mobile

Hospicjum na Ursynowie potrzebuje pomocy

Ursynowskie Hospicjum Onkologiczne znalazło się w trudnej sytuacji-brakuje środków higieny i czystości. Potrzebne jest natychmiastowa pomoc.

 

Agata Mościcka
Hospicjum na Ursynowie potrzebuje pomocy

Dyrekcja Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa na Ursynowie zwróciła się z prośbą o wsparcie do społeczeństwa stolicy. Pensjonariusze hospicjum najbardziej potrzebują środków higieny, brakuje także środków czystości. Pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia pokrywają zaledwie 65 procent kosztów utrzymania jednego pacjenta, reszta pochodzi od darczyńców. Pomimo że sytuacja hospicjum nie jest najlepsza, wciąż rośnie kolejka chętnych. Czas oczekiwania na przyjęcie do placówki stale się wydłuża – obecnie trzeba czekać już dwa tygodnie, ale zdarza się, że niektórzy pacjenci dostają się do hospicjum dopiero po dwóch miesiącach.


Tak drastyczne wydłużenie czasu stanowi wynikową ograniczeń kontraktowych z NFZ, które są nieadekwatne w stosunku do rzeczywistych potrzeb i kosztów opieki nad osobami znajdującymi się w hospicjum. a także braku gwarancji opłacenia wszystkich ponad normatywnych prac. Dyrektor hospicjum wyjaśnia, że średni koszt utrzymania pacjenta to aż 400 zł dziennie, z czego płatnik publiczny pokrywa kwotę 293 zł.


Na szczęście nie brakuje ludzi dobrej woli. Bezimienni darczyńcy i aktywiści społeczni często przeprowadzają zbiórki żywności, środków czystości oraz innych rzeczy codziennego użytku, które następnie dostarczane są do hospicjum. W drugiej połowie sierpnia przeprowadzono zbiórkę charytatywną w jednej z placówek  sieci Tesco, na warszawskich Kabatach. Efekty działań wolontariuszy przeszły najśmielsze oczekiwania. W ciągu zaledwie 4 godzin udało się zgromadzić 17 pełnych wózków niezbędnych produktów dla hospicjum. Mieszkańcy Kabat podzielili się zarówno środkami kosmetycznymi, jak i produktami żywnościowymi o długim okresie przydatności do spożycia: konserwami, kawą, herbatą czy cukrem. Hojni darczyńcy ofiarowali również  ręczniki oraz inne przybory pielęgnacyjne.


Kolejna powtórka akcji miała miejsce w połowie września - tym razem wolontariuszy zbierających na ursynowską fundację można było spotkać w galerii KEN Center. Akcja będzie z pewnością jeszcze powtarzana wielokrotnie, dlatego wszystkie osoby zainteresowane pomocą będą miały szansę, by  wesprzeć ciężko chorych pensjonariuszy hospicjum. Chętni mogą także dostarczać swoje dary bezpośrednio do hospicjum - przy ul. Pileckiego 122. Zachęcamy do pomocy i wsparcia – bez dobrej woli i zaangażowania ludzi hospicjum nie będzie mogło funkcjonować.


Osoby, które chciałaby wesprzeć placówkę w trudnej sytuacji, proszone są szczególnie o przynoszenie środków pielęgnacyjnych (m.in. mokrych chusteczek, balsamów do ciała, pieluchomajtek). Wspólnie możemy poprawić byt wielu ludzi i sprawić, że na ich twarzach pojawi się uśmiech.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko