mobile

Czy warszawska zieleń przetrwa zimę?

Warszawskie rośliny będą dobrze zabezpieczone przed negatywnymi skutkami nadchodzącej zimy. Część drzew oraz krzewów chroniona będzie przypominającymi skrzynie, drewnianymi konstrukcjami oraz specjalnymi foliami i matami. Niektóre zawinięte zostaną w kokony.

Redakcja/ fot. Wikimedia
Czy warszawska zieleń przetrwa zimę?

Upiększeniu przestrzeni przysłuży się również, mający także działanie przeciwmrozowe oraz zapobiegające zachwaszczeniu, stroisz. Od 3 listopada rozpoczęto rozstawianie 51 drewnianych skrzyń chroniących drzewa rosnące w chodnikach, których misy zostały wypełnione wodoprzepuszczalną nawierzchnią mineralno-żywiczną. Zaplanowano ustawienie pięciu skrzyń na placu Wilsona, jedną w Alejach Jerozolimskich przy Novotelu i 45 na Palcu Konstytucji.

Są to wodoodporne konstrukcje, które pozwalają ochronić misy drzew przed zanieczyszczeniami związanymi z usuwaniem śniegu z chodników. Uniemożliwiają także składowanie pod drzewami odgarniętego śniegu - mówił Krzysztof Górnicki, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Boki takiej ochronnej konstrukcji mają długość ok. 2 m. Po zamontowaniu tworzą ścięty ostrosłup o wysokość 70 cm.

Planowane jest także zabezpieczenie najbardziej narażonych, na działania służb odśnieżających miasto, roślin słomiano-foliowymi matami. Te szczelne osłony pozwolą m.in. uniknąć ujemnych efektów stosowania roztworu solnego, który używany jest na głównych ulicach Warszawy w celu uzyskania ich przejezdności. Zabezpieczenia te ograniczą rozpuszczanie błota śniegowego zmieszanego z chlorkiem sodu w bezpośrednim sąsiedztwie roślin, zmianę pH gleby oraz suszę fizjologiczną roślin. Pojawią się m.in. przy ulicach takich jak Al. Ujazdowskie i al. Wilanowska, św. Boboli, Racławicka, Grójecka czy al. Krakowska.

Na początek zamontujemy 14 km tego rodzaju zabezpieczeń. Planujemy jednak dołożyć jeszcze kolejne 7-9 km. Trwa właśnie przetarg mający wyłonić wykonawcę dodatkowych prac. Po raz pierwszy na warszawskich ulicach pojawi się nowy rodzaj mat – z folii PE – które będą zamontowane m.in. na Wisłostradzie – dodał wicedyrektor Górnicki.

Przed końcem listopada drzewa znajdujące się w Al. Ujazdowskich będą owinięte w tzw. kokony na koronach w celu zabezpieczenia części nadziemnych przed aerozolem solnym.

Cebule na kwietnikach, których jest blisko 2 mln, przykrywane będą warstwą torfu i stroiszem, czyli gałązkami drzew iglastych, najczęściej świerkowych lub jodłowych. Przepuszczając powietrze jednocześnie chronią przed przemrożeniem i wyjadaniem cebulek przez ptaki. Gałązkami przykryte zostaną też donice – głównie ze względów estetycznych. Jeżeli zima będzie ciepła stroisz zapobiegnie wyrastaniu chwastów. Stroisz stosowany jest w Warszawie głównie wokół krzewów róż – układa się go w formie namiotu. Niskie rośliny okrywa się na zimę stroiszem, rozkładając płasko gałęzie iglaków. W ten sposób chroniona jest powierzchnia ok. 1800 m2 kwietników i 1600 donic. Podobne zabezpieczenia stosowane są również na kwietnych rabatach w parkach i na skwerach. Dotyczy to około 4940 m2 różanki, 1620 m2 rabat cebulowych i 2890 m2 bylin. Dodatkowo róże w celu lepszego zabezpieczenia bryły korzeniowej wymagać będą okopczykowania krzewów.

Koszty planowanych prac wyniosą niespełna 400 tysięcy złotych.

Ponadto w czasie zimy prowadzony jest przegląd budek lęgowych rozwieszonych w parkach, którymi opiekuje się Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Łącznie konserwację przejdzie ponad 1100 domków dla przedstawicieli awifauny. Z budek zostaną usunięte stare i niezamieszkałe gniazda. Takie działania sprawią, że wiosną ptaki chętniej będą zasiedlać budki. Zwiększy to również higienę, gdyż podczas czyszczenia usuwane są również różnego rodzaju pasożyty.


 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda