mobile

Czerwona sobota na Ursynowie

W sobotę na parkingu sklepu E. Leclerc stowarzyszenia Otwarty Ursynów i Nasz Ursynów wspólnie zorganizowały akcję oddawania krwi pn. Czerwona sobota. Mieszkańcy mogli oddać krew w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który czekał na nich przez 4 godziny.

Inofrmacja Prasowa /Piotr Skubiszewski
Czerwona sobota na Ursynowie

Do oddania krwi zgłosiło się nieco ponad 30 osób, 22 z nich zostało dopuszczonych po badaniu lekarskim do oddania krwi. Każda donacja to 450 ml cennego płynu ratującego życie, czy zdrowie - razem udało się zebrać prawie 10 litrów.  Procedura oddania krwi jest niemal bezbolesna i zajmuje około 30 minut. Każdy zdrowy człowiek może być krwiodawcą. Zdrowy człowiek w prosty sposób może pomóc innemu człowiekowi, dlatego warto brać udział w tego typu inicjatywach – mówi Piotr Skubiszewski.

Była to już trzecia akcja krwiodawstwa przeprowadzona przez stowarzyszenie Otwarty Ursynów, pierwsza przeprowadzona wspólnie ze stowarzyszeniem Nasz Ursynów – Dziękujemy za pomoc okazaną przez zarząd i kierownictwo KEN Center oraz hipermarketu E. Leclerc, który umożliwiło przeprowadzenie akcji krwiodawstwa na swoim terenie – mówi Cezary Holdenmajer z Otwartego Ursynowa.

Zachęcamy do udziału w kolejnych akacjach krwiodawstwa. Jedna zdrowa osoba może oddawać krew nawet co dwa miesiące. Pomimo trwających intensywnych badań nad wytworzeniem syntetycznej krwi, dotychczas naukowcy nie opracowali metody pozwalającej na wyprodukowanie krwi w warunkach laboratoryjnych. Nie są dostępne sposoby przemysłowego pozyskania składników krwi, więc jedynym sposobem na pozyskanie krwi, jest jej oddawanie. (…) człowiek jest jedynym źródłem leku, którego w żaden sposób nie można wyprodukować – pisze na swojej stronie RCKiK w Warszawie.

Jak wygląda oddawanie krwi?

  • Rejestracja (wypełnienie formularza – koniecznie trzeba mieć ze sobą dokument ze zdjęciem, numerem PESEL i miejscem zamieszkania)
  • Wstępne badanie laboratoryjne (badanie poziomu hemoglobiny / morfologia, grupa krwi – u pierwszorazowych dawców)
  • Badanie lekarskie (ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi, wywiad lekarski, badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych, kwalifikacja do oddania krwi bądź innych składników krwi)
  • Oddanie krwi – donacja (krew pełna – 450 ml krwi w czasie ok. 5 – 8 min.; podczas donacji pobierane są również próbki krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy dawca nie jest nosicielem niektórych chorób zakaźnych)
  • Krótka regeneracja sił (po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu celem regeneracji sił.

Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymał posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal. – 8 tabliczek czekolady. Na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole; wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego Punktu Poboru Krwi; legitymacja Honorowego Dawcy Krwi.

Fot. PixBay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko