mobile
REKLAMA

Drzewa naszymi przyjaciółmi

Na Polu Mokotowskim uroczyście zainaugurowano obchody 15. edycji Święta Drzewa. Wydarzenie uświetniło zasadzenie dwóch magnolii oraz trzech jabłoni. Spotkanie było również okazją do przypomnienia o Warszawskim Święcie Drzewa.

inf. pras.
TAGI
Drzewa naszymi przyjaciółmi

Tegoroczna odsłona Święta odbywa się pod hasłem „Drzewo-Przyjaciel”. Myśl przewodnia obchodów ma na celu zwrócenie uwagi na szczególną rolę drzew w naszym otoczeniu. Organizatorzy wydarzenia chcą, aby każdy dostrzegał niezliczone korzyści jakie dają nam drzewa, a także podejmował lokalne działania na rzecz ich sadzenia i ochrony.

 

Bardzo się cieszę, że dziś spotykamy się tutaj tak licznie. To swego rodzaju symbol tego co będzie się działo za chwilę w Warszawie i w całym kraju. Świętujemy, gdyż już za kilka dni w wielu punktach stolicy będziemy sadzić drzewa. Na początek wspólnie z młodzieżą, dyplomatami i pozostałymi partnerami platformy Partnerstwo dla Klimatu zasadzimy ich trzy tysiące – powiedział Leszek Drogosz, dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy i dodał – Jest jeszcze wiele drzew do posadzenia. Każdy może się przyłączyć i pomóc nam zasadzić Milion drzew dla Warszawy.

 

Drzewa pełnią nie tylko ważną funkcję przyrodniczą, ale wpływają także pozytywnie na nasze zdrowie, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur, wytwarzają korzystny mikroklimat, mają duże znaczenie społeczne i gospodarcze.

 

Ile są warte drzewa w mieście przypominamy sobie dopiero jak ich wokół zabraknie. Drzewa to nasi przyjaciele, którzy pracują dla ludzi i środowiska w ciszy i spokoju. W Nowym Yorku obliczono szacunkowo, że usługi ekosystemowe dorosłego drzewa (powyżej 30 lat) to około 10 tysięcy dolarów. To dzięki ich obecności jakość naszego życia wzrasta. Pamiętajmy o tym i sadźmy drzewa w dużych i małych miejscowościach, wszędzie gdzie to tylko możliwe – skomentował Jacek Bożek z Klubu Gaja.

 

Dzięki obchodom Święta Drzewa i zaangażowaniu blisko 630 tysięcy osób w ciągu 14 lat w całej Polsce udało się posadzić ponad 811 tysięcy drzew.

 

Inauguracja tegorocznej edycji wydarzenia tradycyjnie już odbyła się w Warszawie. Rozpoczęciu towarzyszyła wystawa plakatów autorstwa Zofii Lasockiej pt. „Drzewo-Przyjaciel”. Grafiki zostały przygotowane jako praca dyplomowa, opracowana pod kierownictwem prof. Lecha Majewskiego i Justyny Czerniakowskiej, na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

Organizatorem Święta Drzewa jest Klub Gaja. Warszawska inauguracja 15. edycji Święta Drzewa została objęta honorowym patronatem Prezydent m.st. Warszawy oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Przy organizacji wydarzenia Klub Gaja współpracuje również z platformą Partnerstwo dla Klimatu.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko