mobile
REKLAMA

FILOZOFIA ŻYDOWSKA – temat semestru letniego Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego. Trwają zapisy! Start 21 lutego

21 lutego rusza nowy semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego. Temat przewodni semestru letniego 2017/18 to „Filozofia żydowska”. Na zajęcia może zapisać się każdy, niezależnie od wieku czy wykształcenia! Zajęcia odbywają się pod patronatem Rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci Uniwersytetu Warszawskiego po ukończeniu semestru i zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich. Zapisy trwają do 18 lutego!

Informacja prasowa
FILOZOFIA ŻYDOWSKA – temat semestru letniego Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego.   Trwają zapisy! Start 21 lutego

Temat przewodni semestru letniego 2017/2018: „Filozofia żydowska”

Opis semestru:

Tym razem na zajęciach omawiane będą różne nurty filozofii żydowskiej. Razem z zaproszonymi wykładowcami prześledzony zostanie rozwój żydowskiej myśli religijnej, politycznej, feministycznej. Program obejmuje 70h akademickich zajęć uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne. Wykłady odbywają się w środy oraz wybrane poniedziałki w godzinach 17.30-20.30 w Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15 i prowadzone są przez wybitnych specjalistów z Polski i zagranicy. Zajęcia poprowadzą m.in.: prof. Adam Lipszyc, dr hab. Piotr Laskowski, mgr Sebastian Matuszewski, mgr Bella Szwarcman-Czarnota, prof. Stanisław Obirek, dr Katarzyna Szafranowska. Dodatkowo spotkania seminaryjne poprowadzą: dr Piotr Paziński, prof. Adam Lipszyc oraz dr Joanna Ostrowska. Seminarium towarzyszące odbywać będzie się w wybrane wtorki w godzinach 17.30-19.00.

Jak się zapisać?

Zgłoszenia przyjmowane są do 18 lutego lub do wyczerpania limitu wolnych miejsc. Początek semestru: 21 lutego. Żeby zapisać się na zajęcia, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go drogą elektroniczną na adres: ckj@jidysz.org.pl. Więcej informacji pod linkiem: http://jidyszland.pl/zuo/. Szczegóły i zapisy pod numerem tel. 22 40 991 00 lub pod adresem e-mail: ckj@jidysz.org.pl. Koordynatorką projektu jest Martyna Steckiewicz. Formularz zgłoszeniowy i plan zajęć: żuo-lato-2017-2018-ankieta-zgłoszeniowa, żydowski_uniwersytet_otwarty_plan_zajęć.

O Żydowskim Uniwersytecie Otwartym:

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury, sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zagranicy, a grono współpracujących wykładowców jest regularnie poszerzane. Wśród nich znaleźli się już m.in: dr hab. Adam Lipszyc (PAN), prof. Jacek Leociak (PAN), dr hab. Roma Sendyka (UJ) , dr hab. Agata Bielik (Uniwersytet w Nottingham), prof. Paweł Śpiewak (UW), dr Elżbieta Janicka (PAN), dr Natalia Krynicka (Sorbona), prof. Hanna Zaremska (PAN), prof. dr hab. Wojciech Burszta (Uniwersytet SWPS). Na zajęcia składa się kilka bloków tematycznych prowadzonych przez różnych wykładowców i skupionych wokół tematu przewodniego, który zmieniany jest co semestr, np. literatura, teatr, muzyka, sztuka, judaizm itd. Takich zajęć nie oferuje żadna warszawska uczelnia! Zajęcia odbywają się pod patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego, ale zapisać się na nie może każdy chętny, niezależnie od wieku czy wykształcenia. Studenci UW po zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich.

WYKŁADOWCY O ŻUO

  • „Inicjatorom tego przedsięwzięcia udało się pozyskać do współpracy wykładowców z całego kraju, dzięki czemu studenci otrzymują szeroką panoramę kierunków rozwoju studiów żydowskich w Polsce”. Joanna Lisek (Uniwersytet Wrocławski)

  • „Bardzo dobrze, że ŻUO istnieje, i że mieści się akurat w Warszawie, gdzie wychodząc z wykładu spaceruje się ulicami, na których kultura żydowska niegdyś kwitła. Dzięki temu zajęcia nie są abstrakcją, a słuchacze patrzą inaczej na swoje miasto”. Natalia Krynicka (Sorbona)

  • „ŻUO jest potrzebnym i niezbywalnym przedsięwzięciem w nastawionym na coraz to nowe wyzwania w systemie edukacyjnym”. Monika Szabłowska-Zaremba (Katolicki Uniwersytet Lubelski)

  • „Podoba mi się formuła: Nauczanie nie tylko studentów, ale także zainteresowanych ze starszych pokoleń. Jest to formuła wymagająca dla wykładowców, ale może być bardzo owocna”. Jan Doktór (Żydowski Instytut Historyczny)

 

STUDENCI O ŻUO

  • „Bardzo ciekawe zajęcia, prowadzone na poziomie akademickim”

  • „Przyjazna atmosfera, można się wiele dowiedzieć.”

  • „Najlepsi wykładowcy, najnowsze badania, historia idei w pigułce.”

  • „Ciekawa tematyka przekazana w zrozumiały sposób.”

 

Oficjalna strona CKJ:
http://www.jidyszland.pl/
Centrum Kultury Jidysz
ul. Andersa 15, 00-159 Warszawa
tel. 22 620 47 33, 409 91 00

ckj@jidysz.org.pl | www.jidyszland.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda