mobile

Czy wiecie, że Warszawskie ZOO ma już 90 lat?

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie został otwarty 11.03.1928 r. W tym roku mija 90 lat jego funkcjonowania. Z tej okazji Warszawskie ZOO przez cały rok zamierza przypominać o swojej misji nowoczesnego ogrodu zoologicznego. Będzie też świętować swój jubileusz za równe dwa miesiące - w dniu 11 marca. ZOO przygotowało szereg aktywności i imprez, żeby poinformować o tym jak najszerszy krąg osób.

inf. pras.
TAGI
Czy wiecie, że Warszawskie ZOO ma już 90 lat?

 

 

1 marca ZOO zaprasza na konferencję prasową, podczas której zostanie przedstawiony program Roku Jubileuszowego.

Jubileuszowy dla Warszawskiego ZOO rok 2018 przebiegnie pod hasłem „Rok wody”. Woda jest niezbędna do życia i chociaż wie to każdy, to już tylko garstka obywateli pamięta o tym, że woda, która dla nas zaczyna się w kranie, kończy swój bieg w Bałtyku i poprzez nasze działania w domu możemy zadbać o morza i żyjące tam zwierzęta.

Barwny kalendarz 90-lecia

Każdy miesiąc bieżącego roku, począwszy od marca, będzie pretekstem do informowania o ginących gatunkach, ekologii i roli ogrodów zoologicznych. Poszczególne miesiące będą poświęcone różnym tematom przewodnim, będą miały swój kolor, a patronować im będą zwierzęta z Warszawskiego ZOO. I tak miesiąc inaugurujący obchody – marzec – będzie poświęcony roli ogrodów zoologicznych, przypisano mu kolor złoty, a swojej „twarzy” użyczy Ayana – pantera śnieżna, mieszkanka stołecznego ZOO.

Kwiecień przeznaczony został dla zaprezentowania działalności warszawskich placówek działających przy ZOO: Ptasiego Azylu i Centrum CITES. Będzie posługiwał się kolorem pomarańczowym, a patronem będzie znany i lubiany wróbel.

Nie wszystkie miesiące będą równie oczywiste i poważne w swej tematyce. Np. czerwiec posłuży się kolorem ciemnoróżowym, który będzie świetną oprawą tematu przewodniego: szeroko rozumianej sztuki i mody. Twarzą miesiąca zostanie szympansica Lucy, znana ogrodowa malarka i modnisia. Oczywiście pozornie lekki temat mody i sztuki wcale nie odbiega od misji

Warszawskiego ZOO, które propaguje poszanowanie przyrody w każdym aspekcie, również w sztuce.

Trochę historii

Od początku: pomysłu na powstanie ZOO i pierwszych lat działalności ogrodu, Warszawskie ZOO miało być nowoczesną placówką, spełniającą światowe standardy hodowli zwierząt, służącą nauce i edukacji. Takie też było w pierwszych latach swojej działalności: prężnie się rozwijało, nawiązywało międzynarodowe kontakty, powiększało kolekcję zwierząt. Tłumnie odwiedzali je warszawiacy i wycieczki z całej Polski. W ZOO prowadzone były badania naukowe. Powstawały audycje radiowe o zwierzętach i artykuły prasowe. Zwierzęta były inspiracją dla artystów, którzy chętnie przenosili się ze swoich pracowni w plener Warszawskiego ZOO, by oddawać się pracy twórczej. Ten dynamiczny rozwój został przerwany przez II wojnę światową, podczas której ZOO praktycznie przestało istnieć. Organizowane po wojnie na nowo, w PRL-owskiej rzeczywistości, nie miało łatwo. Jednak ambicje kolejnych zarządów ZOO - by była to placówka na światowym poziomie - były niezmienne.

Obecnie Warszawskie ZOO – ciągle mieszczące się pod tym samym adresem – trzyma światowy poziom. Jest członkiem międzynarodowych organizacji: EAZA i WAZA, uczestniczy w programach hodowlanych i programach reintrodukcji gatunków zagrożonych wyginięciem, prowadzi ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt, bierze udział w badaniach naukowych. Prowadzi edukację przyrodniczą dla dzieci, młodzieży i studentów. W ten sposób realizuje swoją misję zintegrowanej ochrony przyrody.

Zanim powstał ogród zoologiczny na warszawskiej Pradze funkcjonowały wcześniej w Warszawie zwierzyńce i menażerie. Jednak zwolennicy istnienia w Warszawie ogrodu zoologicznego z prawdziwego zdarzenia dążyli do zorganizowania placówki miejskiej, działającej według najnowszych standardów: dla dobra nauki, edukacji i sztuki, nie nastawionej wyłącznie na zysk. Taki profil ogrodu mogło zapewnić wyłącznie założenie i utrzymanie go przez władze miasta. I tak się stało. W czerwcu 1927 r. został zatwierdzony statut Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, Magistrat wyznaczył teren dla ZOO za Parkiem Praskim. Rozpoczęło się intensywne planowanie i urządzanie ZOO. Dla publiczności Ogród Zoologiczny został otwarty 11.03.1928 r. i od razu podbił serca warszawiaków. Chociaż intensywne prace budowlane i ogrodnicze trwały jeszcze przez cały rok 1928 nowe ZOO odwiedzały tłumy. Od dnia otwarcia do końca stycznia 1929 r. ZOO odwiedziły 675 923 osoby, przyjeżdżały wycieczki ze Śląska, Wołynia, Małopolski, Pomorza i Wileńszczyzny.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda