mobile
REKLAMA

Festiwal Otwarte Ogrody powraca do dzielnicy Włochy. Mieszkańcy otwierają swoje ogrody.

Sąsiedzkie śniadanie, koncert muzyki klasycznej na trawie nad stawem, spotkania z podróżnikami – to tylko niektóre z atrakcji Festiwalu Otwarte Ogrody, który odbędzie się w dniach 27-28 sierpnia 2016 r. we Włochach.

TAGI
Festiwal Otwarte Ogrody powraca do dzielnicy Włochy. Mieszkańcy  otwierają swoje ogrody.

Festiwal to wyjątkowa inicjatywa, bo w jego ramach wydarzenia odbywają się m.in. w prywatnych ogrodach mieszkańców Włoch.

Festiwal Otwarte Ogrody odbywa się tradycyjnie w miejscowościach i dzielnicach związanych z ideą miast-ogrodów m.in. w Podkowie Leśnej, Milanówku, a także na Sadybie. Impreza powraca do dzielnicy Włochy po kilkuletniej przerwie. Poprzednie edycje odbyły się w 2008 i w 2010 roku. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy.

Mieszkańcy organizatorami i gospodarzami atrakcji

W prywatnych ogrodach mieszkańców odbędą się m.in. sąsiedzkie śniadanie, spotkania z podróżnikami i wystawy zdjęć, rozmowy o historii włochowskiej kolejki EKD/WKD, kreatywne warsztaty dla dzieci, rozmowy o twórczej edukacji, wystawy prac tkackich, a także występy muzyczne.

Nie zabraknie też wydarzeń w przestrzeni publicznej Włoch.

W sobotę 27 sierpnia mieszkańcy będą mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem zabytkowy włochowski Fort, a w niedzielę 28 sierpnia siedzibę lokalnej straży pożarnej, gdzie obejrzą m.in. zabytkowe pojazdy strażackie. Na zakończenie Festiwalu odbędzie się wyjątkowy koncert na trawie nad Stawem Koziorożca. Mieszkańcy na kocach i leżakach będą mieli okazję wysłuchać utworów muzyki klasycznej m.in. z repertuaru Beethovena.

- Mamy nadzieję, że Festiwal będzie okazją do lepszego poznania historii i korzeni Miasta Ogrodu Włochy, pogłębienia sąsiedzkiej integracji, a także dobrej zabawy dla całych rodzin – mówi Jolanta Piecuch ze Stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy.

Udział we wszystkich wydarzeniach Festiwalu jest bezpłatny.

Organizacja Festiwalu jest dofinansowana ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
 
 
************

PROGRAM FESTIWALU
SOBOTA, 27 sierpnia 2016 r.

Godz. 10:00 Sąsiedzkie śniadanie w ogrodzie
Miejsce: ul. Łuki Małe
Gospodarze ogrodu: Julia Kłosińska, Marta Orzechowska
Letnie śniadanie przy wspólnym stole, pośród malowniczej zieleni starego włochowskiego ogrodu. W nieformalnej sąsiedzkiej atmosferze mieszkańcy będą mogli lepiej się poznać i porozmawiać o naszych włochowskich sprawach. Będzie to także okazja do zdobycia nowej wiedzy m.in. o inicjatywie lokalnej i o tym jak można realizować swoje pomysły w dzielnicy. Wśród gości przedstawiciele Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc udział wymaga
wcześniejszego zgłoszenia i potwierdzenia ze strony organizatorów (e-mail na adres: wlochy@wlochy.org.pl). Poczęstunek zapewniają organizatorzy.


Godz. 11:30 Ogród międzypokoleniowy - Kreatywne zabawy z dziećmi
Miejsce: ul. Solipska 4 B
Gospodarz ogrodu: Dorota Marzec
W programie zabawy międzypokoleniowe kształtujące wyobraźnię i spostrzegawczość najmłodszych, wspomagające uzdolnienia, koordynację ruchową i gimnastykę mózgu dzieci. Do wspólnego wykonania z pociechami w domu, parku, ogrodzie, bez kosztownych zabawek, za to przy pozytywnych emocjach i wspólnej radości. Zapraszamy całe rodziny!


Godz. 14:30 Zwiedzanie z przewodnikiem Fortu Włochy
Miejsce zbiórki : parking obok cmentarza ursuskiego (na wprost posesji Ryżowa 26)
Partner: Urząd Dzielnicy Włochy
Fort V Włochy to unikatowy teren zabytkowy naszej dzielnicy, którego wciąż nie zna wielu mieszkańców Włoch. Historyczny spacer po Forcie poprowadzi p. Stefan Fuglewicz – Społeczny Opiekun Zabytków i członek Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji. Z kolei przedstawiciel Urzędu Dzielnicy Włochy p. Paweł Słodkowski opowie o koncepcji rewitalizacji i planach urządzenia tego terenu.


16:30 Ogród „Kolej na Włochy”
Miejsce: ul. Milanowska 13
Gospodarze ogrodu: Rodzina p. Milewskich
Partnerzy: Stacja Muzeum, WKD
Historia Elektrycznych Kolei Dojazdowych we Włochach sięga lat '30 XX wieku. Nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, że jeszcze w latach '70 kolejka kursowała wzdłuż ulicy Popularnej, co trudno sobie dziś wyobrazić. O jej historii opowie p. Ryszard Nyc z Izby Tradycji EKD/WKD. Mieszkańcy będą mieli też okazję obejrzeć mini-ekspozycję pamiątek i zdjęć związanych z historią EKD/WKD we Włochach.


18:30 Ogród podróżniczy „Barwy świata”
Miejsce: ul. Czereśniowa 122
Gospodarz ogrodu: Rodzina p. Calińskich-Lachowieckich
W niezwykłą podróż po zapomnianych zakątkach Afryki zabierze nas Konrad Piskała – fotograf i dziennikarz, który podzieli się swoimi wspomnieniami m.in. z Sudanu i Somalii. O tym jak praktycznie planować swoje podróże opowie włochowianka Bernadetta Baran, autorka książki „100 pomysłów na podróżowanie”. Goście będą mieli także okazję obejrzeć wystawę amatorskich zdjęć gospodarzy ogrodu „Świat w czerwieni” m.in. z podróży po Chinach. Całość w otoczeniu kwiatów, starych drzew i sąsiedztwie domu z 1938 roku (zbudowanego z włochowskich cegieł!).


NIEDZIELA, 28 sierpnia 2016 r.

10:00 – 13:00 Ogród Twórczej Edukacji
Miejsce: ul. Mikołajska 42
Gospodarz ogrodu: Mikroszkoła Włochy
W Ogrodzie Twórczej Edukacji będziemy rozmawiać m.in. o kreatywnym odkrywaniu świata przez dzieci, podsycaniu pasji maluchów, o tym jak założyć własną szkołę oraz na czym polega praca z pomocami montessoriańskimi. Na najmłodszych będą czekać warsztaty plastyczne. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych kreatywnym podejściem do edukacji!


12:00 Historia włochowskiej Straży Pożarnej
Miejsce: ul. Chrościckiego 76
Gospodarz ogrodu: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP nr 2
Początki Straży Pożarnej w naszej dzielnicy sięgają 1926 roku. W programie ekspozycja starych zdjęć ilustrujących historię jednostki, oglądanie zabytkowych wozów strażackich m.in.: unikatowej w skali kraju sikawki parowej z 1908 roku, drabiny Magirus-Deutz z 1961 roku, pojazdów Star 21 i Star 25 z lat ’70. W rolę przewodników wcielą się włochowscy strażacy.


15:00 Ogród tkacki na akordeon i klarnet
Miejsce: ul. Rybnicka 18
Gospodarze ogrodu: Rodzina p. Lipców
W 40-letnim ogrodzie rodziny państwa Lipców, pośród drzew owocowych i kwiatów, mieszkańcy będą mieli okazję obejrzeć ekspozycję malowniczych prac gobelinowych oraz wziąć udział w mini-warsztatach tkackich. Spotkanie w ogrodzie będzie okazją do rozmowy o twórczej pracy z włóczką, ale także pasjach ogrodniczych gospodarzy. Całości towarzyszyć będzie występ muzyczny (akordeon, klarnet).


17:00 Koncert „Klasyka nad Stawem Koziorożca”
Miejsce: Staw Koziorożca (polana od strony ul. Koziorożca)
W pięknej scenerii Stawu Koziorożca mieszkańcy będą mieli okazję wysłuchać godzinnego koncertu muzyki klasycznej. Wystąpi kwartet smyczkowy New Music Quartet. W repertuarze m.in. utwory Beethovena i Mendelssohna. Zapraszamy z kocami i leżakami.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda