mobile

Co jest potrzebne do założenia konta maklerskiego?

Aby rozpocząć inwestowanie na giełdzie, trzeba zacząć od założenia konta maklerskiego. Przed podjęciem tego kroku należy jednak zapoznać się z podstawowymi kwestiami, a także wybrać odpowiedniego brokera, by ograniczyć ryzyko utraty środków.

Informacja prasowa
Co jest potrzebne do założenia konta maklerskiego?

Kto może założyć konto maklerskie?

Inwestowanie na giełdzie to dla wielu osób sposób, by stopniowo powiększać swoje oszczędności i zabezpieczyć się przed inflacją. Ze względu na coraz większą dostępność brokerów umożliwiających handel na różnych rynkach obecnie nie trzeba zbyt wiele, żeby zacząć – możemy to zrobić nawet bez wychodzenia z domu. Zawsze jednak należy mieć na uwadze ryzyko potencjalnej utraty wszystkich wniesionych środków, przez co niezbędne jest ciągłe poszerzanie swojej wiedzy i odpowiednie podejście do rynku. Kto może rozpocząć inwestowanie na giełdzie? To możliwość dostępna dla praktycznie wszystkich pełnoletnich mieszkańców Polski – wystarczy dysponować ważnym dokumentem tożsamości, a także statusem osoby fizycznej lub prawnej. Potrzebne będzie również aktywne konto bankowe, aby umożliwić przelewanie środków finansowych przez inwestora.

Co istotne, obsługa konta maklerskiego może wiązać się z pewnymi opłatami. Przeważnie nie są one szczególnie wysokie, jednak przed jego założeniem należy dokładnie zapoznać się z całą tabelą prowizji i innych wymaganych wydatków. Ich wysokość może się znacznie różnić pomiędzy poszczególnymi domami maklerskimi – ponadto niektóre instytucje, zwykle te charakteryzujące się większą ofertą i dostępem do profesjonalnych narzędzi, mogą narzucać określony kapitał wymagany do założenia konto. Aktualnie na rynku jest naprawdę sporo brokerów – szukając odpowiedniej oferty, należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników, by podjąć najlepszą decyzję.

Jak założyć konto maklerskie?

Rachunek maklerski to propozycja dostępna w ofercie prawie każdego banku – można go założyć online poprzez stronę internetową wybranej instytucji lub odwiedzić placówkę i skorzystać z pomocy doradcy. Choć wiele osób decyduje się na inwestowanie w banku, w którym już ma otwarty rachunek osobisty lub firmowy, często warto także rozejrzeć się za innymi możliwościami. Niewykluczone, że inny podmiot zaoferuje nam lepsze warunki pod względem dostępności rynków czy wysokości prowizji. Należy podkreślić, że na polskim rynku funkcjonuje także kilka firm specjalizujących się właśnie w bankowości inwestycyjnej – jedną z nich jest duński bank Saxo.

Przed założeniem konta inwestor musi spełniać wspomniane wcześniej warunki: mieć status osoby fizycznej lub prawnej, ważny dowód tożsamości oraz ukończone 18 lat. W niektórych przypadkach wymagany będzie określony depozyt początkowy, lecz zazwyczaj zaleca się rozpoczynanie od niewielkich kwot. Z czasem, po nabraniu doświadczenia, można stopniowo zwiększać swój portfel inwestycyjny. Przed otwarciem rachunku potencjalny klient musi ponadto wypełnić formularz MIFID, który służy do sprawdzenia wiedzy o tym, jak inwestować na giełdzie i nie tylko. Odpowiedzi podane w ankiecie pozwalają określić, jakie instrumenty finansowe będą dostępne dla danego inwestora.

Dlaczego warto założyć konto maklerskie?

Każda osoba, która chce zacząć inwestować na giełdzie, musi mieć założony rachunek maklerski. Za jego pomocą można inwestować nie tylko w najpopularniejsze papiery wartościowe, takie jak akcje. Konto pozwala również na obrót obligacjami czy zakup udziałów w funduszach; bardziej doświadczeni inwestorzy często wykorzystują konta maklerskie także do zakupu opcji oraz kontraktów terminowych. Bez względu na wybrane instrumenty finansowe cel jest bardzo podobny – jest nim przede wszystkim zapewnienie sobie zysków, które mogą stanowić m.in. zabezpieczenie przed inflacją czy źródło dodatkowych oszczędności. Przypominamy jednak, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda