mobile
REKLAMA

„Energosztuczki” – dla portfela i dla środowiska

Wedle wyników badania ankietowego przeprowadzonego przez Urząd m.st. Warszawy w grudniu 2013 roku, 85% mieszkańców Warszawy oszczędza energię elektryczną, 78% ciepło, a 60% ogranicza zużycie bieżącej wody. Powodem oszczędzania jest przede wszystkim chęć obniżenia opłat za rachunki.

„Energosztuczki” – dla portfela i dla środowiska

Nowa kampania edukacyjna miasta, zatytułowana „Energosztuczki”, dostarcza informacji, które pomogą mieszkańcom w oszczędzaniu. Przygotowane przez Biuro Infrastruktury Urzędu krótkie, dwudziestosekundowe filmiki pokazują, jak na co dzień minimalizować zużycie wody, energii elektrycznej oraz cieplnej. Widzimy na nich jak postać do złudzenia przypominająca Alberta Einsteina z jego siwą czupryną i wąsami pokazuje parze mieszkańców miasta, jak rozsądnie używać mediów. Zrozumienie zasad profesora nie wymaga na szczęście większego wysiłku – wzory na zmniejszenie zużycie energii są nieskomplikowane i opierają się an prostych równaniach. Na przykład filmik o żarówkach energooszczędnych i typu LED obrazowo przedstawia, o ile mniej energii „pożerają” one względem żarówek tradycyjnych, a filmik o ogrzewaniu mieszkania przypomina, by kaloryferów w mieszkaniach nie zasłaniać ani nie zastawiać meblami. Zapewne większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że podczas mycia zębów wodę w kranie lepiej zakręcić – filmiki przypominają, że robiąc to, zadbamy zarówno o nasz domowy budżet, jak i środowisko.

Co zyskamy, wprowadzając w życie porady twórców kampanii „Energosztuczki”? Mądrze zarządzając zużyciem energii, ograniczamy skutki zmian klimatu wywołane działalnością człowieka, oszczędzamy pieniądze oraz dbamy o zdrowie. Dzięki wspólnym działaniom warszawiaków jest możliwe osiągnięcie celu, jakim jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz zużycia energii o co najmniej 20% przed rokiem 2020. Władze Warszawy zdecydowały się dążyć do tego celu, podpisując w 2009 roku tak zwane Porozumienie Burmistrzów, porozumienie europejskich władz lokalnych i regionalnych, które dobrowolnie podejmują się działań na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Kampania „Energosztuczki” to część przyjętego w 2011 roku Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy. Uzupełnieniem kampanii jest poradnik, dostępny na stronie www.infrastruktura.um.warszawa.pl, który również przekonuje, że „sztuczki” umożliwiające ograniczenie zużycia mediów to tak naprawdę proste zasady, które może stosować każdy z nas.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda