mobile
REKLAMA

I Ty możesz być wolontariuszem!

Wolontariat podczas Światowych Dni Młodzieży - warszawskich "Dni w Diecezjach" to wyjątkowa szansa poznania ciekawych ludzi z różnych zakątków świata i nawiązania nowych przyjaźni. To także niepowtarzalna okazja, by poznać siebie i przetestować swoje umiejętności oraz charakter. 
 

TAGI
I Ty możesz być wolontariuszem!

Dni w Diecezjach w Warszawie są częścią ogólnokrajowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016. Tradycyjnie, przy okazji tak ważnych wydarzeń, stolica organizuje wolontariat miejski, aby wesprzeć organizację pobytu gości i turystów oraz wszystkich organizowanych w związku z tym wydarzeń.

 

Wolontariuszem podczas Dni w Diecezjach w Warszawie może zostać każda osoba, która do 20 maja 2016 r. ukończy 18 lat oraz wypełni formularz rekrutacyjny znajdujący się na stronie. Otwarta rekrutacja wolontariuszy trwa do 17 kwietnia 2016 r. Od kandydatów oczekuje się chęci do współdziałania, pozytywnego nastawienia oraz co najmniej komunikatywnej znajomości języka angielskiego. Inne języki będą dodatkowym atutem.

- Wolontariat to odpoczynek - odpoczynek od codziennej rutyny, od zajęć w pracy, czy szkole. Jako wolontariusz doświadczysz czegoś zupełnie innego - tego jak wiele może zdziałać twoja pomoc i jak ważna okaże się ona dla drugiego człowieka, który odwiedzi nasze miasto. Wolontariat ma jeszcze jedną właściwość - we współczesnym świecie, gdy każdemu brakuje na wszystko czasu, doba wolontariusza ma więcej niż 24 godziny, bo to niemożliwe, żeby tyle aktywności móc wykonać w czasie "standardowego" dnia. – mówi Agata Michalczyk, wolontariuszka, która już zgłosiła się do wolontariatu podczas Światowych Dni Młodzieży – warszawskich „Dni w Diecezjach".

Organizacja pracy

Do udziału w wolontariacie podczas Dni w Diecezjach w Warszawie zostanie zrekrutowanych około 1000 wolontariuszy. Wolontariusze zostaną przydzieleni do poszczególnych obszarów zgodnie z wyborem dokonanym w formularzu.
Pracą wolontariuszy zarządzać będą koordynatorzy wolontariatu z ramienia każdej z instytucji – organizatorów projektu. Wolontariusze będą pracować w grupach. Na czele każdej z grup stanie lider. Osoba taka powinna mieć doświadczenie w wolontariacie lub organizacji wydarzeń lub imprez, umiejętność pracy w grupie i zarządzania zespołem. Liderzy zostaną wyłonieni podczas rozmów rekrutacyjnych. Każdy wolontariusz-lider będzie zobowiązany do odbycia dodatkowego szkolenia oraz zostanie wyposażony w niezbędne materiały i narzędzia, które będą go wspierać w realizacji zadań.

Szkolenia

Każdy wolontariusz będzie zobowiązany do wzięcia udziału w szkoleniach, które mają za zadanie przekazać mu konieczną wiedzę i przygotować go do realizacji swoich zadań. Szkolenia będą odbywały się w dwóch turach. Pierwsza z nich to szkolenia ogólne, w skład których wejdzie m.in. pierwsza pomoc, komunikacja międzykulturowa, wiedza nt. funkcjonowania miasta podczas Dni w Diecezjach, zasady wolontariatu i bezpieczeństwo.
Każdy z wolontariuszy odbędzie także szkolenia stanowiskowe w miejscach, w których będzie realizował swoje zadania. Będą one miały na celu szczegółowe zapoznanie z miejscem i charakterem pracy, obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa lub głębsze wprowadzenie w tematykę zadań, przekazanie dodatkowej wiedzy lub umiejętności. Szkolenia ogólne odbędą się od 20 maja do 10 czerwca, a szkolenie stanowiskowe od 1 do 18 lipca. Ze względu na różnorodność zadań i miejsc pracy wolontariuszy, organizatorzy zakładają możliwość przeprowadzenia części szkoleń poza wskazanymi terminami. O terminach szkoleń wolontariusze będą informowani podczas rozmów rekrutacyjnych oraz w bieżącej komunikacji z koordynatorami wolontariuszy.

Każdy z wolontariuszy otrzyma ubezpieczenie NNW, porozumienie o wolontariacie, strój, wyżywienie i napoje, możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w okresie realizacji zadań, dostęp do Centrum Wolontariatu, certyfikat, pozytywną energię i niezapomniane wrażenia. Szczegółowe informacje o projekcie wolontariatu i formularz rekrutacyjny znajdują się na stronie www.sdm2016.warszawa.pl, zaś regulamin wolontariatu dostępny jest na stronie.

Organizatorem wolontariatu w poszczególnych obszarach projektu są: Urząd m.st. Warszawy, Centrum Myśli Jana Pawła II, Archidiecezja Warszawska, Diecezja Warszawsko-Praska.

Kandydaci na wolontariuszy wypełniają w czasie procesu rekrutacyjnego ankietę, w której jedno z pytań dotyczy motywacji. W załączeniu kilkanaście wybranych wypowiedzi.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda