mobile
REKLAMA

Grudzień w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT

W sobotę 5 grudnia w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczął się XXX Jubileuszowy Przegląd Modelarstwa Redukcyjnego. Uroczystości towarzyszyła, między innymi, prezentacja w działaniu maszyny szyfrującej „Enigma” wraz z krótkim referatem poświęconym mniej znanym aspektom jej historii. To nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na odwiedzajacych tę placówkę w grudniu.

Grudzień w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT

Tegoroczna jubileuszowa trzydziesta wystawa obejmuje kilkaset modeli samolotów, pojazdów,  okrętów, statków kosmicznych i figurek historycznych, w tym wiele dioram wykonanych przez prawie stu modelarzy z  Klubu Miłośników Modelarstwa Redukcyjnego "Pancelot" i klubów zaprzyjaźnionych. Szczególną atrakcją jest ogromna, mająca 35 metrów kwadratowych i składająca się blisko z 8 tysięcy figur, diorama bitwy pod Waterloo (1815 r.), wykonana przez warszawską Pracownię Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej.

W piątek, 11 grudnia 2015r. o godzinie 12.00 Muzeum otwiera wystawę "Obliczyć Obraz" -Historia Cyfrowych Aparatów Fotograficznych z lat 1995-2005.
W grudniu 2015r mija 40 lat od skonstruowania prototypu przenośnego aparatu cyfrowego. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Sejneńskiej, które posiada największą w Polsce kolekcję muzealną cyfrowych aparatów fotograficznych. Niezwykłym uzupełnieniem wystawy będzie pokaz zdjęć rentgenowskich ukazujących szczegóły budowy prezentowanych aparatów.

Kolejna wystawa zostanie otwarta w czwartek 17 grudnia. Tym razem to "Twórcy - Technika - Społeczeństwo. 2015 - Rok Jubileuszowy Zrzeszania się Polskich Inżynierów i Techników".   
Ekspozycja prezentować będzie dorobek polskich techników, inżynierów i naukowców – ich udział w rozwój Polski pod zaborami oraz w odbudowie kraju po wojnach światowych. Wystawa obejmować będzie biogramy wybitnych postaci (wśród proponowanych znajdą się: Hipolit Cegielski, Ernest Malinowski, Ignacy Mościcki, Jan Czochralski, Kazimierz Gzowski, Stefan Drzewiecki, Kazimierz Prószyński, Stefan Bryła i inni).  
Za początek zrzeszania się polskich inżynierów przyjmuje się 1835 rok, kiedy to generał Józef Bem założył w Paryżu Towarzystwo Politechniczne Polskie. 180 rocznica tego wydarzenia, obchodzona właśnie w 2015 roku, jest świętem stowarzyszeń naukowo - technicznych w kraju i za granicą. W roku 2015 przypada również 110 lat Warszawskiego Domu Technika - gmachu, który zbudowany z inicjatywy Stowarzyszenia Techników w Warszawie miał odpowiadać potrzebom Stowarzyszenia i być miejscem ześrodkowującym w sobie życie towarzyskie członków i jednocześnie pełniąc zadania naukowe i techniczne. Te zadania gmach spełnia do dziś. Obchodzony jest również Jubileusz 70-lecia Naczelnej Organizacji Technicznej, która od początku swego istnienia włączyła się w odbudowę zrujnowanej gospodarki narodowej i zajęła się kształceniem kadr inżynierskich zdziesiątkowanych podczas wojny. Dziś federacja współdziała z członkowskimi stowarzyszeniami w kraju i za granicą promując twórców techniki, oddziałuje na naukę i technikę oraz wspiera innowacyjność polskiej gospodarki.

Rok 2015 to także Jubileusz dla Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, które obchodzi swoje 60 lecie. Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce popularyzująca dorobek kultury materialnej, dorobek twórców techniki, wkład polskich inżynierów w rozwój światowej i polskiej cywilizacji. Muzeum gromadzi eksponaty, będące dziełem wynalazców oraz pokazujące rozwój gałęzi gospodarki, który bez dokonań twórców techniki byłby niemożliwy.
 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda