mobile

Festyn z kropelką krwi i nakrętkami dla Oli

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Krewki Ursynów” zaprasza 26 maja na rodzinny festyn, który odbędzie się przed urzędem dzielnicy Ursynów. Przewidziana jest też zbiórka krwi pod hasłem „100 litrów na 100-lecie niepodległości” oraz zbiórka nakrętek dla chorej Oli w ramach akcji „Nakręcamy, odkręcamy – na nogi Olę stawiamy”.

Anna Tomasik
Festyn z kropelką krwi i nakrętkami dla Oli

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Krewki Ursynów” ledwie zainicjował swoją działalność, a zaraz trafił do grona najaktywniejszych klubów na terenie Oddziału Rejonowego PCK Warszawa-Południe. Już ich pierwsza akcja „40 litrów na 40-lecie Ursynowa” okazała się wielkim sukcesem. W ubiegłym roku za swoją działalność otrzymali nawet złoty Puchar z rąk samego Włodzimierza Warwasa, przewodniczącego Mazowieckiej Okręgowej Rady Honorowego Krwiodawstwa i prezesa Zarządu Rejonowego PCK Warszawa-Południe.

Jestem dumny, że w imieniu samorządu dzielnicy Ursynów oraz całego zarządu dzielnicy Ursynów mogę docenić najmłodsze dziecko Rejonowego Oddziału PCK czyli Klub Honorowych Dawców Krwi „Krewki Ursynów”, a to z tej racji, że są… rzeczywiście krewcy! – mówił wówczas z nieskrywaną dumą Rafał Miastowski, wiceburmistrz dzielnicy Ursynów.

Mimo tych pierwszych i spektakularnych sukcesów klub HDK PCK „Krewki Ursynów” nie spoczął na laurach i stawia sobie coraz większą poprzeczkę. Teraz rzucił sobie wyzwanie: 100 litrów krwi na 100-lecie Niepodległości Polski.

– „Wszystko się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń” śpiewała kiedyś Anita Lipnicka. To jedna z moich ulubionych piosenek i jednocześnie moje motto w działalności społecznej. Pomoc drugiemu człowiekowi i wspieranie go w trudnych chwilach, zwłaszcza podczas choroby, wpisane jest w nasze istnienie. Krew to dar życia i warto uświadamiać o tym młode pokolenie. Wierzę w ludzką dobroć i bezinteresowność – mówi Teresa Florczak, która wśród społeczności lokalnej propaguje także założenia DKMS.

„Krewki Ursynów” już dzisiaj zaprasza mieszkańców Ursynowa na festyn z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka, który odbędzie się 26 maja. Wiele atrakcji przygotowano z myślą o najmłodszych. Tego samego dnia odbędzie się także zbiórka krwi i rejestracja potencjalnych dawców szpiku.

– Z każdą kolejną zbiórką zwiększa się zainteresowanie honorowym krwiodawstwem na Ursynowie. Cieszę się, że wspólnie z koleżankami i kolegami z klubu mogę szerzyć idee czerwonokrzyską w naszej wspaniałej dzielnicy – wyznaje Maciej Mackiewicz, członek zarządu Klubu HDK PCK „Krewki Ursynów”.

Festyn jest także okazją, by pomóc małej Oli. Akcja pomocy dla chorej dziewczynki odbywa się pod hasłem „Nakręcamy, odkręcamy – na nogi Olę stawiamy”. Członkowie klubu „Krewki Ursynów” proszą o przyniesienie tego dnia plastikowych nakrętek od butelek.

– Ola jest cudowną, pełną energii dziewczynką, która w ubiegłym roku w drodze na wymarzone wakacje uległa poważnemu wypadkowi drogowemu. Wynikiem tego jest niedowład czterokończynowy. Nie może mówić, przełykać i stale musi być podłączona do respiratora. Wymaga stałej 24 godzinnej opieki. Mimo tych ciężkich obrażeń Ola widzi, słyszy i rozumie wszystko, co się do niej mówi. Z otoczeniem komunikuje się za pomocą ruchu warg. Największą szansę odzyskania przez Olę sprawności fizycznej może dać przystąpienie do terapii komórkami macierzystymi oraz długotrwała rehabilitacja, które wiążą się z bardzo dużymi kosztami, a dzięki uzbieranym nakrętkom, które następnie w skupie zamieniają się w pieniądze, możemy pomóc rodzicom Oli znacząco obniżyć te koszty – tłumaczy Maciej Mackiewicz. I dodaje, że krwiodawcy to dobrzy ludzie, a Ursynowianie mają wielkie serca.

Rodzice chorej Oli - Monika i Witold Kamińscy - w walce o odzyskanie sprawności fizycznej ich córki gorąco liczą na wsparcie zarówno Ursynowian, jak i mieszkańców innych dzielnic oraz Czytelników „Informatora Stolicy”.

Anna Tomasik/Foto: Anna Tomasik

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko