mobile

Boom na place zabaw, czyli jak Bielany dbają o najmłodszych

Bielany to dzielnica, która rozwija się niewiarygodnie szybko. Rosną nowe osiedla, poszczególne obszary zaludniają się coraz gęściej, i to nie tylko te, położone blisko centrum. Dobra lokalizacja dzielnicy i rozwinięta sieć komunikacyjna sprawia, że Bielany są jedną z najpopularniejszych dzielnic wśród tych, którzy zamierzają na stałe osiąść w stolicy, ale również wśród wieloletnich mieszkańców, chcących zmienić miejsce zamieszkania.

redakcja
TAGI
Boom na place zabaw, czyli jak Bielany dbają o najmłodszych

W raz z przybywającymi mieszkańcami dynamicznie powiększa się również liczba rodzin z dziećmi, a obecność małych mieszkańców mobilizuje włodarzy dzielnicy do tworzenia miejsc, w których dzieci mogłyby spędzać wolny czas. Kiedyś niebywałą sławą na Bielanach cieszył się Bielański, blaszany słoń, zabawka z Kępy Potockiej. Słoń był popularny do tego stopnia, że stał się symbolem dzielnicy, jednak decyzją z lat 80. został zlikwidowany, ze względu na to, że stał w miejscu objętym ochroną. Od niedawna słoń znów stacjonuje na Kępie Potockiej, tym razem jest drewniany. Już w połowie przyszłego miesiąca nie tylko słoń będzie atrakcją dla dzieci mieszkających w tym rejonie Bielan i Żoliborza. Obecnie trwa budowa placu zabaw w Parku Kępa Potocka w okolicach słonia bielańskiego. Przetarg nieograniczony na projekt i budowę wygrała firma Akant. Inwestycja kosztowała dzielnicę 185 000 zł brutto.

Niedaleko Kępy Potockiej mieści się AWF – sportowa i akademicka duma dzielnicy. Na terenie akademii rozbudowano – i tak już bardzo atrakcyjny – plac zabaw. W co zainwestowała dzielnica? Przede wszystkim w boisko wielofunkcyjne wraz z wyposażeniem (sprzęt do koszykówki, bramki do piłki ręcznej) o nawierzchni poliuretanowej przepuszczalnej o wymiarach 40m na 20m. Boisko jest również wyposażone w linie, które umożliwiają grę w piłkę ręczną, siatkówkę, streetballa i tenisa. Postarano się również o ogrodzenie piłkochwytowe o długości 240 m z bramą i czterema furtkami wejściowymi. Ta inwestycja wymagała również wycięcia kilku drzew i wykonania dojścia w postaci ścieżki o nawierzchni mineralnej i powierzchni 233,90 m2. Władze zainwestowały również w ławki, zlokalizowane przy siłowni terenowej i przy wejściu na boisko oraz stojaki rowerowe. Wykonawcą projektu była firma ZIELBUD Wojciech Rukat. Wartość inwestycji to 487 182 zł.

Po drugiej stronie Bielan, wśród wysokich bloków Piasków, Urząd Dzielnicy zdecydował się oddać do użytku plac zabaw przy ul. Jarzębskiego. Zamontowano nową piaskownicę, dwa bujaki i stolik do zabawy z piaskiem. Zainwestowano również w zestaw wielofunkcyjny, składający się z: huśtawki obrotowej – karuzeli, rodeo podwójnego – dwa zawieszone na podwójnej rurze bębny obrotowe w kształcie gruszek, zjeżdżalni, drabinki pionowej w kształcie liścia mocowanej do słupa nośnego, worka treningowego – wysięgnik na wysokości 2, 5 m, worek wykonany z elastycznej masy poliuretanowej, zawieszony oraz zamocowany w gruncie na łańcuchu. Zamontowano również tor przeszkód składający się z; wirującej kłody – przeszkody polegającej na przejściu po belce obracającej się wokół osi, ruchomych podestów wiszących, kładki ruchomej, mostu linowego, równoważni ukośnej i elastycznych stopni sprawnościowych. Słowem, nieopisana moc zabawy! Poza tym, wyposażono plac zabaw w ławki, stojaki rowerowe i tablice z regulaminem. Postarano się o dojścia do placu zabaw z kostki Bauma oraz o nasadzenia z drzew i krzewów wokół placu zabaw. Wykonawcą tej inwestycji była firma AG-COMPLEX Sp. z o.o. Koszt inwestycji to 326 768 zł.

 

Bielańskie Młociny kojarzą się przede wszystkim z przepięknym lasem i gmachami UKSW. Ten piękny, zielony teren również upominał się o modernizację jednego z placów zabaw, który znajduje się przy ul. Dzierżoniowskiej 7. Renowacja kosztowała urząd 143 910 zł brutto, a wykonała je firma Playtime Group sp. z o. o. Koniec prac związanych z renowacją wyznaczono na 15 grudnia.

Kolejny pomysł bielańskiego placu zabaw będzie realizowany na terenie osiedla Wawrzyszew i jest wynikiem projektu zgłoszonego w ramach BP2017 przez p. Małgorzatę Obtułowicz. Projekt obejmował wykonanie nawierzchni, wymianę ogrodzenia, urządzeń zabawowych, w tym: urządzenia wielofunkcyjnego ze zjeżdżalniami, huśtawek, bujaków sprężynowych, karuzeli, piaskownic, domku dla dzieci, ustawienie ławek i koszy na odpady oraz nasadzenie zieleni. Przewidywany koszt realizacji – 278 870,00 zł.

Wawrzyszew niewątpliwie ma szczęście do placów zabaw – i słusznie, w końcu to rejon pełen osiedli, które potrzebują takich miejsc do rekreacji. Pomysł na kolejny tego typu projekt, który ma się znajdować przy Andersena 4, zgłosiła w ramach budżetu partycypacyjnego p. Zofia Paderewska. W ramach zadania wykonano nawierzchnię, wymieniono ogrodzenie oraz ustawiono urządzenia zabawowe, w tym: bujaki sprężynowe, huśtawki - wagową, wahadłową i bocianie gniazdo, domek dla dzieci, karuzelę, trampolinę, most linowy, linarium obrotowe, zestaw wielofunkcyjny ze zjeżdżalniami, tablicę do rysowania, stół do gry w piłkarzyki, piaskownice zasuwane oraz drążki do ćwiczeń. Wykonawcą projektu była spółka AG-Complex, a koszt wykonania to 259 280,00 zł.

Bielany to dzielnica, która sprzyja aktywności fizycznej. Rozległe lasy są gratką dla spacerowiczów i biegaczy a liczne kluby sportowe dają możliwość sportowej rywalizacji. Dzielnica inwestuje również w obiekty sportowe, które mają służyć wszystkim mieszkańców, nie tylko tym, którzy są niemal zawodowymi sportowcami. Ostatnio otwarto w ramach funkcjonowania CRS Bielany halę pneumatyczną, która umożliwia granie w piłkę i nie tylko również zimą. Ważne jest również to, że mieszkańcy Bielan będa mogli zkorzystać z hali z darmo. O nowych sportowo-rekreacyjnych inwestycjach dzielnicy oraz wydarzeniach sportowych można przyczytać na http://www.bielany.waw.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko