mobile
REKLAMA

Darmowa komunikacja miejska - sposób na smog?

Władze miasta zastanawiają się nad tym, czy w Warszawie powinno się wprowadzić darmową komunikację miejską, śladem rozwiązań, jakie mają miejsce w Niemczech. Czy na Bielanach – „zielonych płucach” Warszawy – to działanie mogłoby faktycznie pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza?

Agata Mościcka
Darmowa komunikacja miejska - sposób na smog?

W Niemczech jakość powietrza z roku na rok ulega pogorszeniu, co widoczne jest na ogólnoeuropejskich mapach smogu. Państwa wysoko rozwinięte, takie jak Niemcy, rozumieją powagę sytuacji, a ponieważ mają możliwości finansowe, to już dziś działają w kierunku przerzucenia ciężaru komunikacji w mieście - z samochodów osobowych, na transport miejski. Dlatego też wprowadzają w coraz większej ilości swoich miast darmowe przejazdy autobusami, metrem czy tramwajami.

W Polsce darmowa komunikacja spotykana jest raczej w mniejszych miastach. W tych większych nieodpłatne bilety dedykowane są wybranym grupom społecznym (np. uczniom szkół i seniorom). Na Bielanach, uważanych za „zielone płuca” Warszawy, wprowadzono liczne zmiany służące redukcji smogu, szczególnie stosując nowoczesną technologię mającą na celu ograniczenie szkodliwej emisji dwutlenku węgla.

Władze dzielnicy Bielany w swoich działaniach zmierzają do zachowania jak największej czystości powietrza w dzielnicy, ponieważ znajduje się tam rezerwat przyrody produkujący tlen dla całej Warszawy. Dlatego na przykład remontując przedszkola i szkoły stosują energooszczędne rozwiązania. W 15 placówkach oświatowych zamontowano tzw. instalację zarządzania energią cieplną, która służy do monitorowania emisji CO2. Na ukończeniu jest budowa żłobka przy ul. Tołstoja 2, gdzie będzie ogrzewanie geotermalne, a w 5 nowych przedszkolach zostaną zastosowane nowoczesne i energooszczędne rozwiązania, m.in. panele słoneczne. Za to w 29 bielańskich przedszkolach już znajdują się profesjonalne oczyszczacze powietrza.

Polska nie znajduje się jeszcze na liście państw, które nie spełniają unijnych standardów jakości powietrza, jednakże o kwestii ich łamania w naszej stolicy będzie debatować Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Kwestia walki ze smogiem ma w tej chwili dla wszystkich rangę priorytetową.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko