mobile
REKLAMA

Gdzie mieszkamy najdrożej?

Mieszkania w stolicy bardzo różnią się ceną. Które ulice są najdroższe? Gdzie mieszka się najtaniej?

Agata Mościcka
TAGI
Gdzie mieszkamy najdrożej?

Zakup mieszkania w Warszawie jest dużym wyzwaniem finansowym, zarówno dla osób pochodzących z mniej zamożnych części kraju, jak i dla samych mieszkańców Stolicy. Mimo obserwowanego od kilku lat spadku cen za metr kwadratowy, pewne lokalizacje czy rodzaje mieszkań, wciąż należą do drogich i pozostają poza zasięgiem potencjalnych klientów.
Porównując średnie ofertowe ceny metra kwadratowego na warszawskich ulicach, otrzymujemy ranking tych najdroższych lokalizacji. Jak się okazuje, w pierwszej 10 nie ma ul. Francuskiej, Placu Konstytucji czy Alei Jerozolimskich, uznawanych dotąd za prestiżowe i drogie. Z najnowszych ofert sprzedaży wynika, że najdroższe mieszkania znajdziemy przy ul. Kopernika. W pierwszej trójce najkosztowniejszych lokalizacji znalazły się również ulice Wybrzeże Kościuszkowskie i Leszczyńska.
Ranking uwzględnia ceny transakcyjne, czyli ceny mieszkań, w przypadku których doszło do zawarcia umowy sprzedaży. Porównaniu podlegały ceny mieszkań na rynku wtórnym, zajmującym się obrotem nieruchomościami już wcześniej użytkowanymi.
Jak kształtuje się zatem ranking najdroższych ulic?
1. ul. Kopernika
Ulica ta zajmowałaby drugie miejsce w zestawieniu, gdyby nie fakt, iż na najdroższej ulicy Warszawy, czyli Parkowej, dochodzi zaledwie do 2 ewentualnie 3 sprzedaży w ciągu roku. Średnia cena mieszkania tam, to około 36 tys. złoty za metr kwadratowy, podczas gdy cena mieszkania na ulicy Kopernika wynosi zaledwie 26 tys. złotych.

2. ul. Wybrzeże Kościuszkowskie
To jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Powiśla, nie powinna zatem dziwić wysoka cena za metr kwadratowy, sięgająca 20 tysięcy złotych.

3. ul. Leszczyńska
Analogicznie, jak w przypadku ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie, cenę zawyża tu lokalizacja – ulica Leszczyńska to wciąż tereny Powiśla. Średnia cena metra kwadratowego to 16,5 tys. złotych.

4. Rynek Starego Miasta
Choć stosunkowo niska pozycja tej lokalizacji może dziwić, to tak naprawdę wynika to z faktu, iż nie każdy nabywca pragnie mieszkać w turystycznej dzielnicy i w starej zabudowie. Średnia cena metra kwadratowego to 16 tys. złotych.

5. ul. Kruczkowskiego
Ulica Kruczkowskiego, przebiegająca od ul. Książęcej do Tamki, jest już kolejną w zestawieniu, która leży na Powiślu. Średnia cena metra kwadratowego: 15 tys. złotych wynika ze stosunkowo dużej ilości mieszkań na sprzedaż w tej lokalizacji.

6. ul. Bitwy pod Rokitną
Z uwagi na fakt, iż ulica znajduje się w reprezentacyjnej części Żoliborza, mieszkania kosztują tu średnio 15 tys. złotych za metr kwadratowy.

7. ul. Biały Kamień
Na mokotowskim osiedlu, za metr kwadratowy zapłacimy średnio 14 tys. złotych.

8. ul. Sułkowicka
To kolejna ulica położona w popularnej dzielnicy Mokotów. Średnia cena metra kwadratowego wynosi 14 tys. złotych.

9. ul. Chodkiewicza
Znów mokotowskie osiedle – za metr kwadratowy zapłacimy tu średnio 13,6 tys. złotych.

10. ul. Krzywe Koło
Ranking zamyka ulica położona na Starym Mieście. Tu średnia cena metra kwadratowego wynosi 12,9 tys. złotych.

Warto pamiętać, że ceny mieszkań w oddanych przez deweloperów inwestycjach, bywają droższe nawet sześciokrotnie. Ponadto lokalizacja nowych obiektów często nie jest już tak atrakcyjna.

Agata Mościcka

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda