mobile
REKLAMA

Fit Ball – skuteczny trening z piłką

Ćwiczenia z piłką szwajcarską, określane mianem treningu fit ball, to coraz bardziej popularna forma aktywności. Duże, kolorowe piłki stanowią obecnie nie tylko przyrząd rehabilitacyjny, ale obowiązkowy element wyposażenia klubów fitness. Warto wiedzieć na czym polega trening fit ball i jakie przynosi korzyści.

Róża Paszkowska
TAGI
Fit Ball – skuteczny trening z piłką

Zajęcia wykorzystujące duże, elastyczne piłki z tworzyw sztucznych znajdziemy w ofercie wielu klubów fitness – najczęściej pod hasłem treningu fit ball, ale niekiedy także jako swiss ball, body ball, gym ball, fitness ball. Można spotkać się również z określeniem piłka szwajcarska. Podczas zajęć uczestnicy korzystają ze wspomnianych już piłek, dobieranych w zależności od wzrostu. Mają one średnice od 45 do nawet 75 cm. Prawidłowo dobrana piłka treningowa powinna mieć taką wielkość, aby osoba ćwicząca mogła usiąść na niej, mając nogi zgięte pod kątem prostym. Jeśli kąt zgięcia nóg w stawach kolanowych jest ostry, utrudni to poprawne wykonywanie ćwiczeń. Piłki do treningu fit ball wykonywane są z wytrzymałego tworzywa PCV, dzięki czemu można na nich nie tylko siedzieć czy leżeć, ale nawet skakać. 
Pierwotnym zastosowaniem elastycznych piłek były ćwiczenia rehabilitacyjne. Stosowano je przede wszystkim w pracy z dziećmi z wadami postawy, problemami ortopedycznymi czy porażeniem mózgowym. Korzyści płynące z treningów na piłce szybko docenione zostały jednak także przez trenerów fitness i zajęcia takie coraz częściej pojawiają się w ofercie klubów sportowych.
Fit ball to wbrew pozorom bardzo bogaty i różnorodny zestaw ćwiczeń, wpływających na różne partie ciała. Ćwiczyć można w pozycji stojącej, siedzącej, leżącej. Opierając na piłce plecy, leżąc przodem lub bokiem. Zakres oraz intensywność treningu warto dostosować do ogólnej sprawności fizycznej, wzbogacając repertuar z czasem, gdy dojdziemy do większej wprawy. Fit ball uaktywnia właściwie wszystkie partie ciała. Balansowanie na piłce pozwala ćwiczyć równowagę oraz koordynację ruchów. Aby zapanować nad piłką konieczne jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Ćwiczenia wymuszają aktywność mięśni głębokich. Wzmacniają, rozciągają, relaksują. Piłki stosowane być mogą także podczas treningów z innymi przyrządami, takimi jak na przykład hantle. W takim układzie zastępują tradycyjną ławkę, dodając do ćwiczenia konieczność kontrolowania pozycji. Duże piłki pojawiają się często również na zajęciach gimnastycznych, gdzie wykorzystywane są w celu doskonalenia równowagi i koordynacji ruchowej.
Trening fit ball, dzięki swojej różnorodności, sprawdzi się jako forma aktywności dla każdego. Wybierając się na zajęcia z instruktorem fitness możemy mieć pewność, że dostosuje on zestaw ćwiczeń do uczestników spotkania. Ogromną zaletą piłek treningowych jest fakt, że umożliwiają one rehabilitację oraz trening osobom, które ze względu na kontuzje, problemy z kręgosłupem czy wady postawy nie mogą brać udziału w tradycyjnych zajęciach sportowych. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą popracować nad słabszymi stronami: siłą mięśni, balansem, koordynacją. Na trening fit ball decyduje się także wiele osób, które chcą w sposób delikatny i kontrolowany utrzymać formę lub do niej powrócić. Często na zajęcia zapisują się kobiety w ciąży i po porodzie. Fit ball sprawdzi się także jako uzupełnienie treningu narciarskiego, biegowego, łyżwiarskiego i każdego, w którym istotna jest umiejętność balansowania ciałem. Zajęcia fit ball polecane są dla każdego, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej, ponieważ intensywność treningu z łatwością można dostosować do każdego poziomu zaawansowania.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko