych wakacji najwięcej utonięć miało miejsce w rzekach i stawach. Niezmiennie najczęstszą przyczyną śmiertelnych zdarzeń jest podejmowanie ryzykownych zachowań. Zdecydowaną większość ofiar stanowią mężczyźni. W ramach oznakowania miejsc niebezpiecznych, wytypowano i oznakowano na Mazowszu w sumie 6 nowych miejsc tablicami Czarny Punkt Wodny (5 przez KWP Radom, 1 przez KSP).

Z myślą o przyszłorocznych feriach zimowych przedstawiciele służb zapowiedzieli działania związane z promowaniem bezpieczeństwa na akwenach wodnych zimą, a także patrolowaniem tych obszarów.

W spotkaniu prowadzonym w imieniu Wojewody Mazowieckiego przez Pawła Błasiaka, Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, udział wzięli przedstawiciele: Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Państwowej Straży Rybackiej, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Urzędu Marszałkowskiego, Mazowieckiego Kuratorium Oświaty i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda