mobile
REKLAMA

Eko Park na Bemowie

Jeśli projekt nr 329, zgłoszony w tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego na Bemowie przejdzie weryfikację i zagłosują na niego mieszkańcy to Jelonki Południowe pozostaną terenami zielonymi, a w przyszłym roku powstanie tam Eko-park.

Anna Tomasik
TAGI
Eko Park na Bemowie

 Nie od dziś mieszkańcy Bemowa zastanawiają się jaki los czeka Park Jelonki Południowe. I mają nadzieję, że na tych urokliwych terenach zielonych, usytuowanych pomiędzy ulicami: Synów Pułku i Anieli Krzywoń oraz torami kolejowymi, nie wyrosną któregoś dnia drapacze chmur. Pytanie to powróciło niczym bumerang po ostatnich głośnych akcjach wycinania drzew z terenów zielonych. Wszystko jednak wskazuje na to, że park nie zamieni się w osiedle mieszkaniowe. Do budżetu partycypacyjnego trafił właśnie projekt, zakładający poprawę infrastruktury Jelonek Południowych, ale z zachowaniem dziedzictwa przyrody. 
    – Zostaną wykonane alejki utwardzane o nawierzchni przepuszczalnej (mineralnej) w miejscu istniejących przedeptów. Zakłada się, że przy okazji przebudowy ścieżek nie będą wycinane drzewa. Przy ścieżkach stanie 5 zestawów ławek drewnianych z oparciem (najlepiej z certyfikatem FSC i min. 1 żywa ławka) i koszy na śmieci (najlepiej drewnianych). Na parkowej polance stanie drewniana altana (najlepiej „żywa”) oraz efektowne i atrakcyjne dla dzieci konstrukcje: „zielony tunel” o długości 4-7 m i „zielony wigwam”. Pod altaną znajdzie się stół z 2 ławkami, a obok kosz na śmieci. Dla dzieci (i młodzieży) będzie też dodatkowa atrakcja w postaci stanowisk edukacyjnych, przybliżających przyrodę parku. Będą one poświęcone następującym tematom: ptaki; drzewa i ich rola oraz rośliny łąk. Na stanowisko będzie się składać tablica edukacyjna z elementem interaktywnym (np. obracane tabliczki z gatunkami, odtwarzacz ptasich głosów, pokazowa budka dla ptaków, paski zapachowe z aromatem łąkowych kwiatów) oraz gablota (np. co jedzą ptaki; szyszki, kora, liście i kwiaty drzew; zielnik łąkowy). Ponadto zostanie zasiana łąka kwietna o niezastąpionych walorach estetycznych, edukacyjnych i zapachowych:). Na jej fragmencie powstanie mini-ogród botaniczny (rabata ze wszystkich gatunków tworzących łąkę opisanych tabliczkami, najlepiej na słupkach kamiennych/drewnianych). Dodatkowo na 15 drzewach zawisną budki dla ptaków, które umilą pobyt spacerowiczom. Ponadto, dla podkreślenia naturalnego charakteru parku rozszerzone zostaną strefy bez koszenia trawy i grabienia liści – czytamy w pełnym opisie projektu. 
    Pomysłodawca w uzasadnieniu podkreśla, że Jelonki Południowe to znakomite miejsce, w którym można zastosować również niektóre rozwiązania z popularnych na świecie parków ekologicznych, jak: urządzenia i technologie jak najmniej ingerujące w środowisko.
    Jednym słowem Eko-park będzie na tyle przyjazny, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie.
    – Jest to bardzo ciekawy projekt. Mam nadzieję, że uzyska w głosowaniu odpowiednią liczbę głosów, zwłaszcza, że bardzo dugo zabiegaliśmy o ochronę tego terenu – mówi Hanna Głowacka, przewodnicząca komisji inwestycyjnej i ochrony środowiska dzielnicy Bemowo. 
    Całkowity koszt projektu: 219 163,00 złotych i generuje on koszty utrzymania Eko-parku w latach kolejnych. Szacunkowy roczny koszt eksploatacji to 12 000,00 złotych rocznie.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko