mobile

Gdzie warto mieszkać w Warszawie

Urząd Statystyczny przeprowadził badanie, które miało na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie która z dzielnic stolicy jest najbardziej atrakcyjna do zamieszkania. Jakie wskaźniki były brane od uwagę?

Agata Mościcka
Gdzie warto mieszkać w Warszawie

Urząd Statystyczny w Warszawie zbadał atrakcyjność dzielnic stolicy. Celem badania było ustalenie, które dzielnice cieszą się największą popularnością wśród osób poszukujących nowego lokum oraz które są najbardziej atrakcyjne do zamieszkania. Wyniki były zaskakujące. Analitycy wzięli pod uwagę kilkanaście wskaźników m.in. liczbę ludności przypadającą na jedną przychodnię, liczbę miejsc w przedszkolach, liczbę dzieci w wieku przedszkolnym, dostęp do terenów zielonych oraz powierzchnię parków w przeliczeniu na mieszkańca.
Ostatnie miejsce w rankingu zajął Rembertów – dzielnica podmiejska, która od wielu lat cierpi z powodu niewygodnego połączenia drogowego z centrum stolicy. Na obrzeżach powstają nowe osiedla, zaś centrum dzielnicy jest zabudowane domami jednorodzinnymi oraz mieszkaniami w przedwojennych kamienicach. Na terenie dzielnicy znajduje się ok. 2,5 km ścieżek rowerowych.
Nieco lepsze notowania ma Praga Północ – specyficzna dzielnica Warszawy, w której przeważa zabudowa przedwojenna. To miejsce atrakcyjne z punktu widzenia turystycznego i artystycznego – znajdziemy tu liczne galerie sztuki, lokale rozrywkowe i punkty gastronomiczne. Dzielnica rozwija się z roku na rok – duży potencjał drzemie w terenach Portu Praskiego, gdzie powstają liczne inwestycje.
Dzielnicą podobną do Pragi Północ są położone w północno ‐ zachodniej części miasta Bielany. Pierwsze nowoczesne inwestycje pojawiły się tutaj po zakończeniu budowy I linii metra. Niewątpliwym atutem tej lokalizacji jest dostęp do terenów zielonych – Lasy Bielański i Młociński – oraz bliskość uczelni wyższych (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Wysoką pozycję w rankingu zajmuje Targówek – będący bardzo popularnym celem deweloperskim, zważywszy na budowę metra.
Wyżej od Targówka sytuuje się Białołęka, która wypadła najlepiej w rankingu atrakcyjności życia dla rodzin. To jedna z prężniej rozwijających się dzielnic Warszawy, która przyciąga osoby z niemal całej Polski. Niestety, dużym minusem tego miejsca jest słaba komunikacja z resztą miasta.
Kolejne miejsce zajmuje Bemowo, które szczyci się unikatową historią. To dzielnica chętnie zamieszkiwana przez studentów – na terenie dzielnicy znajduje się Wojskowa Akademia Techniczna,
Nieco wyżej sytuują się Wesoła i Ursus – odpowiednio najmłodsza i najmniejsza dzielnica Warszawy. Dzięki urokliwemu otoczeniu i niskiej zabudowie przyciągają one rodziny z małymi dziećmi. Tuż za Ursusem plasuje się sąsiadujący z nim Wawer – nowoczesna dzielnica z dużą ilością terenów zielonych.
Dziewiąte miejsce zajmuje Praga Południe – dzielnica stale się rozwija, powstają tam duże kompleksy mieszkaniowe z luksusowymi apartamentowcami.
Ósme miejsce w rankingu przypadło Woli – szczególnie atrakcyjnej dla seniorów oraz singli. Równie dużą popularnością cieszy się Ursynów, który przyciąga coraz więcej przedsiębiorców. Dzielnica, traktowana do niedawna jako „sypialnia” Warszawy, staje się jej żywą częścią. Tuż za Ursynowem plasuje się Ochota – położona na południowy zachód od centrum miasta i bardzo dobrze z nim skomunikowana. Znajdziemy tam duże kompleksy zieleni: Pole Mokotowskie oraz Park Szczęśliwicki z całorocznym stokiem narciarskim. Czwarte miejsce zajmują Włochy i Żoliborz. Zarówno jedna, jak i druga dzielnica są niezwykle kameralne. Dominuje tam niska zabudowa a mieszkańcy mają bezpośredni dostęp do dużych terenów zielonych. Co więcej, we Włochach znajduje się dotychczasowy port lotniczy Okęcie.
Pierwszą trójkę najatrakcyjniejszych dzielnic otwiera Mokotów – historyczna część miasta, w której przeważają przedwojenne kamienice oraz mają swoje siedziby liczne ambasady i przedstawicielstwa dyplomatyczne. Na drugim miejscu znajduje się Śródmieście – głównym tego powodem jest idealna lokalizacja, rozbudowana strefa biznesu i perfekcyjne skomunikowanie ze wszystkimi dzielnicami.
Pierwsze miejsce zajmuje Wilanów – najszybciej rozwijający się obszar Warszawy. Dostęp do terenów zielonych, liczne projekty inwestycyjne oraz doskonała infrastruktura przyciągają tu ludzi z całej Polski.

Warszawa rozwija się niezwykle dynamicznie i należy się spodziewać, że równie dynamicznie będzie się z pewnością zmieniał ranking najatrakcyjniejszych dzielnic stolicy.

Agata Mościcka


 


 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko