mobile

Czy lotnisko w Modlinie przeniosą do Radomia?

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” jest zainteresowane przerwaniem modernizacji lotniska w Modlinie i przeniesieniem go do Radomia.

Redakcja/ fot.pixabay
Czy lotnisko w Modlinie przeniosą do Radomia?

29 października, krótko po godz. 22.00, na lotnisku w Radomiu wylądował ostatni rejsowy samolot z Gdańska. Umowa z jedynym przewoźnikiem - SprintAir, który latał z Radomia do Lwowa, Pragi i Gdańska właśnie wygasła. Może to oznaczać powrót do sytuacji sprzed dwóch lat, kiedy to władze lotniska robiły wszystko, by uruchomić jakiekolwiek połączenie.

Z kolei na lotnisku w Modlinie, jedyna linia lotnicza RyanAir obsługująca loty z Modlina ma pozycję monopolisty. Obecnie stawka za jednego pasażera dla nowego przewoźnika lotniska Modlin to 40 zł, przy 6 zł RyanAir. Dodatkowo rozbudowę lotniska w Modlinie uniemożliwia spór między udziałowcami, do których należą: mazowiecki samorząd, Agencja Mienia Wojskowego oraz Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". Na inwestycje potrzebny jest kredyt, na który PPL się nie zgadza.

Oba porty potrzebują pieniędzy, aby dalej funkcjonować. W Radomiu brakuje inwestora, a w Modlinie zgody udziałowców. Oba lotniska zmagają się z ogromnymi problemami finansowymi. Władze portu lotniczego w Modlinie mają w planach wzięcie kredytu, który pokryłby jedynie małą część jego potrzeb.

Mówi się, że przygotowywany jest plan, by zainwestować w radomski obiekt kosztem lotniska w Modlinie. Za cztery lata Radom miałby stać się lotniskiem wspomagającym coraz bardziej zakorkowane lotnisko w Warszawie i przejąć m.in. loty czarterowe.

Specjaliści alarmują, że przeniesienie lotniska w Modlinie, które miało by być alternatywą dla warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina, do Radomia to absurd. Po pierwsze dlatego, że Radom jest za daleko od Warszawy i podróż, nawet po zmodernizowaniu sieci kolejowej, trwałaby zbyt długo.


 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda