mobile

Dziecko w samochodzie

Obowiązują nowe przepisy dotyczące przewozu dzieci w samochodach. Rodzice powinni koniecznie poznać zmiany wprowadzone w dotychczasowych zasadach.

Agata Mościcka
TAGI
Dziecko w samochodzie

 

Zmiany związane z przewozem dzieci w pojazdach weszły w życie w zeszłym roku, ale wiele osób nie jest jeszcze tego świadomych. Każdy rodzic oczywiście zdaje sobie sprawę, że jego pociecha, do pewnego wieku, musi podróżować w odpowiednim foteliku samochodowym. Obowiązek ten jest wymogiem zarówno polskich, jak i europejskich przepisów prawa drogowego oraz ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa. Dopasowany fotelik musi zabezpieczać dziecko na ewentualność ostrego hamowania lub innego typu kolizji samochodowej. Lekceważąc ten wymóg rodzice narażają swoje dzieci na ciężkie urazy, utratę zdrowia a nawet życia.

Nowe przepisy, które weszły w życie w 2017 roku, zawierają zmiany w zasadach przewożenia dzieci oraz praktyczne wskazówki dla rodziców.

Przyjęty przez rząd, w 2017 roku, projekt nowelizacji Ustawy Kodeksu Ruchu Drogowego jest zgodny z wymogami Unii Europejskiej. Zmiany zawarte w nowej ustawie dotyczą, między innymi, zasad przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Istotne jest zniesienie granicy wiekowej, dotyczącej dzieci używających fotelików oraz zgoda na przewożenie dzieci o wzroście do 150 cm w foteliku, na przednim siedzeniu samochodu.

Nowe zasady Kodeksu Ruchu Drogowego zwalniają rodziców i opiekunów z obowiązku przewożenia dzieci o wzroście powyżej 135 cm w foteliku, na tylnym siedzeniu samochodu. Po nowelizacji ustawy mogą podróżować zabezpieczone tylko pasami bezpieczeństwa.

Zmiany regulują również kwestię przewożenia większej ilości dzieci, gdy niemożliwe jest zainstalowanie na przykład 3 fotelików na tylnim siedzeniu. Nowelizacja ustawy pozwala w takiej sytuacji na przewożenie dziecka, które ma ukończone 3 lata, bez fotelika, ale z użyciem pasów bezpieczeństwa. Problem ten dotyczy oczywiście wyłącznie samochodów 5 osobowych.

Ustawa nakłada również na rodzica lub opiekuna obowiązek dostosowania gabarytów fotelika do masy ciała oraz wymiarów dziecka i zamontowanie go w samochodzie zgodne z instrukcją producenta. Podróżujące obok kierowcy dziecko nadal ma korzystać z fotelika ustawionego tyłem do kierunku jazdy samochodu. Bez fotelika dziecko może podróżować, gdy ma powyżej 150 cm lub mieści się w przedziale 130 – 150 cm i waży powyżej 36 kg.

Z przestrzegania powyższych zasad nadal pozostają wyłączone pojazdy Policji, Straży Miejskiej, Granicznej, taksówek czy specjalistycznych środków transportu sanitarnego.

Mimo zmian w prowadzonych w przepisach ważne jest zdroworozsądkowe podejście rodziców do tematu. Dziecko w czasie jazdy najbezpieczniejsze jest zawsze w foteliku zaufanego producenta, umieszczone z tyłu pojazdu.

 

Agata Mościcka

źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/kochanie-spanie-nowo-narodzony-617411/

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko