mobile
REKLAMA

Bezpłatne wycieczki historyczne - tym razem na Ursynowie i Wilanowie

W ramach drugiej edycji projektu „Warszawa, Ty i ja”, organizowanego przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii  odbyły sie już spracery po Śródmieściu, Pradze Południe, Woli, Białołęce i Włochach. W w najbliższy weekend bezpłatne wycieczki odbędą się na Ursynowie i w Wilanowie.

TAGI
Bezpłatne wycieczki historyczne - tym razem na Ursynowie i Wilanowie

W tym roku motywem przewodnim programu jest heraldyka. Wycieczki odbywać się będą w każdy weekend lipca i sierpnia. Całość zakończy gra miejska, która odbędzie się na terenie Mokotowa 5 września. Udział w projekcie „Warszawa, Ty i ja” jest bezpłatny, ale liczba miejsc – ograniczona.Więcej informacji można uzyskać telefonicznie: 692 981 439 i na www.wtij.duch.edu.pl.  

 

18 lipca, godz. 10:00 – wycieczka rowerowa – Ursynów – O czym szumi stary Mieszko? – miejsce zbiórki: brama wejścia do Pałacu w Natolinie (ulica Nowoursynowska 84).

 

Odwiedzane miejsca:

1. Kompleks ogrodowo-pałacowy w Natolinie

2. Dąb Mieszko

3. Aleja Kasztanowa

5. Krzyż z Powstania Styczniowego

6. Kościół św. Ładysława z Gielniowa

7. Tablica upamiętniająca Andrzeja Ciołka

 

Herb Ursynowa przedstawia bramę zamkową z dwiema symetrycznie rozmieszczonymi wieżami, nad którą widać niedźwiedzia trzymającego w jednej ręce róże. Herb został zaprojektowany przez wybitnego polskiego malarza Jerzego Nowosielskiego.  W swojej symbolice nawiązuje on do jednego z najwybitniejszych właścicieli terenów dzisiejszej dzielnicy Ursynów, czyli Juliana Ursyna Niemcewicza.

Ursynów historycznie był związany przez długi czas z majątkiem wilanowskim. Wycieczkę rozpoczniemy od pałacu Natolin, w którym obecnie znajduje się Centrum Europejskie Natolin, zobaczymy między innymi słynny park natoliński oraz np. sarkofag ks. Natalii Sanguszkowej. Mamy nadzieję, że zwiedzając teren pałacowych ogrodów, zrozumiemy dlaczego pierwsza nazwa tej posiadłości brzmiała Rozkosz.  Następnie podjedziemy pod najstarsze drzewo, ostańca z puszczy mazowieckiej czyli dąb Mieszko. Przejdziemy się słynną aleją kasztanową, która powstała ze względów bezpieczeństwa w związku z wizytą cara Aleksandra w Warszawie. Kolejnym punktem wycieczki  będzie kościół św. Ładysława z Gielniowa jednego z patronów Warszawy. Wycieczkę zakończymy przy tablicy upamiętniającej pielgrzymkę, jaką odbył w 1404 roku  szlachetny Andrzej Ciołek z Kabat do Santiago de Compostela. Tutaj także spotkamy się z kolejnym herbem powiązanym z terenem dzisiejszej dzielnicy Ursynów ponieważ Pan Andrzej Ciołek był rycerzem herbu – nomen omen – Ciołek, podobnie jak ostatni król Polski Stanisław August.

 

19 lipca, godz. 10:00 – Wilanów – Czy w Wilanowie były mamuty? – miejsce zbiórki: Dawny dworzec kolei wąskotorowej (obecnie budynek poczty i banku przy parku Wilanowskim), ul. St. Kostki 31.

 

Odwiedzane miejsca:

1. Budynek kolejki wąskotorowej

2. Brama Pałacu Wilanowskiego

3. Fasada Pałacu Wilanowskiego

4. Kościół św. Anny

5. Neogotyckie mauzoleum Stanisława Kostki

6. Kość mamuta

7. Piramida potrzeb

8. Cmentarz Wilanowski 

 

Herb Wilanowa jest plastyczną stylizacją herbu rodziny Sobieskich „Janina” i przedstawia amarantową tarczę w czerwonej tarczy zwieńczoną koroną.  Autorem współczesnego projektu herbu jest Zbigniew Nowosadzki. W sposób nierozerwalny Wilanów jest zatem związany z życiem i panowaniem króla Jana III Sobieskiego. Ta, dziś jedna z najbardziej prężnych dzielnic stolicy, swoją sławę i znaczą część swojego niezapomnianego uroku zawdzięcza właśnie zwycięzcy spod Podhajec, Chocimia, Żórawna i Wiednia. Nic zatem dziwnego, że w herbie Wilanowa odnajdziemy współczesne nawiązanie do znaku herbowego, jakim pieczętowali się Sobiescy. Na naszym spacerze, opowiemy sobie historię tego  herbu, a także historię rodziny Sobieskich.

Bogato zdobiona fasada pałacu w Wilanowie zapozna nas z ikonograficznym przesłaniem, jaki zaadresował do sobie współczesnych i do potomności nasz sarmacki wojownik. Dwie rzeźby zdobiące bramę wjazdową do pałacu Pax i Mars dostarczą nam sposobności do rozmowy o sarmatyzmie i o pozostałościach tego czasu w dzisiejszym Wilanowie. Zobaczymy także pomnik Jana III razem z rodziną i królową Marysieńką oraz hetmańską buławę. Jednak Wilanów to nie tylko dzieje króla Jana, dlatego też udamy się do kościoła kolegiackiego św. Anny, gdzie będziemy mogli zobaczyć  fragment najstarszego mieszkańca Wilanowa czyli mamucią kość. Spróbujemy także zastanowić się nad tym, co w życiu jest najważniejsze, zwiedzając instalacje artystyczną pt; „Piramida potrzeb”. Zatrzymamy się również na chwilę na cmentarzu Wilanowskim, gdzie zobaczymy dawne rosyjskie groby, a także miejsca ostatecznego spoczynku aktora Romana Wilhemiego czy znanego barda – Przemysława Gintrowskiego. Dowiemy się ponadto czym się różni krzyż łaciński i prawosławny od krzyża greckiego. 

 

 

 

Kolejne terminy:

25 lipca – Bielany – Jakiego koloru jest milczenie? (wycieczka rowerowa)

26 lipca – Targówek –  Czy na Targówku było metro?

2 sierpnia –  Ochota –  Filtrujemy Ochotę

8 sierpnia – Wawer –  Świdermajery i inne bajery

9 sierpnia – Ursus – Proszę Państwa, oto miś

15 sierpnia – Żoliborz – Gdzie mieszkała Plastusiowa mama?

16 sierpnia – Rembertów – Kto strzelał w Rembertowie ?

22 sierpnia – Wesoła –  Na wesoło szybujemy nad Wesołą  (wycieczka rowerowa)

23 sierpnia – Praga Północ – Tajemnice praskich aniołów

30 sierpnia – Bemowo – Czy po Bemowie biegały Jelonki? (wycieczka rowerowa)

5 września – Mokotów – gra miejska 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda