mobile

Darmowy listopad w Łazienkach

Zapraszamy do udziału w akcji "Darmowy listopad", podczas której bezpłatnie zwiedzać można Łazienki Królewskie. Na naszych gości czeka też wiele atrakcji - wśród nich m.in. nowa wystawa czasowa poświęcona polskim orderom i odznaczeniom oraz spacery, warsztaty, wykłady i lekcje muzealne. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Informacja prasowa/ Fot. Paweł Czarnecki
Darmowy listopad w Łazienkach

Już po raz siódmy Rezydencje Królewskie: Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum, Zamek Królewski na Wawelu oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zapraszają na "Darmowy listopad". Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Odzyskane dziedzictwo na stulecie niepodległości" - w Łazienkach Królewskich 17 i 18 listopada 2018 r. można będzie wziąć udział w wydarzeniach poświęconych odzyskanym dziełom z muzealnych kolekcji.

Co, kiedy i jak zwiedzać?

W Łazienkach Królewskich od 3 do 30 listopada 2018 r. zwiedzać można będzie bezpłatnie Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów (wtorek-niedziela, godz. 10.00-18.00), Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby (wtorek-niedziela, godz. 10.00-16.00) oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (wtorek-niedziela, godz. 10.00-16.00), gdzie - oprócz ekspozycji stałych, takich jak: polski salon myśliwski z XIX-XX w., zwierzęta leśne, ptaki i trofea egzotyczne - zobaczymy wystawę czasową "Był taki szpital. Dzieje Szpitala Ujazdowskiego w latach 1918-1945".

Darmowe wejściówki należy odbierać bezpośrednio w obiektach lub w muzealnych kasach.

Wystawa polskich orderów i odznaczeń

Głównym wydarzeniem "Darmowego listopada" w Łazienkach Królewskich będzie wystawa czasowa "Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości", poświęcona historii polskich orderów i odznaczeń, którą oglądać można będzie od 9 listopada 2018 r. w godz. 10.00-18.00 w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim i Podchorążówce. Ekspozycja organizowana jest przy współpracy z wieloma prestiżowymi muzeami z Polski i z zagranicy. Najcenniejsze eksponaty - diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego - wypożyczone zostały ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie. Zobaczymy ponadto m.in.: Order Orła Białego Józefa Wybickiego, twórcy Mazurka Dąbrowskiego, z kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie; krzyż Orderu Virtuti Militari z numerem "1", którym marszałek Józef Piłsudski odznaczył Lwów, pochodzący z Muzeum Narodowego we Wrocławiu; a także ordery po marszałku Ferdynandzie Fochu z Muzeum Armii w Paryżu oraz Order Orła Białego papieża Jana Pawła II ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Wystawa obejmuje w sumie tysiąc obiektów: ordery i odznaczenia, mundury, dokumenty, zdjęcia i filmy oraz portrety wybitnych Polaków, uhonorowanych za zasługi dla ojczyzny.

Oprowadzanie po ekspozycji odbywać się będzie w soboty - 10, 17 i 24 listopada o godz. 11.00, spotkanie przed Pałacem na Wyspie.

Weekend z odzyskanymi dziełami sztuki

17 i 18 listopada 2018 r., godz. 13.00 i 15.00, start przed Pałacem na Wyspie
Zwiedzanie Łazienek Królewskich szlakiem odzyskanych dzieł sztuki. Oprowadzenie - muzealni kuratorzy. Uczestnicy wydarzenia odwiedzą Pałac na Wyspie, gdzie zobaczą "Praczkę" Gabriela Metsu, rokokowy stolik do gry w karty króla Stanisława Augusta, aplikę (świecznik) z głową meduzy oraz popiersie Diany Jean-Antoine'a Houdon'a. Dowiedzą się, w jaki sposób dzieła te wróciły do łazienkowskich zbiorów.

17 listopada 2018 r., godz. 17.00, Pałac na Wyspie
Spotkanie z ekspertami zajmującymi się odzyskiwaniem zaginionych dzieł sztuki.

18 listopada 2018 r., godz. 13.00-20.00, Teatr Królewski
Popołudnie z filmami opowiadającymi historie odzyskanych dzieł sztuki.

Wykłady, warsztaty, spacery

14 listopada 2018 r., godz. 18.00, Pałac na Wyspie
"Muzeum ogrodowe: ogrody angielskie jako wizja kultury i wykład historii", wykład prof. Andrzeja Pieńkosa z cyklu "Zjednoczona Europa angielskich ogrodów".

18 listopada 2018 r. godz. 11.00, Pałac na Wyspie
"Za Wiarę, Króla i Prawo - polskie ordery i odznaczenia do końca XVIII wieku", warsztaty dyskusyjne połączone ze zwiedzaniem wystawy "Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości". Prowadzenie: Michał Bąk, doktorant Wydziału Historii UW. Obowiązują zapisy: 22 50 60 028, rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl.

21 listopada 2018 r., godz. 18.00, Pałac na Wyspie
"Ordery i medale, krzyże i gwiazdy - galimatias nazewniczy", wykład Tadeusza Jeziorowskiego z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu towarzyszący wystawie "Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości".

24, 25 listopada 2018 r., godz. 11.00, Pałac Myślewicki
"Noc listopadowa" w Łazienkach, spacery szlakiem powstania listopadowego połączone z aktorską interpretacją "Nocy Listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego. Prowadzenie: Rafał Węgrzyniak, historyk teatru, Oskar Hamerski, aktor Teatru Narodowego. Obowiązują zapisy: 22 50 60 183, edukacja@lazienki-krolewskie.pl

Lekcje muzealne

Łazienki Królewskie przygotowały 100 bezpłatnych lekcji muzealnych dla szkół i przedszkoli. Tematy zajęć prowadzonych od 9 do 30 listopada 2018 r. to: "Blask orderów z bliska", "Mity i legendy zapisane w orderach", "Ordery i odznaczenia - symbole niepodległości państwa", "Bohater na medal", "Druga strona orderu", "Powstanie listopadowe i zawiłe losy Virtuti Militari", "Konstytucja 3 maja", "Tadeusz Kościuszko. Bohater dwóch kontynentów". Lekcje muzealne odbędą się w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna".

BEZPŁATNE ZAJĘCIA EDUKACYJNE - CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło i fot.: Muzeum Łazienki Królewskie

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda