mobile
REKLAMA

Darmowa komunikacja miejska dla uczniów szkół podstawowych?

Propozycję złożyła radna Paulina Piechnej-Więckewicz. Skomentował ją Ratusz


 

Darmowa komunikacja miejska dla uczniów szkół podstawowych?

Fot: pixabay

Radna Paulina Piechna-Więckiewicz postuluje by warszawscy uczniowie korzystali zkomunikacji miejskiej za darmo. - To być może przyszłość, w której warszawiacy masowo przesiadają się do autobusów, tramwajów i metra - tłumaczy w interpelacji.
Co na to Ratusz?


Od 1 października 2016 roku weszły w życie nowe przepisy, które uprawniają do darmowego przejazdu zasłużonych dawców przeszczepów, umundurowanych funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei oraz osoby kontrolujące czy kierowcy parkujący w strefie płatnego parkowania wnieśli opłatę za postój. Za darmo mogą również jeździć dzieciosób prowadzących rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze oraz wychowankowie warszawskich Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Specjalnego Ośrodka Wychowawczego.
Warszawska radna Paulina Piechna-Więckiewicz chce dodać jeszcze jedną grupę, która będzie zwolniona z opłat za przejazd komunikacją miejską. - W warszawskich szkołachpodstawowych publicznych i niepublicznych uczy się około 112 000 dzieci. Uważam, iż uczniowie i uczennice wspomnianych placówek powinni mieć prawo do darmowych przejazdów komunikacją miejską w okresie 1 września-30 czerwca - czytamy w interpelacji radnej.


Rozwiązanie, które proponuje Piechna-Więckiewicz wprowadził od tego roku szkolnego samorząd miasta Kraków. - Wpływy z tytułu sprzedaży biletów nie powinny zmniejszyć się o więcej niż 1 %, czyli o około 8 mln. zł, w tym kontekście warto odnotować, że wpływy z tytułu sprzedaży biletów w 2015 roku wzrosły o około 47 mln. zł - pisze radna. 
Paulina Piechna-Więckiewicz zaznacza również, że zwolnienie z opłat uczniów szkół podstawowych to nie tylko kwestia budżetów domowych. - To również zachęcanie młodych ludzi i ich rodziców do korzystania z komunikacji miejskiej, to być może przyszłość w której warszawiacy masowo przesiadają się do autobusów, tramwajów i metra, dlatego też warto wydatkować środki na ten cel.


Ratusz odpowiada
Propozycję radnej skomentowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. -Informuję, że od kilku miesięcy takie rozwiązanie jest analizowane. Zwolnienie z opłat za przejazdy ww. grupy dzieci wymaga oceny skutków finansowych i wypracowania rozwiązań organizacyjnych związanych ze sposobem dokumentowania ewentualnej ulgi – odpisała Kaznowska.
Na reakcję Piechny-Więckiewicz nie trzeba było długo czekać. - Urzędników niepokoją kwestie udokumentowania proponowanej ulgi. Przesyłam więc proste rozwiązanie nazywa się, być może miejscy urzędnicy kiedyś słyszeli (bo z pewnością kiedyś mieli) LEGITYMACJA SZKOLNA (pis. oryginalna) - napisała warszawska radna na jednym z portali społecznościowych. - Szanowny Ratuszu proszę po prostu zrealizować moją prośbę dla dobra warszawskich dzieci - dodaje. 
 

 

Źródło: wawalove

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda