mobile

Chrońmy się przed upałami!

Lata w Polsce są coraz cieplejsze, a my musimy przystosować się do nowych warunków. Przebywanie na otwartym słońcu w czasie upałów może zagrażać zdrowiu a nawet życiu, dlatego warto wiedzieć jak chronić się przed wysokimi temperaturami.

Agata Mościcka
Chrońmy się przed upałami!

Dni stają się coraz cieplejsze, i chociaż do tropikalnych fal gorąca wiele nam jeszcze brakuje, warto już teraz zastanowić się, jak przeżyć nadchodzące letnie miesiące. Niektórzy uwielbiają wysokie temperatury,  jednak wiele osób bardzo źle znosi upały. W tym czasie w szczególny sposób trzeba zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo małych dzieci i osób starszych, ponieważ ich organizmy najszybciej tracą cenną wodę.

Gdy temperatura zaczyna przekraczać 25°C nie należy wychodzić z domu między 11:00 a 15:00. To czas największej intensywności promieniowania słonecznego. Jeśli jednak zachodzi taka konieczność, należy pamiętać o naniesieniu na odkryte powierzchnie ciała przeciwsłonecznego kremu z filtrem, założeniu dobrych okulary przeciwsłonecznych oraz okrycia na głowę, by ustrzec się przed udarem.
 
W czasie upałów organizm wytraca ogromne ilości wody, dlatego zawsze trzeba mieć przy sobie butelkę z wodą do picia. Zaleca się, by zrezygnować ze spożywania słodzonych napojów, koktajli czy mrożonych kaw na rzecz chłodnej, mineralnej wody z cytryną lub limonką. Konieczne jest wypijanie nawet 2 litrów wody dziennie. Osoby opiekujące się seniorami, chorymi czy dziećmi powinny pamiętać o częstym przyjmowaniu przez nie płynów.

Promieniowanie słoneczne z każdym rokiem staje się silniejsze i bardziej niebezpieczne dla człowieka. Trzeb chronić przed nim skórę, ponieważ może powodować zmiany skutkujące nawet nowotworami. Osoby o jasnej karnacji, dzieci i starsi ludzie powinni nosić przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych włókien: lnianych lub bawełnianych. Należy unikać ciemnych kolorów, które przyciągają promienie słoneczne i szybciej się nagrzewają. Konieczne są również wygodne buty – najlepiej sandały.

W lato nasz apetyt słabnie. Zazwyczaj nie mamy ochoty na tłuste, obfite posiłki. Trawienie i spalanie jedzenia podnosi temperaturę organizmu, dlatego lepiej zamiast wysokokalorycznego kotleta sięgnąć po lekkostrawną sałatkę, chłodnik czy zupę owocową. Dzięki tego typu daniom można się orzeźwić, a wykonywanie codziennych czynności nie będzie obciążające.

Jeżeli w najgorętsze dni musimy wykonywać nasze obowiązki, powinniśmy zadbać o przystosowanie stanowiska pracy do warunków pogodowych. Na szczęście, wiele biur jest wyposażonych w klimatyzację, należy jednak pamiętać, że częste przebywanie w takich pomieszczeniach może prowadzić do chorób układu oddechowego.

Jakie będzie tegoroczne lato? Możemy tylko zgadywać, pogoda w Polsce lubi sprawiać nam  niespodzianki. Warto być jednak świadomym, jak należy zachowywać się podczas ekstremalnych skoków temperatur.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko