mobile
REKLAMA

Dieta matki karmiącej

Odpowiednie odżywianie podczas ciąży i po jej zakończeniu ma ogromny wpływ na organizm matki. W tym czasie dobrze dobrana dieta może pomóc szybko wrócić do formy i zapewnić lepszy start nowo narodzonemu dziecku.

Aleksandra Żarkiewicz / fot. www.pixabay.com
Dieta matki karmiącej

Dieta matki karmiącej powinna być urozmaicona, zdrowa, lekkostrawna i bogata w witaminy. Można jeść wszystko, ale z umiarem. Każdy produkt ma wpływ na niemowlę. Źle dobrana żywność może powodować kolkę lub uczulenie. Spożywane posiłki w okresie karmienia wpływają na smak mleka matki. Jeśli dieta zawiera dużo warzyw i owoców to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie je lubiło w przyszłości.

Dzienny jadłospis powinien składać się z 4-5 posiłków. W każdym posiłku powinny się pojawiać wspomniane już owoce i warzywa. Trzeba jednak podchodzić do tego z umiarem, ponieważ niektóre z roślin mogą wpłynąć niekorzystnie na organizm dziecka. W diecie raczej nie powinny pojawiać się kapusta, brokuły, kalafior, szpinak, soczewica, groch, bób, fasola czy cieciorka. Natomiast polecane są pomidory, pietruszka, marchew, buraki i ogórki. Młode matki powinny wystrzegać się także cytrusów, ponieważ mogą być alergenem. Do diety należy także włączyć ryby, produkty mleczne, jaja i chude mięso. Potrawy nie mogą być smażone! Najlepiej wszystko gotować na parze. W okresie karmienia piersią nie zaleca się spożywania produktów wysokoprzetworzonych czy ostrych przypraw.

Oczywiście, palenie tytoniu czy picie alkoholu jest zabronione! Te czynniki poprzez mleko matki mogą silnie uzależnić niemowlę i zwiększyć ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób. Ciężarne nie powinny pić zbyt dużej ilości kawy - jedna czy dwie filiżanki nie zaszkodzą dziecku, ale ich większa ilość może wywołać w dziecku niepokój i powodować kolki. Jeśli matka ma potrzebę zażycia kofeiny, najlepiej zrobić to kilka godzin przed kolejnym karmieniem. Powinno się także unikać picia mocnej herbaty, podczas ciąży dobrze łączyć ją z posiłkiem.

Okres karmienia jest czasem wyjątkowym zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Oprócz ograniczenia niektórych produktów, zaleca się zwiększenia ilości wody przyswajanej w ciągu dnia i zapotrzebowania kalorycznego o około 500 kalorii.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko