mobile
REKLAMA

Choinki wciąż mogą dać „Ciepło z natury”

Do końca marca trwa akcja „Ciepło z natury”. Dzięki niej choinki będą mogły stać się „zieloną energią”, cieplną i elektryczną. Wystarczy, że warszawiacy na dzień przed wyznaczonym w harmonogramie terminem odbioru odpadów wielkogabarytowych, zostawią drzewko w miejscu zbiórki.

Redakcja
TAGI
Choinki wciąż mogą dać „Ciepło z natury”

W ramach warszawskiej akcji „Ciepło z natury” iglaki będą odbierane sprzed domów warszawiaków do końca marca. Mieszkańcy mogą zostawić świąteczne drzewko w miejscu zbiórki odpadów wielkogabarytowych, na 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru. Akcja obejmuje wszystkie dzielnice.

W tym roku warszawiacy dobrze przygotowywali drzewka do odbioru. Niemal wszystkie choinki były poprawnie rozebrane z ozdób, wyjęte ze stojaków, a niekiedy wynoszone w opakowaniach ułatwiających sortowanie. Tak przygotowane do recyklingu choinki odbierane są przez operatorów, według harmonogramu wywozu odpadów, który dostępny jest tutaj.

Warszawiacy mogą też osobiście dostarczyć iglaki do składu recyklingowego przy ul. Księcia Ziemowita 29. W tym miejscu odbierane są również choinki w doniczkach. Jeszcze w styczniu część drzewek, rodzimych gatunków np. świerków pospolitych czy sosen, została odebrana przez stołecznych leśników z Lasów Miejskich-Warszawa. W ten sposób, drzewka kupione przez mieszkańców, wzbogacą miejskie tereny zieleni – nadal produkując tlen i pochłaniając zanieczyszczenia.

Przekazane ścięte choinki staną się wysokoenergetyczną zieloną energią, wykorzystywaną do produkcji prądu. W tej odsłonie akcji zebrano 346 ton choinek. Operatorzy wciąż dostarczają kolejne kilogramy drzewek, co pozwala szacować, że być może uda się pobić zeszłoroczny rekord – 1400 ton iglaków.

Akcję „Ciepło z natury” organizuje m.st. Warszawa wraz z firmą Segromet.

Jak powstaje prąd z choinki?

Drzewka odebrane od mieszkańców, po wstępnej kontroli braku dekoracji i uzyskaniu odpowiedniej wilgotności, przetwarzane są w biopaliwo. Po rozdrobnieniu iglaków powstają zrębki. Następnie zrębka jest spalana w specjalnych instalacjach, gdzie w wyniku uzyskanej temperatury (powyżej 850 stopni Celsjusza) powstaje energia cieplna i elektryczna. Jedna tona choinek jest w stanie zastąpić około 450 kg węgla. W ten sposób zmniejsza się emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Mniej zanieczyszczeń powietrza

Elektrociepłownia zwiększa do maksimum wykorzystanie potencjału energetycznego paliwa. Dzięki wtórnemu obiegowi spalin, a także nadzorowanej emisji gazów cieplarnianych eliminuje się produkcję cząsteczek pyłów PM10 i PM 2,5, które tworzą smog. Paląc choinkę w domowym piecu osiąga się jedynie 1% zdolności profesjonalnej instalacji.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda