mobile

Bezpieczni zimą w mieście

 

Zimowa przerwa to okres, podczas którego dzieci nie tylko dobrze się bawią, ale też zdobywają praktyczną wiedzę. Nieodłącznym elementem akcji „Zima w mieście” są zajęcia edukacyjne, których celem jest poprawa bezpieczeństwa młodych warszawiaków.

 

inf. pras.
TAGI
Bezpieczni zimą w mieście

Bezpiecznie ze strażą miejską

Dyskusje na temat bezpieczeństwa, rywalizacje sportowe, zabawy, gry, konkursy, interaktywne spektakle – to wszystko przygotowali dla dzieci funkcjonariusze straży miejskiej w ramach programu „Bezpieczni zimą w mieście”. Nauka poprzez zabawę to główny cel zimowych spotkań.

 

Zajęcia odbywają się na terenie szkół, ośrodków sportowych oraz instytucji, które biorą udział w programie „Zima w mieście”. Podczas spotkań, strażnicy miejscy przekazują uczniom cenne informacje na temat bezpieczeństwa w domu, w szkole, czy podczas codziennego poruszania się po ulicach wielkiego miasta.

 

„Wolny czas spędzam aktywnie i bezpiecznie” – to spotkania, w czasie których najmłodsi biorą udział w grach i konkursach oraz rywalizacjach sportowych. Zajęcia te promują aktywność fizyczną, zasady gry fair-play, a przede wszystkim utrwalają wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Drugi blok zajęć to spotkania edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w szkole, w domu, na podwórku i w sieci. To czas, kiedy dzieci maja okazję uczestniczyć w ciekawych rozmowach, wyrazić swoje zdanie i rozwiać wątpliwości. Spotkania edukacyjne uatrakcyjniają prezentacje multimedialne i filmy.

 

Teoria to jednak nie wszystko. Dzieci uczą się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy podczas ćwiczeń na fantomach. Zajęcia praktyczne mają na celu przełamanie lęku przed podjęciem działań ratowniczych i przekonanie młodych warszawiaków, że przy odrobinie umiejętności pomóc może i powinien każdy, niezależnie od wieku.

 

Dzięki wizytom w oddziałach terenowych straży miejskiej, uczniowie mogą bliżej zapoznać się z pracą funkcjonariuszy, którzy opowiadają im o swoich obowiązkach, prezentują radiowozy, którymi codziennie patrolują miasto oraz specjalistyczny sprzęt, niezbędny podczas służby.

Cennym doświadczeniem są również spotkania z ratownikami WOPR i strażnikami miejskimi, będącymi jednocześnie ratownikami medycznymi. Wspólnie prowadzą zajęcia dotyczące bezpieczeństwa nad wodą, podczas których dzieci i młodzież otrzymują cenne wskazówki m.in. na temat udzielania pomocy osobie, pod którą załamał się lód czy w przypadku zachłyśnięcia się wodą. Ratownicy przestrzegają także przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne.

Funkcjonariusze odwiedzają również szpitale dziecięce, prezentując autorskie przedstawienie pt. „Florka w sieci”. Ten wyreżyserowany w całości i zagrany przez strażników spektakl wyczula dzieci, że internet to nie tylko źródło wiedzy i rozrywki, ale też medium niosące ze sobą wiele zagrożeń. Przedstawienie ma na celu edukowanie najmłodszych, jak rozpoznawać te zagrożenia i w jaki sposób na nie reagować.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.strazmiejska.waw.pl, w zakładce „Profilaktyka”.

Zajęcia edukacyjne

W trakcie ferii zimowych, podobnie jak w latach ubiegłych, również stołeczni policjanci prowadzą przedsięwzięcia profilaktyczno-edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży.

 

Funkcjonariusze organizują spotkania w placówkach oświatowych. W formie zabaw i prelekcji przypominają o najważniejszych zasadach drogowych, które powinny ustrzec najmłodszych uczestników ruchu drogowego przed wypadkami. Specjalnie dla dzieci i młodzieży prowadzone będą również zajęcia edukujące o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą, bezpiecznego korzystania z internetu, właściwych zachowaniach w przypadku kontaktu z agresywnymi zwierzętami, osobami obcymi oraz korzystania z numeru alarmowego.

 

Dodatkowo Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy przy współpracy z Komisariatem Rzecznym Policji i strażą miejską zrealizowało spot promujący bezpieczne zachowanie w czasie zimowego wypoczynku, przestrzegający przed wchodzeniem na lód.

 

Kontrola autobusów

Jak co roku policjanci oraz inspektorzy ITD kontynuują działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci wypoczywających w czasie ferii zimowych. Do końca ferii, na parkingu przy hali Torwar, będą kontrolować stan techniczny pojazdów, trzeźwość  kierowców oraz niezbędne dokumenty.

Posterunek kontrolny na parkingu przy hali Torwar przy ul. Łazienkowskiej będzie obsługiwany przez:

policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KSP:

·         piątek-niedziela, 19-21 stycznia, w godz. 6.00-10.00,

·         środa-sobota, 24-27 stycznia, w godz. 6.00-10.00.

 

inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego:

·         poniedziałek-wtorek, 22-23 stycznia, w godz. 6.00-9.00.

Kontrole, poza dniami i godzinami wymienionymi powyżej, dokonywane będą na podstawie zgłoszenia do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji pod numerami telefonów:

22 603 77 55 – całodobowo oraz

22 603 77 18 –od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko