mobile

Co zrobisz dla Warszawy? Pytamy kandydatów na urząd prezydenta!

Zapytaliśmy kilku kandydatów na prezydenta miasta stołecznego Warszawy o to, jakie 3 rzeczy wymieniliby jako najważniejsze, których chcą się podjąć do zwycięstwie na urząd Prezydenta oraz o to, jaką rzecz mogliby wskazać, która stanie się wizytówką ich kadencji. Odpowiadają nam: Andrzej Rozenek (SLD), Jakub Stefaniak (PSL), Janusz Korwin – Mikke (Wolność) oraz Sławomir Antonik (Bezpartyjni Samorządowcy).

Redakcja
Co zrobisz dla Warszawy? Pytamy kandydatów na urząd prezydenta!

1. Proszę wymienić 3 najważniejsze rzeczy, które chce Pan zrobić po zwycięstwie na urząd Prezydenta Warszawy.
2. Proszę wskazać 1 rzecz, która stanie się wizytówką Pana kadencji.


ANDRZEJ ROZENEK:

Nazywam się Andrzej Rozenek i jestem kandydatem SLD Lewica Razem w wyborach na urząd prezydenta Warszawy. Ze stolicą jestem związany od urodzenia, mieszkam tu i pracuję na co dzień. Znam problemy tego miasta jak własną kieszeń.

​Postanowiłem zaproponować mieszkańcom Warszawy nową i odważną wizję. Zamiast tanich chwytów w postaci rozdawania jabłek czy kiełbasy, czas kampanii spędzam na rozmowach z mieszkańcami i ekspertami, którzy wierzą w to, że czerpiąc z najlepszych zachodnich wzorców (nie z Sofii), możemy uczynić nasze miasto szczęśliwym.

Mottem mojej kampanii jest #MiastoSpołeczneWarszawa. Chciałbym, aby władza w stolicy trafiła w ręce ludzi, dla których najwyższą wartością będzie wygoda, bezpieczeństwo i zdrowie zwykłych mieszkańców, a nie interes partii czy deweloperów. Zamiast miesięcznic i pomników, pragnę zapewnić miastu otwarty, światowy charakter i najdynamiczniejszy w jego dziejach rozwój.

W moim programie stawiam na człowieka. Mieszkańcy Warszawy mają prawo żyć wygodnie i bezpiecznie w mieście szczęśliwym. Trzy filary mojego programu to:

  • Pakiet społeczny, szczególnie uwzględniający liczne potrzeby seniorów, dzieci i kobiet oraz walkę z różnego rodzaju wykluczeniami i nierównościami.
  • Pakiet zdrowotny obejmujący zarówno system opieki zdrowotnej, profilaktykę, wsparcie najbardziej potrzebujących pacjentów i niepełnosprawnych, a także walkę ze smogiem i projekt „zielonych korytarzy” jako niezbędnego elementu nowoczesnego miasta na miarę XXI wieku.
  • Pakiet demokratyczny, oddający w ręce obywateli tyle władzy ile jest to możliwe, likwidujący podziały, wprowadzający zasadę świeckiego miasta i mądrej wyważonej polityki historycznej, bez używania ulic, placów i innych elementów przestrzeni publicznej w bieżącej walce politycznej.

Wybierając Andrzeja Rozenka stawiasz na Miasto Społeczne Warszawa!


JAKUB STEFANIAK:

3 najważniejsze rzeczy:

- chmurę smogu nad Warszawą zamienię na chmurę internetu wprowadzając powszechne wifi
- bezpłatna komunikacja miejska do końca kadencji, od początku bezpłatna dla wszystkich uczniów
- warszawska karta seniora - obiady za 5 złotych, bezpłatne zajęcia w klubach sportowych i próby generalne w warszawskich teatrach

Wizytówką mojej kadencji będzie Warszawa która pomaga i ułatwia życie swoim mieszkańcom.


JANUSZ KORWIN - MIKKE:

1.1. Program "WARSZAWA PRZYJAZNA KIEROWCOM", w szczególności: Wydam wojnę PKP w dwóch b.ważnych sprawach: Zażądam przywrócenia lub stworzenia, gwarantowanych w koncesjach na kolej, przejazdów przez tory – których brak blokuje ruch (np. przecięcie ul. Wiatracznej zamykające przejazd z Grochowa na Elsnerów). Zażądam też odszkodowania za blokowanie tego przez całe dziesięciolecia. Wydam też wojnę syfowi, będącemu nieuniknionym skutkiem tego, że teren należy do państwowych kolei. Podniosę opłaty o tyle, by PKP nie opłacało się trzymać bezużytecznych lub mało użytecznych terenów.

1.2. Wprowadzę bon edukacyjny, co zmusi szkoły do uczenia dzieci wedle życzeń rodziców. Będę popierał szkoły dys-, a nie ko-edukacyjne.

1.3.Udzielę prawnej i organizacyjnej pomocy właścicielom budynków wysadzonych na rozkaz kanclerza III Rzeszy już po ustaniu działań wojennych związanych z powstaniem warszawskim – w ubieganiu się o odszkodowanie od RFN. Przypominam, że Polska zrezygnowała z odszkodowań „wojennych”, ale ta szkoda nie jest „wojenna”, tylko polityczna.

2. Program "1000 drobnych ulepszeń” – jak zjazd z mostu im. ks. Józefa w kierunku Wilanowa czy zjazd z mostu „Ś-tokrzyskiego” na lewym brzegu na północ i południe. Zdam się tu na ludzi. Będę płacił każdemu, kto jako pierwszy przyśle wniosek o usprawnienie (nie tylko ruchu drogowego!), 100 zł z listem dziękczynnym – oraz (w przypadku przyjęcia wniosku) będę tam wmurowywał trwałą plakietkę informującą: „Tu dokonano zmiany wedle projektu p.XY”.


SŁAWOMIR ANTONIK:

Najważniejsze rzeczy, które chcę zrobić zwycięstwie na urząd Prezydenta Warszawy:

  1. Uregulować sprawy prawne nieruchomości (komunalizacja, dekrety i roszczenia).

  2. Zlikwidować korki i smog.

  3. Zmienić sposób zarządzania miastem z myślą o obywatelu.

- Ureguluję stany własności gruntów miejskich, w tym dekretowych, a szczególnie spółdzielczych by zlikwidować ograniczenia w rozwoju Warszawy i zwiększyć dochody. Bez większych dochodów nie ma co marzyć o dużych wydatkach, gdyż byłyby to gruszki na wierzbie.

- Obywateli nie będę mamił fałszywymi obietnicami. Ja Warszawiaków szanuję i będę mówił prawdę, nawet niepopularną. Wierzę, że warszawski lud nie jest głupi i partyjnego kitu nie kupi.

- Wdrożę system parkingów metropolitalnych i komunikacji podmiejskiej by zlikwidować w Warszawie korki i smog, zmniejszając tym sposobem ruch.

- Wdrożę innowacyjny system pomocy rodzinie: mini żłobki i przedszkola w prywatnych mieszkaniach na nowych osiedlach od już, stypendia uczniowskie, promowanie rodzin zastępczych zamiast domów dziecka, szerszą opiekę senioralną.

Musimy pomóc młodym ludziom w zorganizowaniu opieki dla dzieci i rodziców by mogli spełniać się zawodowo.

Należy promować najzdolniejszych i pomóc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, niepełnosprawnym i seniorom.

- Zmienię statut miasta st. Warszawy i inne uchwały by przekazać więcej kompetencji dzielnicom, a szczególnie radom osiedli, by je upodmiotowić oraz wprowadzę system konsultacji społecznych spraw ważnych dla miasta. Moją wiarygodność potwierdzi transparentność w działaniu i pytanie obywateli o zdanie, bo będę traktował ich po partnersku, czego nauczyło mnie moje 12 letnie doświadczenie pracy w zarządzie dzielnicy Targówek.

Uporządkowanie stanów prawnych gruntów w Warszawie i parkingi metropolitalne staną się moją wizytówką.


Dziękujemy kandydatom za udzielenie odpowiedzi.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda