mobile
REKLAMA

Festiwal Singera

Jak co roku na przełomie sierpnia i września odbywa się Festiwal żydowsko-polskiej kultury. W tym roku również organizatorzy przedstawią niezwykle ciekawą ofertę kulturalną.

Agata Mościcka
TAGI
Festiwal Singera

Festiwal Singera odbywa się między placem Grzybowskim a ulicą Próżną. To słynne wydarzenie kulturalne przyciąga rok rocznie tysiące muzyków, literatów, aktorów oraz twórców związanych z tradycją polsko-żydowską. Szacuje się, że w ostatnim festiwalu wzięło udział aż 60 tysięcy osób.
Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie David D’Or – światowej sławy izraelski kontratenor i kompozytor, który wystąpi w ramach Jazz Singer Festiwal razem z Miri Mesiką. Melomani będą mogli posłuchać występów: „Ahava Raba”, grającego muzykę klezmerską i kantoralną, Anny Marii Jopek i Daniela Kahna.
Oprócz występów muzycznych publiczność będzie mogła podziwiać spektakle teatralne produkcji Teatru Żydowskiego. Niezwykle ciekawie zapowiada się adaptacja „Dybuka” oraz „Malowanego Ptaka”  duetu Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski.
 Oczywiście, nie zabraknie także wernisaży, pokazów filmowych, wykładów oraz spotkań autorskich. To unikalna możliwość poznania fascynujących ludzi związanych z kulturą żydowską.

W okresie międzywojennym stolica była zamieszkiwana przez ponad 300 tysięcy Żydów. Przedstawiciele społeczności żydowskiej tworzyli niezwykle „malowniczą” grupę społeczną. Mieli własne kluby sportowe, sklepy i punkty usługowe. Ich kultura w naturalny sposób przeplatała się z naszym narodowym dziedzictwem – pokojowe współegzystowanie stanowiło gwarancję jej ciągłości.
Współczesna Warszawa nie przypomina tej sprzed okresu II wojny światowej. Społeczność żydowska stanowi zaledwie nikły odsetek wszystkich mieszkańców stolicy i nic nie wskazuje na to, aby proporcje uległy zmianie. Po tragedii getta, obozów koncentracyjnych i Powstania Warszawskiego, wyznawcy Mojżesza rozpierzchli się na wszystkie strony świata. Niezwykle bogatą historię Żydów na ziemiach polskich można dzisiaj odnaleźć w tego typu wydarzeniach kulturalnych jakim jest właśnie Festiwal Warszawa Singera, nazwanym tak od nazwiska żydowskiego pisarza – noblisty, który w znakomity sposób opisywał klimat przedwojennych warszawskich ulic.
Jako że festiwal stanowi okazję do zaprezentowania talentów z całego świata, został zaplanowany na kilkanaście dni i będzie trwał od 25 sierpnia do 6 września. Uczestnictwo w części wydarzeń jest bezpłatne.
Agata Mościcka

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko