mobile

Cykl wykładów pt. Dawne ubiory w muzeum, teatrze, filmie i w odtwórstwie historycznym

Zamek Królewski zaprasza na bogato ilustrowane wykłady prowadzone przez specjalistów, poświęcone dawnym ubiorom w zbiorach muzealnych oraz ich odtwarzaniu na potrzeby filmu, muzeów i imprez rekonstruujących wydarzenia historyczne. W ramach cyklu zostaną przedstawione podstawowe źródła wiedzy z dziedziny kostiumologii: źródła pisane, autentyczne zabytki, portrety i ryciny, żurnale, fotografie, oraz powstałe na ich podstawie kostiumy filmowe i rekonstrukcje strojów. 

Informacja prasowa/ fot. pixabay.com/ fot. zamekkrolewski.pl
TAGI
Cykl wykładów pt.  Dawne ubiory w muzeum, teatrze, filmie i w odtwórstwie historycznym

Wśród wykładowców znajdą się m.in. historycy sztuki i historycy, a także praktycy – rzemieślnicy i artyści wykonujący kopie czy osoby pracujące w filmie. Szczególnie zapraszamy na te spotkania osoby, które interesują się dawną modą, a także członków zespołów tańca dawnego, grup rekonstrukcji historycznej. Po prezentacjach będzie możliwość dyskusji. Wykłady na jesieni skupią się na tematyce ubiorów w XIX i XX w.: słuchacze dowiedzą się, jak ubierano się 100 lat temu, jak należy korzystać z fotografii i żurnali jako do źródła wiedzy o modzie.


Wstęp na podstawie biletu w cenie 5 zł

godz. 13.00


 

28 października 2018 r. - Zuzanna Żubka-ChmielewskaFotografie jako źrodło do historii mody

Dziś, przeglądając stare albumy, często myślimy: „ładna sukienka, brzydka sukienka”, a strój niesie treści o wiele więcej. Zdradza nam upodobania, finanse a nawet charakter uwiecznionych na światłoczułym papierze osób. Fotografie dzieci uchylają nam rąbka tajemnicy dawnego wychowania, a eleganckie portrety odkrywają sekrety urody sprzed lat. Zdjęcia wykonane poza atelier opowiadają o minionej obyczajowości i pokazują, jak wyglądał ubiór na co dzień. Dzięki sukniom i surdutom można także datować wizerunki przodków. Fotografie mogą też sprowadzić nas na manowce interpretacji. Choć utrwalony na światłoczułym papierze obraz nosi wiele znamion autentyczności, to uwieczniony strój bywa celowo dobrany czy wręcz wystylizowany. Dzieje się tak z inicjatywy modela lub samego fotografa. Analizując zdjęcia, trzeba znaleźć odpowiedzi na ważne pytania: jak odszukać prawdę i czym właściwie jest prawda fotografii w kontekście mody.

Zuzanna Żubka-Chmielewska - historyk sztuki, mody i antropolog kulturowy. Doktorantka w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się historią ubiorów. Uwielbia tropić dawne odzieżowe zwyczaje i badać społeczne i symboliczne znaczenie stroju. Poza realną modą z zapałem analizuje kostiumy filmowe. Czasem szpera w archiwach, ale najbardziej lubi kontakt z ludźmi. Co roku bierze pod opiekę rzesze warszawskich studentów prowadząc wykłady w Viamodzie Szkole Wyższej, Warszawskiej Szkole Reklamy i w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Często dzieli się też swoją wiedza w radiu i telewizji.

fotografia


 

25 listopada 2018 r. - Ewa ŁukasikModa 100 lat temu

Aby wyobrazić sobie, jak wyglądały Polki 100 lat temu i zrozumieć, gdzie miała źródła ówczesna moda, prześledzimy zmiany w kobiecym wyglądzie w drugiej dekadzie XX wieku. W ciągu zaledwie 10 lat świat został przewrócony do góry nogami. Kreatorzy mody, a przede wszystkim same kobiety, próbowały nadążyć za zmianami i dostosować ubiór do nowych okoliczności. Czy im się to udało? Czy faktycznie każda kobieta w okresie I wojny światowej niemal co dwa, trzy lata wymieniała całą garderobę, według wskazówek żurnali? Zapraszam do wspólnej podróży w czasie śladami mody naszych prababek.

Prelegentka jest absolwentką arabistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracownikiem Uniwersytetu Otwartego UW, od ponad 8 lat wiceprezesem Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz zajmującej się odtwarzaniem ubioru kobiecego z okresu od I wojny św. do lat 60. XX w.

foto


 

9 grudnia 2018 r. - Joanna MrukPrasa kobieca w II Rzeczypospolitej jako źródło do historii mody

Jak należy się ubrać na letnisko, jaki płaszcz będzie najodpowiedniejszy na podróż pociągiem, jak najlepiej wykorzystać motywy ludowe w ubiorze czy jakie suknie będą modne w karnawale? To tylko parę pytań na które można znaleźć odpowiedź w przedwojennej prasie kobiecej. Jest ona świetnym źródłem badań nad modą z tego okresu. Nie chodzi jedynie o zdjęcia i rysunki przedstawiające ówczesne trendy, ale również o szczegółowe porady, co nosić, a czego nie. Na wykładzie zostaną zaprezentowane czasopisma z okresu II RP skierowane do różnych grup czytelniczek.

Prelegentka jest historykiem mody, autorką książki Moda kobieca w okupowanej Polsce oraz założycielką Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz”. Kolekcjonuje dawne ubiory oraz czasopisma modowe z pierwszej połowy XX wieku.

Suknie wieczorowe z żuranla z lat 30. XX w.


Źródło: Zamek Królewski

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda