mobile
REKLAMA

Gdańska bitwa o przedszkola

Rekrutacja do placówek edukacyjnych dla najmłodszych gdańszczan na rok szkolny 2017/2018 rozpoczęła się miesiąc temu. W tym roku we wrześniu trójmiejskie gminy będą musiały sprostać wyzwaniu i zapewnić miejsca w przedszkolach wszystkim dzieciom w wieku od 3 do 6 lat. W publicznych ośrodkach edukacji przedszkolnej czeka 6150 miejsc.

Maciej Ostrowski / fot. www.pixabay.com
Gdańska bitwa o przedszkola

Rok temu w Gdańsku zabrakło około 800 miejsc dla najmłodszych trzyletnich dzieci. W tym roku władze miasta obiecują, że dzięki systematycznie rozszerzanej ofercie, liczba dzieci dla których nie będzie miejsca w żadnej publicznej placówce zostanie znacznie zredukowana.

We wrześniu tego roku gdańskie przedszkolaki trafią do dwóch nowych placówek. Przy ulicy Jabłonowej i Klonowej. Łącznie dwie nowe inwestycje zapewnią 400 dodatkowych miejsc w przedszkolach. Uzupełnieniem oferty instytucji miejskich jest ponad 2400 miejsc udostępnionych w przedszkolach i punktach przedszkolnych. Ich cena jest taka sama jak w przedszkolach samorządowych. Rodzice za opiekę nad dziećmi wnoszą opłatę w wysokości 1 zł za każdą godzinę powyżej 5 darmowych godzin. Liczba takich miejsc w przedszkolach zwiększyła się w stosunku do ilości dostępnych przed rokiem (wtedy upubliczniono ponad 1100 miejsc). Ponadto w ramach publicznego partnerstwa władze miasta przekażą kolejne 600 miejsc w przedszkolach, do których będzie można zapisywać dzieci tak jak w placówkach upublicznionych. Na terenie Gdańska powstaną 4 podobne instytucje.

- Miasto programowo inwestuje w miejsca w przedszkolach dla najmłodszych gdańszczan. Ta oferta jest co roku rozwijana. Jeszcze w tym roku zostaną zbudowane następne dwie placówki. W zeszłym roku do przedszkoli przyjęto wszystkie dzieci w przedziale wiekowym od 4 do 6 lat. Miejsca przypadły wszystkim, którzy startowali w rekrutacji. Ceny przedszkoli prywatnych kształtują się obecnie w Trójmieście na poziomie 600 -800zł za miesiąc zajęć. Programy lekcji w takich przedszkolach obejmuje naukę języków obcych, zajęcia z tańca, muzyczne, artystyczne a także pomoc logopedy. Pakiet zajęć dodatkowych jest bogatszy, niż w przypadku instytucji publicznych. Tego rodzaju instytucje gwarantują mieszkańcom miasta 6680 miejsc. - powiedziała Olimia Schneider z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Zdaniem przedstawicieli Urzędu Miejskiego sytuacja w Gdańsku dzięki konsekwentnym inwestycjom w infrastrukturę jest lepsza niż w wielu polskich miastach.

Zgodnie z kryteriami wymienionymi w prawie oświatowym, pierwszeństwo wstąpienia do przedszkola przypada dzieciom z rodzin wielodzietnych, dzieciom niepełnosprawnych rodziców, lub wychowywanym przez jednego rodzica. Otrzymanie przydziału do specjalistycznej placówki dla dzieci z niepełnosprawnością często jest jedyną szansą na otrzymanie realnej pomocy od najwcześniejszych lat życia. Dyrektorzy przedszkoli specjalistycznych wskazują na rosnącą liczbę tego typu placówek. Od niedawna najmłodsi z niepełnosprawnością wzrokową (niewidome i słabo widzące) mogą liczyć na wparcie w Sobieszewie oraz w przedszkolu nr 35 na Dolnym Mieście w Gdańsku. W gdańskiej placówce zatrudnieni są terapeuci i nauczyciele orientacji przestrzennej oraz oligofrenopedagodzy prowadzący ćwiczenia dla dzieci upośledzonych umysłowo. W tym roku przedszkole prowadzi rekrutację tylko do grupy specjalnej oraz do maluchów (najmłodsze dzieci w wieku 3 lat).

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko