mobile
REKLAMA

Ciemna strona inwestycji drogowych

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 przewiduje wiele ciekawych i potrzebnych inwestycji w infrastrukturę drogową. Jednak każda taka inwestycja ma swoją mniej medialną stronę w postaci wywłaszczeń.

redakcja
TAGI
Ciemna strona inwestycji drogowych

Zgadza się. Wywłaszczenie jest daleko idącą formą ingerencji Państwa w sferę własności i może ono nastąpić tylko w ściśle określonych przypadkach – mówi prezes zarządu Dolnośląskiego Konsorcjum Obsługi Wierzytelności, Rafał Ponichtera. Konstytucja RP wskazuje, że odebranie nieruchomości możliwe jest jedynie, gdy dokonywane jest na cele publiczne. Budowa drogi jest więc takim przypadkiem. Konstytucja wskazuje też, że wywłaszczenie nieruchomość następuje wyłącznie za słusznym odszkodowaniem. W DKOW Prawna Ochrona Nieruchomości zajmujemy się m.in. weryfikowaniem poprawności przyznawanych odszkodowań.

Co powinno obejmować wspomniane przez Pana słuszne odszkodowanie?

Na kwotę odszkodowania składa się wartość gruntu, części składowych, czyli np. zasiewów, budynków albo zadrzewienia oraz tzw. „bonusy”. Musimy w tym miejscu pamiętać również o zasadzie korzyści. Mamy z nią do czynienia, gdy zmiana przeznaczenia nieruchomości zgodnie z celem wywłaszczenia powoduje zwiększenie jej wartości. Jeśli ceny rynkowe nieruchomości drogowych są wyższe od cen nieruchomości o przeznaczeniu dotychczasowym np. rolnym, przy wycenie przyjmuje się wartość nieruchomości drogowych – podkreśla Rafał Ponichtera. Niestety, w naszej praktyce często spotykamy się z zaniżaniem odszkodowań za wywłaszczone grunty i to nie tylko z powodu uchybienia zasadzie korzyści.

Co można zrobić w takim wypadku? Czy istnieje możliwość weryfikacji kwoty odszkodowania?

Jak najbardziej. Można podjąć szereg czynności. Istnieją instrumenty procesowe, które wydatnie przyczyniają się do uzyskania słusznego i sprawiedliwego odszkodowania. W DKOW Prawna Ochrona Nieruchomości specjalizujemy się właśnie w zdobywaniu takich odszkodowań. Robimy to od lat z sukcesami dla naszych klientów. Zawsze też zachęcamy chociażby do weryfikacji operatów szacunkowych, na podstawie których sporządzono wycenę. DKOW analizę taką przeprowadza bezpłatnie.

źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/drogi-asfalt-przestrze%C5%84-niebo-220058/

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda