mobile
REKLAMA

„Dobre Maniery” na Saskiej Kępie

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął kampanię edukacyjną, której celem jest pogodzenie interesów wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej: pieszych, rowerzystów oraz restauratorów posiadających ogródki w obrębie chodników. W ramach akcji wyznaczono symboliczną granicę pomiędzy strefą dla pieszych a strefą ogródków restauracyjnych.

Róża Paszkowska
TAGI
„Dobre Maniery” na Saskiej Kępie

W ostatnich latach ul. Francuska na Saskiej Kępie odnotowała znaczny wzrost popularności. W związku z przeprowadzoną kilka lat temu przebudową ograniczono ruch przelotowy i poprawiono infrastrukturę pieszą. Dzięki temu ulica ta zaczęła przyciągać inwestorów, chętnie rozwijających w jej obrębie punkty handlowe i usługowe. Wraz z rozwojem lokali gastronomicznych ul. Francuska stała się dogodnym miejscem spotkań towarzyskich. Pociągnęło to jednak za sobą kolejne kwestie wymagające rozważenia i poprawienia – większy hałas związany z funkcjonowaniem restauracji i kawiarni czy też zmniejszenie przestrzeni dla pieszych i rowerzystów na rzecz ogródków restauracyjnych.
Zarząd Dróg Miejskich postanowił zająć się kwestią pogodzenia interesów różnych uczestników przestrzeni miejskiej na Saskiej Kępie. W tym celu rozpoczął kampanię edukacyjną, będącą kontynuacją akcji „Dobre Maniery”. Inicjatywa ta promuje życzliwe zachowania użytkowników dróg i chodników. Dodatkowo ZDM bierze udział w europejskim projekcie RESOLVE, którego celem jest wypracowanie standardów współistnienia punktów handlowych i usługowych z infrastrukturą miejską. 
Ważną kwestią, podnoszoną przez mieszkańców Saskiej Kępy jest odpowiedni podział przestrzeni chodników pomiędzy pieszych a ogródki restauracyjne. Ogródki lokali gastronomicznych – jest ich w tym momencie 20 na ul. Francuskiej – nie mogą kolidować z ruchem pieszym. Aby oddzielić przestrzeń o odmiennych funkcjach, ZDM wyznaczył linię namalowaną na chodniku zmywalną farbą. Ma ona stanowić symboliczną granicę pomiędzy ciągiem komunikacyjnym a przestrzenią restauracyjną. Linia pozostanie na chodnikach kilkanaście tygodni, aby zwrócić uwagę na fakt, że pogodzenie interesów wszystkich użytkowników ulicy jest nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne dla zgodnego funkcjonowania.
W ramach akcji „Dobre Maniery” podjęty zostanie również temat poruszania się po mieście rowerem. ZDM przygotował poradnik oraz ulotki informujące o prawidłowym korzystaniu z infrastruktury rowerowej oraz ulic, na których tej infrastruktury brak. W restauracjach na Saskiej Kępie mają pojawić się również broszury informacyjne dla rowerzystów. 
Róża Paszkowska

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko