mobile

Dobry rok na warszawskim Paluchu

Schronisko na warszawskim Paluchu podsumowało ubiegły rok. To był bardzo dobry okres dla instytucji – powodzeniem zakończyła się adopcja ponad 2,5 tys. zwierząt. Jak się okazuje, również coraz więcej wolontariuszy decyduje się pomagać bezdomnym zwierzętom

Rafał Osiński
TAGI
Dobry rok na warszawskim Paluchu

Choć nowych zwierząt pojawiło się na Paluchu więcej niż w 2015 roku, to z nawiązką problem bezdomności udało się zmniejszyć dzięki znaczącemu wzrostowi adopcji. W ostatnim dniu grudnia 2016 r. w schronisku przebywało 779 psów i 36 kotów. Oznacza to, że liczba psów w ciągu roku zmniejszyła się o 158 zaś liczba kotów wzrosła zaledwie o 1. Co więcej, w porównaniu z końcem 2014 roku psów było mniej o ok. 600, zaś liczba kotów spadła dwukrotnie. Łącznie w ciągu ostatnich pięciu lat liczba czworonogów w schronisku zmniejszyła się aż o 65%.
– Kolejny rok odnotowujemy spadek liczby zwierząt przebywających „Na Paluchu”. Starania na rzecz przeciwdziałania bezdomności czworonogów przynoszą rezultaty. Jednocześnie docenić trzeba pracę „Palucha”, który stosuje coraz bardzie innowacyjne pomyły, by promować adopcję zwierząt – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
To jednak nie jedyne sukcesy schroniska w ostatnim okresie. Los bezdomnych zwierząt jest coraz mniej obojętny mieszkańcom Warszawy, czego dowodem jest wzrastająca liczba wolontariuszy. W 2016 roku ich liczba wzrosła do 250 wobec 180 rok wcześniej. Do ich zadań należy zarówno opieka nad czworonożnymi podopiecznymi jak i poszukiwanie dla nich domów. Do sukcesów zaliczyć można również powiększenie personelu medycznego. Wśród współpracowników pojawili się nowi specjaliści (np. kardiolog) oraz technicy. Porozumienie o współpracy podpisano również z lekarzami z SGGW. 
Schronisko prowadzi wiele działań promocyjnych oraz edukacyjnych. Jego przedstawiciele spotykają się z najmłodszymi w szkołach. Wydana została specjalna gra planszowa. Ważnym akcentem było także uczestnictwo w wydarzeniach takich jak Warszawski Dzień Zwierząt, a także w wydarzeniach kulturalnych na terenie całej stolicy w ramach kolejnej edycji akcji „Adoptuj Warszawiaka”. 
Najbardziej humanitarnym sposobem na walkę z bezdomnością jest ograniczanie populacji zwierząt przez sterylizację i kastrację. Od 2012 ze środków miasta sfinansowano ok. 6700 tego typu zabiegów.
 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda