mobile

Dzień Dziecka – sprawdź co gdzie i kiedy

Tradycja świętowania 1 czerwca jako Dnia Dziecka w Polsce ma ponad 50 lat. Tego dnia przypominano o konieczności ochrony dzieci przed wojną, krzywdą i głodem. Dziś ma ono ciepły i rodzinny charakter. Z tej okazji Urzędy Dzielnic przygotowały wiele atrakcji dla najmłodszych. Sprawdź co gdzie i kiedy.

Anna Przerwa
Dzień Dziecka – sprawdź co gdzie i kiedy
  • Śródmieście

Z okazji Dnia Matki i Dziecka Urząd dzielnicy Śródmieście zaprasza wszystkich mieszkańców Stolicy na Muzyczny Piknik Rodzinny Straussów, który odbędzie się w niedzielę 27 maja 2018 r. w godz. 12.00-17.00 w Dolinie Szwajcarskiej przy ul. Chopina 5. Miejsce pikniku nie jest przypadkowe. To właśnie w Dolince Szwajcarskiej dnia 1 czerwca 1870 r. zagrał swój ostatni koncert Józef Strauss. Inicjatorką tej muzycznej imprezy jest radna dzielnicy Śródmieście, pani Katarzyna Joanna Wiśniewska. Podczas pikniku usłyszymy wspaniałe utwory muzyczne skomponowane przez członków rodziny Straussów. Wykona je Salonowa Orkiestra Johanna Straussa, która od 18 lat urzeka publiczność porywającymi, pełnymi energii koncertami. Orkiestra przybliży twórczość i historię rodziny wiedeńskich kompozytorów. 

Oprócz dwóch koncertów (o godz. 12.00 i 16.00) odbywać się będą pokazy baletowe, konkursy wiedzy, występy młodych muzyków, animacje dla dzieci oraz gry i zabawy plenerowe. Podczas imprezy będzie można za darmo skosztować wiedeńskiej kawy i herbaty.

Natomiast w sobotę 2 czerwca 2018 r. Rada i Zarząd dzielnicy Śródmieście oraz Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” serdecznie zapraszają na piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka pod nazwą: „Cyrkowo – literowo Ala ma kota”. Piknik rozpocznie się o godz. 11.00 na Skwerze Willy’ego Branta na tyłach Muzeum „Polin” przy ul. Danielewicza 6 i potrwa do godz. 16.00. Główną atrakcją będą pokazy teatralne i cyrkowo-akrobatyczne: koło cyra, drabina ekwilibrystyczna, monocykl wysoki i niski, żonglerka solo, kontaktowa i partnerska, diabolo, ringi i maczugi, pokazy magików i chemików.

Zabawom towarzyszyć będą warsztaty twórcze prowadzone przez edukatorów Muzeum POLIN. Powstaną designerskie projekty inspirowane liternictwem polskim i hebrajskim – m.in. barwne kalejdoskopy. Nie zabraknie także małej gastronomii. Finałem pikniku będzie plenerowy koncert zespołu Budyń Julka Tuwima.

Z kolei w niedzielę 3 czerwca 2018 r. na ternie boiska szkolnego przy ul. Emilii Plater 29/31 w godz. 12.00-17.00 urząd dzielnicy Śródmieście organizuje „II Piknik Sąsiedzki z okazji Dnia Matki i Dziecka z historią w tle”. Impreza będzie doskonałą okazją nie tylko na zacieśnianie sąsiedzkich więzi, lecz także na poznanie historii walk polskich żołnierzy o niepodległość. Z tej okazji do Warszawy przyjedzie czterdziestu rekonstruktorów z całej Polski, którzy w formie żywej dioramy zaprezentują obozowisko żołnierzy polskich z lat 1918–1920. Dzięki temu dzieci i młodzież będzie miała możliwość zapoznania się z umundurowaniem, uzbrojeniem i wyposażeniem żołnierzy Wojska Polskiego z tamtego okresu.

Osoby, które odwiedzą piknik będą mogły również wziąć udział w  werbunku ochotników. Przejdą wówczas kurs posługiwania się epokową bronią (w formie replik) oraz zapoznają się z musztrą stosowaną w Wojsku Polskim w 1920 r. Każdy z uczestników szkolenia otrzyma pamiątkową legitymację. Podczas pikniku odbywać się będą również animacyjne dla młodszych dzieci, gry, zabawy i konkursy. Będzie rozstawiony dmuchany zamek, a także stoiska z watą cukrową czy popcornem.

 

  • Bielany

Rodzinny piknik z okazji Dnia Dziecka na Chomiczówce to już bielańska wieloletnia tradycja. Tegoroczna impreza przebiegać będzie w klimacie Alicji w Krainie Czarów. Zabawa rozpocznie się w niedzielę 3 czerwca 2018 r. o godz. 14.00 na terenie zielonym przy ul. Pabla Nerudy 1 (za TKKF Chomiczówka).

Podczas imprezy na scenie głównej będzie można podziwiać pokazy laureatów Tanecznego Kręgu i pokazy sportowe. Będzie można wziąć również udział w interaktywnym spektaklu „Alicja w Krainie Czarów”. Ponadto na scenie odbędą się gry, konkursy, animacje, kalambury i pokaz mody dla dzieci.

W tym samym czasie będzie można wziąć udział w rozmaitych plastycznych i ekologicznych warsztatach dla dzieci, których animatorami będą pracownicy bielańskich bibliotek, Bielańskiego Ośrodka Kultury oraz Urzędu dzielnicy Bielany. Wieczorem jak zwykle odbędzie się koncert. W tym roku na scenie wystąpi zespół muzyczny AL CAPONE BAND.

Zebrała: Anna Przerwa / fot.Pixabay.com

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko