mobile
REKLAMA

Gdynia miastem międzypokoleniowym

Przez dwa dni 300 gości z Polski i zagranicy będzie w gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo- Technicznym rozmawiać o wyzwaniach wiążących się z projektowaniem miasta otwartego na potrzeby mieszkańców w każdym wieku. Gdynia jako jedne z pierwszych miast w kraju nie ogranicza się jedynie do projektowania przestrzeni przyjaznej seniorom, ale promuje rozwiązania sprzyjające integracji i budowaniu więzi międzypokoleniowych.

Maciej Ostrowski
Gdynia miastem międzypokoleniowym

Starzenie się społeczeństw to problem, którego skutki odczuwa cała społeczność. Rosnąca liczba osób w wieku 60+ powoduje stałe zmiany w systemie zabezpieczeń społecznych, zmienia obraz rodziny. Do nowych problemów muszą szybko przystosować się architekci przestrzeni miejskiej oraz samorządy czy wreszcie społeczność lokalna.

O tym, że możliwe jest stworzenie miasta odpowiadającego na potrzeby mieszkańców niezależnie od grupy wiekowej, rozmawiali uczestnicy międzynarodowej konferencji, która 9 i 10 października odbyła się Pomorskim Parku Naukowo- Technologicznym Gdynia.

- Marzymy, by w perspektywie kilku lat Gdynia była nie tylko Miastem Przyjaznym Starzeniu się(takim tytułem wyróżniła nas przed rokiem Światowa Organizacja Zdrowia), ale też miastem, którego przestrzeń i oferta spędzania czasu będzie atrakcyjna dla każdej grupy społecznej i wiekowej- mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. Innowacji.

Z ofert Centrum Aktywności Seniora i Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także klubów seniora, dziennych ośrodków wsparcia czy programu Gdynia Rodzinna korzysta rocznie kilkadziesiąt tysięcy gdynian. Zdaniem samorządowców oraz zgromadzonych na wydarzeniu specjalistów przyszłością kreowania lokalnej polityki społecznej jest umiejętne łączenie pokoleń, różnych grup i odbiorców, tak by mogły się wzajemnie od siebie uczyć i wspierać.

W wrześniu 2016r. Rada Miasta Gdynia przyjęła uchwałę o zainicjowaniu dialogu międzypokoleniowego. Podczas spotkania z mieszkańcami różnych dzielnic poruszano tematy związane z codziennymi relacjami młodych, dojrzałych oraz starszych mieszkańców. Określano problemy oraz możliwości ich rozwiązania.

- Gdynia była pierwszym miastem w Polsce, gdzie kilkanaście lat temu zaczęto świadomie prowadzić politykę senioralną. Dziś bogatsi o bagaż doświadczeń wiemy, że nie powinniśmy się skupiać na pojedynczych grupach wiekowych. Stawką powinna być polityka integrująca całą populację miasta. Rolą innowacji społecznych jest przełamywanie barier społecznych.

Założenia przyjętej polityki społecznej znajdują odbicie w ofercie miejskich ośrodków kultury. W gdyńskim Centrum Aktywności Seniora odbywają się wspólne zajęcia integrujące pokolenia seniorów oraz ich wnuków, z kolei Młodzieżowy Dom Kultury prowadzi również zajęcia sportowe i gimnastyczne dla osób starszych.

- Dokładamy wszelkich starań, by polityka międzypokoleniowa była obecna we wszystkich dziedzinach funkcjonowania miasta. Inne metropolie w dalszym ciągu koncentrują się wyłącznie na polityce senioralnej, my zawsze staramy się znajdować nowe rozwiązania starych problemów społecznych- uzupełnia wiceprezydent.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko